Maminka.czChování a vztahy

ANKETA: Který věk je „NEJ“: NEJkrásnější, NEJhezčí, NEJpůvabnější?

Který dětský věk je „NEJ“? Které období dětství je pro rodiče nejkrásnější – kojenecké, batolecí či předškolní? Anebo je vše úplně jinak?
29. 5. 2015
ANKETA: Který věk je „NEJ“: NEJkrásnější, NEJhezčí, NEJpůvabnější?

Asi již tušíte, že nejroztomilejší věk dítěte je z pohledu rodiče značně variabilním, individuálním a velice proměnlivým časovým obdobím. Zatímco mamince může přijít určitý věk kouzelný a neopakovatelný (což otec dítka někdy nemůže pochopit, ale mlčí…), otec dítěte trpělivě očekává, až miminko povyroste a „zmoudří“, aby si mohl s ratolestí konečně zakopat, zajít na ryby nebo koukat na hokej.

Koneckonců příkladů je mnoho! Sladké okaté miminko, které takřka nepláče, spí celou noc, a když je chvilku vzhůru, tak metá úsměvy na všechny strany, jako profesionální artista kotrmelce, si kolem prstu omotá každého na potkání. Stejně starý nevyrovnaný, nespavý a neustále podrážděný kojenec je samozřejmě také velmi milován, ale celá rodina se potají modlí, aby už trochu povyrostl a naznačil svému okolí, co potřebuje a proč je neustále nevrlý. Podobně vše pokračuje i v batolecím a předškolním věku. Předpubertální a pubertální věk pak bývá velmi srozumitelnou tečkou (možná spíše vykřičníkem) za všemi něžnými a „růžovoučkými“ NEJ.

Dojemní novorozenci: Nehtíky jako rybí šupinky, ouška velikosti desetikoruny

Novorozenecké období bývá dojemně krásné a nečekaně krátké. Trvá 28 dní – 4 týdny od porodu. Proběhl-li porod bez komplikací, novorozenec i maminka jsou zdraví a spokojení a kojení probíhá hladce, bývá toto doba pro maminky nečekaně klidná. Lze se vůbec dosyta vynadívat na titěrné prstíky a chodidla, která se vejdou do mateřské dlaně, na nehtíky velikosti nejmenší šupinky z vánočního kapra, na ouška ne větší než desetikoruna, na vlásky jemné jako chmýří pampelišek a neuvěřitelně hluboké oči koukající přímo do vaší duše? Novorozenecké období je NEJkrásnější!

Okouzlující kojenci: Nejkrásnější úsměv je bezzubý

Je s vámi pár měsíců „i s cestou“ a už to s vámi koulí jako nejzkušenější milovník či milovnice. Usměje se bezzubými dásničkami, zakmitá řasami, vztáhne k vám drobné ručky a už spokojeně vrní v té nejluxusnější posteli na světě – v náručí u maminky. Asi nikdo na světě vám ještě nedal prožít tak silný pocit nepostradatelnosti, důležitosti, radosti, ale i strachu! Je to vlastně docela legrace; před pár lety byste odmítala uvěřit, že vás naplní radostí a pýchou to, že se cosi malého a růžového překulí na bříško, poleze po čtyřech, sedne si a nakonec si docela obyčejně stoupne a udělá první krůčky. Kojenecké období je NEJkrásnější!

Veselá batolata: Přes den čertíci, večer andílci

Batolecí období přináší první krůčky, první slova a věty, první společné písničky a opravdové lumpárny, které veselá batolata umí opravdu bravurně. Nechtějí zlobit, škodit ani rodiče naštvat, chtějí objevovat svět a bavit se (…no občas se to trochu zvrtne). S batolaty je legrace! Přes den to jsou nezbední čertíčci, ale jak zavřou oči a začnou pravidelně oddechovat, mění se v překrásné anděly, které byste „snědli“ láskou. Vidět svět kolem sebe očima batolete je úžasný zážitek. Batolecí období je NEJkrásnější!

Roztomile důležití předškoláci 

Už to není malé batole, natož bezbranné miminko! Už je z něj důležitý malý muž či slečna, přesto však netratil svou okouzlující roztomilost, bezprostřednost, dětskou bezelstnost, nespoutanou fantazii a zvědavost – společná dobrodružství bývají pro rodiče předškoláků návratem do dětských let a her plných fantazie. Tolik tohoto spolu mohou podnikat! Předškolák je perfektním „parťákem“, který své rodiče (zatím) „baští i s navijákem“ – tatínek je hrdina, maminka krásná princezna. Předškolní období je NEJkrásnější!

A jak je to u vás, milé maminky, na jaké období nejraději vzpomínáte?

Témata: Chování a vztahy, Věk, Určitý věk, Malé batole
Mohlo by vás zajímat
Dej ten palec z pusy ven! Čtyřicet procent dětí nosí rovnátka kvůli cucání palce
Podzimní tvoření: Vytvořte si s dětmi tato roztomilá zvířátka z kaštanů
Maminky, pečujte poctivě o svou i dětskou pokožku
Reflux: Ublinkávání, které vás může vyděsit, často samo odezní

Registrace

Pojďte s námi diskutovat, posílat otázky do poradny, nabízet a kupovat dětské zboží v bazárku.

Díky jednoduché registraci máte ke všemu okamžitý přístup.

Newsletter

Týdenní přehled nejdůležitějších zpráv do vaší e-mailové schránky.

 

Předplatné

Aktuální číslo časopisu