Maminka.czZdraví

Antibiotika a sluníčko - jde to dohromady?

Můžete, nebo nemůžete během léčby antibiotiky na slunce? Proč to některým jedincům nevadí, a jiní to naopak odskáčou nepěknou vyrážkou?
7. 7. 2015
Antibiotika a sluníčko - jde to dohromady?

„Jak je to s antibiotiky a sluncem?“ – pokud jste si tuto otázku nikdy nepoložili, pak patříte ke šťastnější menšině, která v létě nikdy nezažila angínu, zánět středouší a podobné „lahůdky“, které si naprosto suverénně, a obvykle zcela nečekaně, stoupnou mezi vás letní radovánky.

„Opravdu nelze jít s antibiotiky na pláž nebo aspoň na koupaliště? Vždyť už nemám teplotu a cítím se dobře!“ tak znějí nejčastěji kladené otázky malých i velkých pacientů, kteří mají vzhledem k léčbě antibiotiky zapovězený přístup na slunce.

Pokožka je citlivější…

„Slunění se při užívání antibiotik rozhodně nedoporučuje. Netlumí sice přímo účinek léků, ale vyvolává slabost a únavu, ovlivňuje celkově zdravotní stav a také zvyšuje citlivost kůže – pokožka se snadněji spálí a může dojít k různým fotosenzitivním reakcím. To platí samozřejmě i pro návštěvy solárií.“ upozorňuje ve své poradně například lékař Zbyněk Mlčoch.

Ano, odborníci skutečně upozorňují na fakt, že při užívání některých léků – a to nejen antibiotik – dochází k určitým změnám na kůži, ta se pak stává citlivější k působení UV paprsků. Reakce pokožky mohou být v některých případech poměrně bouřlivé a ve výjimečných případech si mohou vyžádat dokonce hospitalizaci!

Otrava sluncem

Odborníci v souvislosti s antibiotiky (ale i některými jinými léky) a sluněním skloňují dva podobné pojmy, které se v očích laiků ve svých projevech odlišují poměrně těžko. Prvním a častějším je tzv. fototoxicita. Tu lze velmi stručně charakterizovat jako schopnost určitých látek (léků) způsobit abnormální reakci pokožky při ozáření slunečními paprsky. Pozor – nepříjemná reakce v podobě zánětu kůže, zarudnutí až puchýřů se může projevit i s odstupem několika dní!

Druhým nepříjemným stavem je známější fotoalergie, která v současnosti trápí, i bez používání jakýchkoliv medikamentů, stále více lidí. Fotoalergie se tedy může projevit naprosto u každého, i bez předchozích sklonů k takovým reakcím. Vyrážka se objevuje jak bezprostředně po slunění, tak i s několikadenním časovým odstupem. Zpravidla nejprve na osluněných částech těla, později i jinde na těle.

Na „indexu“ jsou nejen antibiotika!

Pokud vám nebo vašim potomkům lékař předepsal jakékoliv nové léky (antibiotika i jiné), rozhodně se ho v horkých letních dnech, kdy se slunci nevyhnete nebo kvůli plánované dovolené vyhnout nehodláte, nezapomeňte zeptat, jak se tyto léky snáší se sluncem. Dovolenou u moře vám totiž mohou změnit na „adrenalinový pobyt“ nejen antibiotika, ale i další léky. Například některé běžné medikamenty proti bolesti a horečce, určité typy antidepresiv nebo třeba léky na vysoký tlak a cholesterol. A pozor, někdy může stát za zvýšenou citlivostí pokožky kombinace několika preparátů a nejen jeden samotný lék.

Vy ale naděláte!

„Vy mladí naděláte, to já měl penicilin a nejenže jsem k tomu Balatonu dojel trabantem, ještě jsem si to tam pořádně užil! A domů jsem se vrátil černý jak indián!“ slyšeli jste možná od srdnatého dědečka, který vás s oblibou označuje za měkoty, které nic nevydrží. Což o to, v některých případech může mít starší generace pravdu, ale co se týče antibiotik a jejich negativních vedlejších účinků, měl zdatný senior spíše štěstí a dobrou genetickou výbavu.

„Výskyt podráždění pokožky při léčbě antibiotiky je velmi individuální. Ani odborník vám nemůže na sto procent říci, zda se právě u vás projeví podráždění pokožky, či ne. Jisté je, že určité druhy léčiv citlivost vůči slunci jednoznačně a prokazatelně zvyšují a opatrnost je zde tedy rozhodně na místě!“ tvrdí lékárnice Olga Klemtová.

Témata:ZdravíAlergie
Přidat příspěvek
Komentáře k článku
Mohlo by vás zajímat
7 tipů, jak naučit dítě jezdit na kole. Skvělou průpravou je odrážedlo
Tipy na hrady a zámky, kde se děti zaručeně nudit nebudou
Oblíbený banán: Pomáhá při průjmech, pálení žáhy i zánětech střev
Tipy na víkend: Hudba, kreativní tvoření, nebo sport? Festivalová sezóna začíná

Registrace

Pojďte s námi diskutovat, posílat otázky do poradny, nabízet a kupovat dětské zboží v bazárku.

Díky jednoduché registraci máte ke všemu okamžitý přístup.

Newsletter

Týdenní přehled nejdůležitějších zpráv do vaší e-mailové schránky.

 

Předplatné

Aktuální číslo časopisu