Maminka.czČasopis Maminka

Ano, nebo ne: Je vhodné půjčovat dítěti mobil, aby se zabavilo?

, Časopis Maminka
6. 10. 2013
Ano, nebo ne: Je vhodné půjčovat dítěti mobil, aby se zabavilo?
Malé dítě s mobilem v ruce – obrázek, který je v současné době poměrně běžný. Jedná se o neškodný trend, nebo je zabavování pomocí chytrých telefonů nevhodné?

Mgr. Tereza Beníšková odpovídá: „Potomkovi telefon půjčovat můžete, avšak nemělo by to přesahovat rozumnou míru. Dítě by si zkrátka nemělo s mobilem hrát hodiny, zábava je to zhruba na stejné úrovni jako sezení u počítače. V dnešní přetechnizované společnosti stejně moderním technologiím neunikne, avšak zabavování mobilem by neměla být obvyklá denní činnost vaší ratolesti. Sloužit by měla hlavně k překonání krizových situací, například při dlouhém čekání u lékaře.“

A jak je to s bezpečností? Společnost AVG provedla výzkum mezi českými matkami, které používají mobilní telefony připojené k internetu. Cílem bylo zjistit, zda své děti chrání před nebezpečnými obsahy internetových stránek. Z průzkumu vyplynulo, že 62 % českých matek svým dětem půjčuje mobilní zařízení, aby je zaměstnalo a zabavilo, 35 % dotázaných nemá nastavené bezpečnostní heslo, které by jejich ratolestem zabránilo v nekontrolovaném použití mobilního zařízení, a 32 % z nich nemá nastavené heslo vůbec žádné. Na druhé straně více než devět desetin dotázaných žen nemá ve svých přístrojích takový obsah, který by dětem nedovolily vidět.

Ještě větší část českých matek – konkrétně 96 % – nikdy nenašla v mobilním přístroji, který jejich potomek používá, žádný nevhodný obsah (např. pornografie). Téměř polovina (44 %) českých matek má přehled o tom, jaké stránky jejich děti navštěvují, a také o čase, který stráví on­line. Naproti tomu 28 % dotázaných nemá tušení ani o on­line obsahu, ani o čase, který jejich děti stráví surfováním na internetu, což nahrává kyberzločincům.

Ne!

Jak to vidí čtenářka:
Mgr. Kristina Havlová, Praha

Svému potomkovi bych mobil k zabavení určitě nedávala, k tomu slouží jiné věci a zejména různé, věku dítěte přiměřené, aktivity. Samozřejmě pro rodiče je daleko namáhavější vymýšlet stále něco nového, čím by své dítko zaujali. Mobil se pak nabízí jako snadná alternativa. Vždyť dnes ho má u sebe každý, tak proč toho nevyužít také k zabavení neposedné ratolesti? Nemám nic proti modernímu elektronickému zboží, jistě se shodneme, že nám v mnohém usnadňuje život. Mobil je skvělý pomocník, ale používat jej k zabavení dítěte? S tím nesouhlasím. Člověk je od raného dětství obklopen věcmi, které pokud jsou nadmíru používány, tak ho ochuzují o vzájemnou interakci s ostatními lidmi. Domnívám se, že pokud si rodič ulevuje a nechává svého potomka hodiny před obrazovkou displeje, pak takové jednání může ve svém důsledku vést až k narušení sociálních dovedností dítěte. Proto je vhodné stanovit hranici úměrného používání.

Ano i ne!

Jak to vidí čtenářka:
Markéta Vocílková, Praha

Ještě nedávno bych na tuto otázku odpověděla na 100 % ne. Malým dětem mobil do ruky nepatří, akorát ho likvidují a mohou s ním přivést rodiče do prekérní situace. Ale přišla chvíle, kdy jsem tento názor změnila. Kromě demolování a schovávání mobilu se můj syn naučil s ním docela dobře manipulovat, pohybovat se v kontaktech a dokonce i vytočit číslo a tím pádem i telefonovat. Není tomu tak dlouho, co jsem za to byla opravdu vděčná. Bylo to ve chvíli, kdy jsem při cestě do sklepa spadla ze schodů a zlomila si kotník. Nebyla jsem schopná se sama vyhrabat nahoru a plačící jsem nevěděla, co dělat, protože kromě mě, dvouletého syna a jeho o rok mladšího brášky nikdo v domě nebyl. Ovšem můj malý všudybýlek neváhal ani chvilku a pomocí zrychlené volby zavolal naší sousedce, řekl jí, že „jsem spadla do sklepa a nemůžu ven“, a ta mi pak zavolala sanitku. V tu chvíli jsem byla fakt vděčná. Myslím si, že dětem by se mobil měl půjčovat k seznámení, ale nejlépe pod dohledem dospělého.

Článek vyšel v časopisu Maminka 9/2013

Témata: Děti, Časopis Maminka, Dlouhé čekání, Prekérní situace, Denní činnost, Mobil

Mohlo by vás zajímat
V autosedačce sedí špatně polovina dětí. Vadí zimní oblečení i sklopené madlo
Jak by vypadal svět podle dětských kresbiček? Takhle! Pobavte se s námi
Miminko po císaři mějte co nejvíce u sebe. Co vás po operaci čeká?
11 symptomů, které prozradí, že jste těhotná
Moc jsem chtěla dítě, muže jsem neměla. Stálo to jako dovolená u moře
Rodičovská dovolená 2018 – vše, co potřebujete vědět
S manželem jsme se naprosto odcizili. Má cenu zůstávat spolu kvůli dětem?
Sedm znaků, podle kterých poznáte, že z dítěte roste psychopat
Miminko v manželské posteli? Nedělejte to, varuje tahle máma. Proč?

Horoskopy

Panna Ve vašem životě jsou nyní jiné priority, kterým je vhodné věnovat čas a pozornost. Práce vám přece…

Jména pro děti

Největší výběr jmen.

Dnes má svátek: Julie, Juliana, Julia

Registrace

Pojďte s námi diskutovat, posílat otázky do poradny, nabízet a kupovat dětské zboží v bazárku.

Díky jednoduché registraci máte ke všemu okamžitý přístup.

Newsletter

Týdenní přehled nejdůležitějších zpráv do vaší e-mailové schránky.

  

Předplatné

Aktuální číslo časopisu