Maminka.czBatole

Antikoncepce: Co je nového?

Hormonální antikoncepce je u nás stále nejoblíbenější metodou ochrany proti nechtěnému početí. „U nás ženy zatím stále nejčastěji užívají antikoncepční tablety, tzv. kombinovanou antikoncepci (obsahuje dva typy hormonu – estrogen a gestage). Je to dáno dlouhou tradicí i výhodnější cenou.
15. 8. 2011
Antikoncepce: Co je nového?

Antikoncepce jako přínos pro zdraví

Současné pilulky jsou pro ženy velice šetrné. Přispívá k tomu ještě výrazný pokles dávky estrogenu v tabletách , což má za následek minimalizaci nežádoucích účinků a větší bezpečnost pro uživatelky, především významné snížení rizika vzniku trombózy a plicní embolie. Přínosný je také vývoj nového nitroděložního tělíska, které na rozdíl od původních typů obsahuje hormon gestagen a používá se nejenom jako antikoncepce, ale i jako léčba poruch menstruace.

Poměrně novým, stále populárnějším trendem jsou antikoncepční náplasti, které se přikládají každý týden na kůži a jednou za měsíc se vynechávají. Další možností je třítýdenní vaginální kroužek s hormonálním účinkem, který si žena k děložnímu čípku zavádí sama. Kroužek nijak nebrání hodnotnému sexuálnímu styku.

Co je pro vás nejlepší

Při výběru z široké nabídky by vám měl poradit váš gynekolog, který na základě vaší anamnézy o očekávání vybere antikoncepci přesně pro vás. Vzhledem k nízkým dávkám hormonů v preparátech už není ani nutné dříve běžné odebírání jaterních testů při předepisování antikoncepce (samozřejmě pokud nemá dotyčná žena s játry potíže). Překážkou může být i vysoký krevní tlak.

Obecně lze ženám, které ještě nerodily, doporučit již zmiňovanou klasickou perorální kombinovanou antikoncepci. Té by se naopak měly vyhnout silné kuřačky (více než 15 cigaret denně), kterým je více než 35 let, a to z důvodu vyššího rizika vzniku trombózy (krevní sraženiny). Pro ně je vhodné nitroděložní tělísko nebo gestagenní antikoncepce. Po tabletách, které neobsahují hormon estrogen, by měly sáhnout i kojící ženy po porodu.

Pokud nechcete otěhotnění příliš dlouho odkládat, nejvhodnější je kombinovaná antikoncepce. Po jejím vysazení je v drtivé většině plodnost ihned obnovena. „Nutnost očišťování těla od hormonů před otěhotněním je nepodložený mýtus a nemá žádný racionální základ.“ uzavírá Mudr. Jan Lacheta.

SLEVÍN.CZ - Každý den nové slevy na jednom místě!

Mohlo by vás zajímat
Jak si vybrat porodnici? Nevybírejte jen podle webovek, ale jděte na prohlídku
Pro šikulky: Ušijte si s dětmi hadrového panáčka, kterého máte raz dva
Vzorní sexy tatínci? Podívejte se, jak to s dětmi umí
Dlouhá cesta před vámi? 15 tipů, jak zabavit děti v autě a nepřijít o nervy

Registrace

Pojďte s námi diskutovat, posílat otázky do poradny, nabízet a kupovat dětské zboží v bazárku.

Díky jednoduché registraci máte ke všemu okamžitý přístup.

Newsletter

Týdenní přehled nejdůležitějších zpráv do vaší e-mailové schránky.

 

Předplatné

Aktuální číslo časopisu