Maminka.czDětské nemoci

Antibiotika pro děti: Podáváte jim sirup správně? A víte, kdy „zabere”?

Tereza Víchová 23.  11.  2021
Antibiotika pro děti: Podáváte jim sirup správně? A víte, kdy „zabere”?
Ačkoliv se těžko najde dítě, které neprodělá aspoň jednu angínu nebo jiné onemocnění, vyžadující antibiotickou léčbu, stále v jejich užívání děláme spoustu chyb. Seznamte se se základními pravidly podávání antibiotických sirupů dětem. Třeba zjistíte, že máte mezery.

Až do 25. 11. probíhá v lékárnách po celé republice Antibiotický týden, který je věnovaný právě osvětě. A že ji potřebujeme, je jasné. Podle loňského průzkumu České lékárnické komory (ČLnK) se každý pátý pacient mylně domnívá, že antibiotika účinkují proti chřipce, nachlazení či viróze. Tady je šest věcí, které byste měli vědět o dávkování, účinku i uchování léků, aby pomohly ven z nemoci.

VIDEO: Jak poznat u dětí covid-19 a které přípravky na imunitu fungují?

Správná dávka je základ léčby

Dávka antibiotika u dětí se stanovuje podle hmotnosti (je stanovena maximální denní dávka na kg hmotnosti dítěte a ta je pak rozdělena podle druhu antibiotika do několika jednotlivých dávek).

„Je důležité, aby rodiče striktně dodržovali předepsané dávkování a dobu podávání. Dávku nelze samovolně snižovat ani ke konci léčby, zrovna tak nelze zkracovat dobu podávání antibiotik – důsledkem může být návrat infekce nebo další komplikace. Díky zodpovědnosti při užívání budou antibiotika účinná nejen dnes pro naše děti, ale v budoucnu též pro další generace,“ vysvětluje Mgr. Aleš Krebs, Ph.D., prezident ČLnK. 

Přesné intervaly mezi dávkami

Intervaly mezi dávkami je potřeba u dětí i dospělých striktně dodržovat. A co dělat, když se zapomenete a antibiotika podáte později? Chybu je potřeba ihned napravit a pokračovat v nastaveném dávkování. Výrazné prodloužení dávkovacího intervalu je pak nutné konzultovat s lékařem.

Mami, bolí mě v krku! Jak poznáte angínu. A pomůžou vždy antibiotika?

Pozor na použitelnost, sirupy jsou jen na pár dní

Antibiotický sirup předepíše dítěti lékař a připraví vám ho v lékárně.

„Lékárníci pacientům při výdeji vysvětlí, jak antibiotika vhodně uchovávat a užívat. Téměř všechny antibiotické sirupy mají omezenou dobu použitelnosti v řádu několika dní a musí být uchovávány v lednici, to je velmi důležité,” zdůrazňuje Mgr. Michaela Bažantová, tisková mluvčí ČLnK.

Klepněte pro větší obrázek

Protřepat lék je nutné

Zásadní je i další věc: Před každým použitím se lahvička se sirupem musí protřepat.

„To proto, aby rozložení účinné látky v tekutině bylo rovnoměrné,” říká dále Michaela Bažantová.

Kdy zaberou antibiotika

Od správné antibiotické léčby můžeme očekávat efekt většinou po 48 hodinách. Výhodou může být opakování tzv. CRP vyšetření, kdy po správně zvoleném antibiotiku je právě po 48 hodinách patrný pokles vysokých hodnot typických pro bakteriální infekci. Délka podávání antibiotika u dětí závisí na konkrétní bakteriální infekci i druhu antibiotika, ale nejčastěji bývá 5–14 dní (stanovenou dobu je potřeba při normálním průběhu léčby vždy dodržet).

Pozor na jídlo

Antibiotika také mívají různé „požadavky” na jídlo – zda je užívat před, či po něm a která jídla třeba nejsou vůbec vhodná během léčby. Často se u některých druhů nemají jíst mléčné výrobky (nebo s odstupem), problematické mohou být i minerálky nebo třeba kyselé potraviny. I takové informace vám má předat lékárník či pediatr.

Probiotika jsou skvělým pomocníkem

Děti mívají během užívání antibiotik průjmy, proto je vhodné užívat i probiotika. Ta se doporučují již od začátku antibiotické terapie a až na výjimky vždy s minimálním tříhodinovým odstupem od podání antibiotika. Vhodné je také pokračovat s probiotiky ještě několik dní po skončení antibiotické léčby.

Antibiotika – dobrý sluha, zlý pán

Antibiotika jsou léky na předpis určené výhradně pro léčbu bakteriálních infekcí. Proti virovým onemocněním nejsou účinná. 

Při správné indikaci a užívání jsou vysoce účinným lékem proti mnoha nemocem, jako je například známá angína nebo borelióza. 

V případě, že nejsou antibiotika užívána správně, snižuje se jejich účinnost nejen u pacienta samotného, ale nepřímo u celé populace.

Témata: Zdraví, jídlo, Praktické rady, Děti a nemoci, Dětské nemoci, Nemoci, Česká lékárnická komora, Dávky, Aleš Krebs, Antibiotika, Užívání, Onemocnění, Michaela Bažantová, Angína, Léčba, Sirup, Podávání, Infekce
Mohlo by vás zajímat
Sedminásobná máma, ekonomka Markéta Šichtařová: Poslednímu těhotenství jsem se nejvíc divila já sama!
Víchová Tereza
Slavné maminky
Přiznání matek! Nejtrapnější zážitky z porodnice. Tohle jsme nečekaly!
redakce
Porod
Kojící matky jako bohyně! Kontroverzní fotky nafotila jako reakci na kritiku
redakce
Galerie
Sedm znaků, podle kterých poznáte, že z vašeho dítěte roste psychopat
Kolinová Gabriela
Péče o dítě a jeho výchova
Marie Doležalová má syna, na svět přišel nečekaně. Jak se jmenuje?
kog
Slavné maminky
Neuvěřitelné "skóre"! Krásná Michaela Salák se stala po páté maminkou!
Zenklová Veronika
Slavné maminky
Porod mrtvého miminka: Nedívejte se, radí. Rozloučení je ale přirozené
Víchová Tereza
Potrat
Porod jste nikdy neviděli tak zblízka! Šokuje vás brácha v porodním bazénku?
wall
Porod
Intimněji už to nejde: Dítě se poprvé podívalo na svět přímo přes plodové obaly!
Zenklová Veronika
Porod