Maminka.czChování a vztahy

ANKETA: Který věk je „NEJ“: NEJkrásnější, NEJhezčí, NEJpůvabnější?

Martina Machová 29.  5.  2015
ANKETA: Který věk je „NEJ“: NEJkrásnější, NEJhezčí, NEJpůvabnější?
Který dětský věk je „NEJ“? Které období dětství je pro rodiče nejkrásnější – kojenecké, batolecí či předškolní? Anebo je vše úplně jinak?

[Odebírejte NOVINKY Z MAMINKY! Chci newsletter!]

Asi již tušíte, že nejroztomilejší věk dítěte je z pohledu rodiče značně variabilním, individuálním a velice proměnlivým časovým obdobím. Zatímco mamince může přijít určitý věk kouzelný a neopakovatelný (což otec dítka někdy nemůže pochopit, ale mlčí…), otec dítěte trpělivě očekává, až miminko povyroste a „zmoudří“, aby si mohl s ratolestí konečně zakopat, zajít na ryby nebo koukat na hokej.

Koneckonců příkladů je mnoho! Sladké okaté miminko, které takřka nepláče, spí celou noc, a když je chvilku vzhůru, tak metá úsměvy na všechny strany, jako profesionální artista kotrmelce, si kolem prstu omotá každého na potkání. Stejně starý nevyrovnaný, nespavý a neustále podrážděný kojenec je samozřejmě také velmi milován, ale celá rodina se potají modlí, aby už trochu povyrostl a naznačil svému okolí, co potřebuje a proč je neustále nevrlý. Podobně vše pokračuje i v batolecím a předškolním věku. Předpubertální a pubertální věk pak bývá velmi srozumitelnou tečkou (možná spíše vykřičníkem) za všemi něžnými a „růžovoučkými“ NEJ.

Dojemní novorozenci: Nehtíky jako rybí šupinky, ouška velikosti desetikoruny

Novorozenecké období bývá dojemně krásné a nečekaně krátké. Trvá 28 dní – 4 týdny od porodu. Proběhl-li porod bez komplikací, novorozenec i maminka jsou zdraví a spokojení a kojení probíhá hladce, bývá toto doba pro maminky nečekaně klidná. Lze se vůbec dosyta vynadívat na titěrné prstíky a chodidla, která se vejdou do mateřské dlaně, na nehtíky velikosti nejmenší šupinky z vánočního kapra, na ouška ne větší než desetikoruna, na vlásky jemné jako chmýří pampelišek a neuvěřitelně hluboké oči koukající přímo do vaší duše? Novorozenecké období je NEJkrásnější!

Okouzlující kojenci: Nejkrásnější úsměv je bezzubý

Je s vámi pár měsíců „i s cestou“ a už to s vámi koulí jako nejzkušenější milovník či milovnice. Usměje se bezzubými dásničkami, zakmitá řasami, vztáhne k vám drobné ručky a už spokojeně vrní v té nejluxusnější posteli na světě – v náručí u maminky. Asi nikdo na světě vám ještě nedal prožít tak silný pocit nepostradatelnosti, důležitosti, radosti, ale i strachu! Je to vlastně docela legrace; před pár lety byste odmítala uvěřit, že vás naplní radostí a pýchou to, že se cosi malého a růžového překulí na bříško, poleze po čtyřech, sedne si a nakonec si docela obyčejně stoupne a udělá první krůčky. Kojenecké období je NEJkrásnější!

Veselá batolata: Přes den čertíci, večer andílci

Batolecí období přináší první krůčky, první slova a věty, první společné písničky a opravdové lumpárny, které veselá batolata umí opravdu bravurně. Nechtějí zlobit, škodit ani rodiče naštvat, chtějí objevovat svět a bavit se (…no občas se to trochu zvrtne). S batolaty je legrace! Přes den to jsou nezbední čertíčci, ale jak zavřou oči a začnou pravidelně oddechovat, mění se v překrásné anděly, které byste „snědli“ láskou. Vidět svět kolem sebe očima batolete je úžasný zážitek. Batolecí období je NEJkrásnější!

Roztomile důležití předškoláci 

Už to není malé batole, natož bezbranné miminko! Už je z něj důležitý malý muž či slečna, přesto však netratil svou okouzlující roztomilost, bezprostřednost, dětskou bezelstnost, nespoutanou fantazii a zvědavost – společná dobrodružství bývají pro rodiče předškoláků návratem do dětských let a her plných fantazie. Tolik tohoto spolu mohou podnikat! Předškolák je perfektním „parťákem“, který své rodiče (zatím) „baští i s navijákem“ – tatínek je hrdina, maminka krásná princezna. Předškolní období je NEJkrásnější!

A jak je to u vás, milé maminky, na jaké období nejraději vzpomínáte?

Témata: Chování a vztahy, Anketa, potkan, Úžasný zážitek, Určitý věk, Bezelstnost, Pubertální věk, Silný pocit, Předškolní období, Věk, Novorozenecké období, Kojenecké období, Malé batole, Bezbranné miminko, NEJ, Nejkrásnější, Roztomilost
Mohlo by vás zajímat
Nečekané komplikace: Co všechno může zhatit přirozený porod, popisuje přednosta z pražské Bulovky Michal Zikán
Víchová Tereza
Maminka v porodnici
Těhotenství s trojčaty týden po týdnu. Podívejte se na neskutečnou proměnu ženského těla
kog
Těhotenství
První vteřiny po porodu na 30 fotkách: Tohle jsou největší emoce v životě žen!
Víchová Terezaswp
Galerie
Záchvaty zlosti dětem prospívají! Čtyři kroky, kterými zvýšíte emoční inteligenci potomka
Procházková Simona
Péče o dítě a jeho výchova
Úsměvná realita těhotenství! Pobavte se nad snímky, které sdílely nastávající maminky na sociálních sítích
Formánková Simona
Galerie
5 důvodů, proč miminka doopravdy potřebují zavinovačku
Procházková Simona
Novorozenec
Měla to být památka, a vznikl trapas: 15 těhotenských fotek, které nedojmou, ale spíš rozesmějí
Formánková Simona
Galerie
Tohle že je máma 5 dětí? Známá fitness trenérka ukázala své tělo 9 týdnů po porodu dvojčat
Formánková Simona
Po porodu
Slavné české topmodelky ukázaly své dospívající syny: Který je kopií své mámy?
Mrázková Dita
Slavné maminky