Maminka.czČasopis Maminka

Ano, nebo ne: Je vhodné půjčovat dítěti mobil, aby se zabavilo?

, Časopis Maminka
6. 10. 2013
Ano, nebo ne: Je vhodné půjčovat dítěti mobil, aby se zabavilo?
Malé dítě s mobilem v ruce – obrázek, který je v současné době poměrně běžný. Jedná se o neškodný trend, nebo je zabavování pomocí chytrých telefonů nevhodné?

Mgr. Tereza Beníšková odpovídá: „Potomkovi telefon půjčovat můžete, avšak nemělo by to přesahovat rozumnou míru. Dítě by si zkrátka nemělo s mobilem hrát hodiny, zábava je to zhruba na stejné úrovni jako sezení u počítače. V dnešní přetechnizované společnosti stejně moderním technologiím neunikne, avšak zabavování mobilem by neměla být obvyklá denní činnost vaší ratolesti. Sloužit by měla hlavně k překonání krizových situací, například při dlouhém čekání u lékaře.“

A jak je to s bezpečností? Společnost AVG provedla výzkum mezi českými matkami, které používají mobilní telefony připojené k internetu. Cílem bylo zjistit, zda své děti chrání před nebezpečnými obsahy internetových stránek. Z průzkumu vyplynulo, že 62 % českých matek svým dětem půjčuje mobilní zařízení, aby je zaměstnalo a zabavilo, 35 % dotázaných nemá nastavené bezpečnostní heslo, které by jejich ratolestem zabránilo v nekontrolovaném použití mobilního zařízení, a 32 % z nich nemá nastavené heslo vůbec žádné. Na druhé straně více než devět desetin dotázaných žen nemá ve svých přístrojích takový obsah, který by dětem nedovolily vidět.

Ještě větší část českých matek – konkrétně 96 % – nikdy nenašla v mobilním přístroji, který jejich potomek používá, žádný nevhodný obsah (např. pornografie). Téměř polovina (44 %) českých matek má přehled o tom, jaké stránky jejich děti navštěvují, a také o čase, který stráví on­line. Naproti tomu 28 % dotázaných nemá tušení ani o on­line obsahu, ani o čase, který jejich děti stráví surfováním na internetu, což nahrává kyberzločincům.

Ne!

Jak to vidí čtenářka:
Mgr. Kristina Havlová, Praha

Svému potomkovi bych mobil k zabavení určitě nedávala, k tomu slouží jiné věci a zejména různé, věku dítěte přiměřené, aktivity. Samozřejmě pro rodiče je daleko namáhavější vymýšlet stále něco nového, čím by své dítko zaujali. Mobil se pak nabízí jako snadná alternativa. Vždyť dnes ho má u sebe každý, tak proč toho nevyužít také k zabavení neposedné ratolesti? Nemám nic proti modernímu elektronickému zboží, jistě se shodneme, že nám v mnohém usnadňuje život. Mobil je skvělý pomocník, ale používat jej k zabavení dítěte? S tím nesouhlasím. Člověk je od raného dětství obklopen věcmi, které pokud jsou nadmíru používány, tak ho ochuzují o vzájemnou interakci s ostatními lidmi. Domnívám se, že pokud si rodič ulevuje a nechává svého potomka hodiny před obrazovkou displeje, pak takové jednání může ve svém důsledku vést až k narušení sociálních dovedností dítěte. Proto je vhodné stanovit hranici úměrného používání.

Ano i ne!

Jak to vidí čtenářka:
Markéta Vocílková, Praha

Ještě nedávno bych na tuto otázku odpověděla na 100 % ne. Malým dětem mobil do ruky nepatří, akorát ho likvidují a mohou s ním přivést rodiče do prekérní situace. Ale přišla chvíle, kdy jsem tento názor změnila. Kromě demolování a schovávání mobilu se můj syn naučil s ním docela dobře manipulovat, pohybovat se v kontaktech a dokonce i vytočit číslo a tím pádem i telefonovat. Není tomu tak dlouho, co jsem za to byla opravdu vděčná. Bylo to ve chvíli, kdy jsem při cestě do sklepa spadla ze schodů a zlomila si kotník. Nebyla jsem schopná se sama vyhrabat nahoru a plačící jsem nevěděla, co dělat, protože kromě mě, dvouletého syna a jeho o rok mladšího brášky nikdo v domě nebyl. Ovšem můj malý všudybýlek neváhal ani chvilku a pomocí zrychlené volby zavolal naší sousedce, řekl jí, že „jsem spadla do sklepa a nemůžu ven“, a ta mi pak zavolala sanitku. V tu chvíli jsem byla fakt vděčná. Myslím si, že dětem by se mobil měl půjčovat k seznámení, ale nejlépe pod dohledem dospělého.

Článek vyšel v časopisu Maminka 9/2013

Speciální číslo pro táty a mámy
Témata: Děti, Časopis Maminka, Mobil, Dlouhé čekání, Denní činnost, ANO, Prekérní situace

Mohlo by vás zajímat
Děti musí zažít i nepohodlí. Nevozte je jen autem a nedělejte vše za ně!
Mateřská je někdy vojna. A Mates není žádná uťáplina, říká Nikol Štíbrová
Jak by vypadal svět podle dětských kresbiček? Takhle! Pobavte se s námi
Už pěkně kope! Fanoušci zachytili pohyby miminka Meghan a Harryho
Rodiče sportovci, synové buchtíci: Vyrovnat se s jinakostí dětí bylo těžké
Syn se narodil s jinou barvou pleti, než má jeho táta. Podezírali mě z nevěry
Bezpohlavní výchova: Ani kluk, ani holka. Ať si dítě samo vybere!
Jakub dceru rozmazluje, tak jsem to zakázala, říká Agáta Prachařová
Přichází k nám utrápené děti, ty příběhy mám stále v hlavě, říká šéfka SOS vesniček

Horoskopy

Panna Šéfovy nálady jsou stále nepříjemnější, ale snažíte se na ně nereagovat. Průpravu máte ze vztahu,…

Jména pro děti

Největší výběr jmen.

Dnes má svátek: Adriana, Adrián, Adriena

Registrace

Pojďte s námi diskutovat, posílat otázky do poradny, nabízet a kupovat dětské zboží v bazárku.

Díky jednoduché registraci máte ke všemu okamžitý přístup.

Newsletter

Týdenní přehled nejdůležitějších zpráv do vaší e-mailové schránky.

  

Předplatné

Aktuální číslo časopisu