Maminka.czChování a vztahy

ANKETA: Škola od 9 hodin? Šílenost, nebo skvělý nápad?

25. 9. 2014
ANKETA: Škola od 9 hodin? Šílenost, nebo skvělý nápad?
Dorůžova vyspalé a nasnídané děti plné energie do učení a dobré nálady. Rána bez stresu a zmatku, to vše by prý mohlo přinést přesunutí začátku vyučování na 9 hodinu.

„Děti, které do školy dojíždějí, musí někdy vstávat i v půl šesté ráno a celé dopoledne pak prospí," tvrdí ministr Marcel Chládek, který by rád posunul začátek školní výuky až na devátou hodinu ráno. Inspirace prý přišla ze Skandinávie, konkrétně z Finska, jehož školský systém patří v mezinárodních srovnáních tradičně mezi nejlépe hodnocené.

Co by se možná mnohým českým dětem velmi líbilo, by však komplikovalo život některým rodičům. Zvláště pak takovým, kteří pracují od brzkých ranních hodin a menší děti proto vodí do ranní družiny, nebo odjíždějí do práce spolu s dětmi, ty vysadí u školy a rychle pokračují dál.

Bohužel ne každý může pracovat od 9 hodin ráno, v některých profesích a provozech je to naprosto nemožné, a tak si lze ono kýžené klidné rodinné ráno představit jen stěží. Místo klidu by rodiče řešili, jak se jejich děti vypraví samy do školy, zda si nezabouchnou klíče, někdo je cestou nepřepadne nebo si nezapomenou svačinu či aktovku. Nakonec své strachy možná vzdají a raději zapíší malé školáky do ranní družiny – místo aby dítko vstávalo později, bude vstávat ještě dříve a rozespalé ráno stráví v ranní družině. Dobrý záměr se tedy poněkud mine cílem…

ANKETA: Líbila by se vám škola od 9 hodin?

„Ještě minulý rok, kdy jsem byla s mladší dcerou na mateřské, bych to nadšeně přivítala. Nyní musím být do sedmi v práci, mladší vedu do školky a starší do družiny – díky bohu za to, že družinu máme a školka je ve stejné budově jako škola! Vůbec netuším, jak bych to jinak dělala. Jsem vdova, rodiče bydlí daleko a já nemám nikoho, kdo by se o holky ráno staral. Nicméně si myslím, že by takové opatření přivítaly starší děti, i když i ty jsou rády dřív doma. Pokud by se totiž chodilo později, asi by děti byly déle ve škole, ne?“ (Jana, pečovatelka)

„Ano, ano, ano! Jsme soví rodina, večer rádi ponocujeme, ráno špatně vstáváme. Navíc pracuji z domova a ta hodina navíc by nám velmi uklidnila rána a zpříjemnila život.“ (Katka, překladatelka)

„To vymyslel chlap s kravatou a kufříkem, ne? Manžel pracuje od šesti, jako spoustu mužů u nás v kraji, co se doma ráno děje, absolutně netuší. Já pracuji od osmi, což rozumný kompromis. Mladší je v půl osmé ve školce, staršího vysazuji ve tři čtvrtě na osm u školy. Do práce stíhám jen tak tak.“ (Klára, prodavačka)

„Jé, to by se staršímu synovi líbilo! Ale jelikož z domova odjíždíme všichni společně, znamenalo by to pro něj, že bude muset jezdit autobusem. No a autobusem by vyrážel asi 10 minut po nás, aby vše stihl – takže asi žádná výhra.“ (Simča, asistentka)

„Vůbec netuším, co je špatné na osmé hodině. Když se nijak daleko nedojíždí, tak děti vstávají v sedm, což není vůbec špatné. Přijde mi to lepší, než chodit ze školy za šera a nemít odpoledne na nic čas.“ (Eva, studentka VŠ)

 

„Zvyk je železná košile“

 

Začátek vyučování v osm hodin máme zažitý už několik desetiletí, ranní dopravní špička v této denní době vrcholí, na autobus či vlak se nemusí dlouho čekat, i rodiče často odcházejí do zaměstnání na osmou hodinu spolu s dětmi. „Máme ale zakořeněno, že začínáme v osm a problémy nám to nedělá, tak o tom člověk tolik nepřemýšlí,“ uvedla například pro deník Právo prezidentka Asociace ředitelů základních škol Hana Stýblová.

Posunutí začátku školy o jednu hodinu, by si tedy pravděpodobně vyžádala celou řadu dalších opatření, která by se týkala nejen dětí, ale především dospělých. Ti by, pokud by do práce docházeli o hodinu později, přicházeli i domů o hodinu později.

Někteří odborníci by změnu uvítali

Zatímco si velká skupina rodičů klepe na čelo, někteří odborníci by takovou změnu jednoznačně uvítali. „Posun na devátou hodinu by mohl pomoci dětem v jejich lepší koncentraci,“ uvedla již před dvěma lety pro Lidové noviny Zdeňka Bendová z Fyziologického ústavu AV. Podobný názor mají i experti z rakouské Společnosti pro zdraví dětí a mládeže (ÖGKJ) – „Vše nasvědčuje tomu, že pozdější nástup do školy by biorytmu dítěte vyhovoval lépe,“ říká lékař a odborník na spánkový režim Harald Kenzian.

A jaký názor máte vy, milé maminky?

 

Sourozenecké předplatné - únor 2020
Témata: Chování a vztahy, Základní škola, Železná košile, Anketa, Skandinávie, Škola, Půl osmé, Nápad, Skvělý nápad, Pečovatelka, Velká skupina

Mohlo by vás zajímat
9krát o bolestech břicha v těhotenství. Víte, co která bolest znamená?
Marie Doležalová: Celé léto jsem tajila, že znovu čekáme zázrak
Po narození syna se můj obdiv k Táně prohloubil, říká Vojtěch Dyk
Porod? Dost syrový zážitek. Nevím, zda krásný, říká herec Lukáš Příkazký
Meghan vyrazila se synem Archiem na procházku. Ale co to nosítko?
Muž píše o porodu: Bolest byla cítit po celém sále, zatínal jsem zuby s ženou
Neurolog Stránský: Děti by vůbec neměly mít mobily! Jsou kvůli nim hloupější
Zimní děti versus ty letní: Datum narození ovlivňuje zdraví i charakter
Nejčastější mateřské hříchy: Tímhle brzdíte vývoj dítěte a možná to nevíte

Horoskopy

Beran Na závěr týdne si oddechnete, protože se zbavíte nepříjemných starostí ohledně práce. Nemáte sílu na…

Jména pro děti

Největší výběr jmen.

Dnes má svátek: Horymír, Rufin, Horymíra

Aktuální vydání

Aktuální číslo časopisu

Newsletter

Týdenní přehled nejdůležitějších zpráv do vaší e-mailové schránky.

  

Výhodné předplatné

Objednat předplatné