Maminka.czDětské nemoci

Antibiotika pro děti: Podáváte jim sirup správně? A víte, kdy „zabere”?

Tereza Víchová 23.  11.  2021
Ačkoliv se těžko najde dítě, které neprodělá aspoň jednu angínu nebo jiné onemocnění, vyžadující antibiotickou léčbu, stále v jejich užívání děláme spoustu chyb. Seznamte se se základními pravidly podávání antibiotických sirupů dětem. Třeba zjistíte, že máte mezery.

[Odebírejte NOVINKY Z MAMINKY! Chci newsletter!]

Až do 25. 11. probíhá v lékárnách po celé republice Antibiotický týden, který je věnovaný právě osvětě. A že ji potřebujeme, je jasné. Podle loňského průzkumu České lékárnické komory (ČLnK) se každý pátý pacient mylně domnívá, že antibiotika účinkují proti chřipce, nachlazení či viróze. Tady je šest věcí, které byste měli vědět o dávkování, účinku i uchování léků, aby pomohly ven z nemoci.

VIDEO: Jak poznat u dětí covid-19 a které přípravky na imunitu fungují?

Správná dávka je základ léčby

Dávka antibiotika u dětí se stanovuje podle hmotnosti (je stanovena maximální denní dávka na kg hmotnosti dítěte a ta je pak rozdělena podle druhu antibiotika do několika jednotlivých dávek).

„Je důležité, aby rodiče striktně dodržovali předepsané dávkování a dobu podávání. Dávku nelze samovolně snižovat ani ke konci léčby, zrovna tak nelze zkracovat dobu podávání antibiotik – důsledkem může být návrat infekce nebo další komplikace. Díky zodpovědnosti při užívání budou antibiotika účinná nejen dnes pro naše děti, ale v budoucnu též pro další generace,“ vysvětluje Mgr. Aleš Krebs, Ph.D., prezident ČLnK. 

Přesné intervaly mezi dávkami

Intervaly mezi dávkami je potřeba u dětí i dospělých striktně dodržovat. A co dělat, když se zapomenete a antibiotika podáte později? Chybu je potřeba ihned napravit a pokračovat v nastaveném dávkování. Výrazné prodloužení dávkovacího intervalu je pak nutné konzultovat s lékařem.

Mami, bolí mě v krku! Jak poznáte angínu. A pomůžou vždy antibiotika?

Pozor na použitelnost, sirupy jsou jen na pár dní

Antibiotický sirup předepíše dítěti lékař a připraví vám ho v lékárně.

„Lékárníci pacientům při výdeji vysvětlí, jak antibiotika vhodně uchovávat a užívat. Téměř všechny antibiotické sirupy mají omezenou dobu použitelnosti v řádu několika dní a musí být uchovávány v lednici, to je velmi důležité,” zdůrazňuje Mgr. Michaela Bažantová, tisková mluvčí ČLnK.

Klepněte pro větší obrázek

Protřepat lék je nutné

Zásadní je i další věc: Před každým použitím se lahvička se sirupem musí protřepat.

„To proto, aby rozložení účinné látky v tekutině bylo rovnoměrné,” říká dále Michaela Bažantová.

Kdy zaberou antibiotika

Od správné antibiotické léčby můžeme očekávat efekt většinou po 48 hodinách. Výhodou může být opakování tzv. CRP vyšetření, kdy po správně zvoleném antibiotiku je právě po 48 hodinách patrný pokles vysokých hodnot typických pro bakteriální infekci. Délka podávání antibiotika u dětí závisí na konkrétní bakteriální infekci i druhu antibiotika, ale nejčastěji bývá 5–14 dní (stanovenou dobu je potřeba při normálním průběhu léčby vždy dodržet).

Pozor na jídlo

Antibiotika také mívají různé „požadavky” na jídlo – zda je užívat před, či po něm a která jídla třeba nejsou vůbec vhodná během léčby. Často se u některých druhů nemají jíst mléčné výrobky (nebo s odstupem), problematické mohou být i minerálky nebo třeba kyselé potraviny. I takové informace vám má předat lékárník či pediatr.

Probiotika jsou skvělým pomocníkem

Děti mívají během užívání antibiotik průjmy, proto je vhodné užívat i probiotika. Ta se doporučují již od začátku antibiotické terapie a až na výjimky vždy s minimálním tříhodinovým odstupem od podání antibiotika. Vhodné je také pokračovat s probiotiky ještě několik dní po skončení antibiotické léčby.

Antibiotika – dobrý sluha, zlý pán

Antibiotika jsou léky na předpis určené výhradně pro léčbu bakteriálních infekcí. Proti virovým onemocněním nejsou účinná. 

Při správné indikaci a užívání jsou vysoce účinným lékem proti mnoha nemocem, jako je například známá angína nebo borelióza. 

V případě, že nejsou antibiotika užívána správně, snižuje se jejich účinnost nejen u pacienta samotného, ale nepřímo u celé populace.

Témata: Zdraví, Praktické rady, jídlo, Děti a nemoci, Nemoci, Dětské nemoci, Onemocnění, Dávky, Angína, Česká lékárnická komora, Sirup, Michaela Bažantová, Podávání, Antibiotika, Infekce, Vít, Užívání, Léčba, Aleš Krebs, Zdraví na Heureka.cz
Mohlo by vás zajímat
Těhotenství s trojčaty týden po týdnu. Podívejte se na neskutečnou proměnu ženského těla
kog
Těhotenství
Tělo po třech porodech? Děti mezeru mezi stehny neocení. Tato máma za svůj instagramový post sklidila uznání
Formánková Simona
Po porodu
Tohle že je máma 5 dětí? Známá fitness trenérka ukázala své tělo 9 týdnů po porodu dvojčat
Formánková Simona
Po porodu
Záchvaty zlosti dětem prospívají! Čtyři kroky, kterými zvýšíte emoční inteligenci potomka
Procházková Simona
Péče o dítě a jeho výchova
Rodiče, těchto 7 věcí přestaňte dělat. Nejlépe hned, přejí si pediatři
Procházková Simona
Děti a nemoci
Dcera spisovatelky Haliny Pawlowské Natálie: Už od mala chtěla být módní návrhářkou, dnes má svou značku
Brožová Lenka
Časopis Maminka
Úsměvná realita těhotenství! Pobavte se nad snímky, které sdílely nastávající maminky na sociálních sítích
Formánková Simona
Galerie
VIDEO: Na zoubky se svádí úplně všechno, říká stomatoložka. Co opravdu uleví při jejich růstu? Nejdůležitější je úplně obyčejná věc
Víchová Tereza
Podcasty
První vteřiny po porodu na 30 fotkách: Tohle jsou největší emoce v životě žen!
Víchová Terezaswp
Galerie