Maminka.czPorod

Antikoncepce po porodu? Na přírodu nespoléhejte!

9. 8. 2012
Antikoncepce po porodu? Na přírodu nespoléhejte!
Většina maminek mívá v prvních týdnech po porodu naprosto jiné starosti, než si po večerech oblékat dráždivé prádélko a koketně mhouřit oči v očekávání žhavých chvilek u rodinného krbu. I přesto není „boží požehnání“ v podobě dalšího těhotenství v tomto období úplnou výjimkou.

Dlouhá léta se před početím chráníme, mnohdy se ho dokonce bojíme. V době kdy zatoužíme založit rodinu, opět přichází strach; půjde to vůbec? Vše se povede a my znovu řešíme, jak početí zabránit. Není divu, porod nás sice emocionálně nabije, avšak fyzicky vyčerpá. Tělo dle lékařů potřebuje alespoň rok, aby bylo plně připravené na další těhotenství. A tak nám nezbývá nic jiného, než přírodu malinko ošidit, i když i ona nám kýženou regeneraci přeje a skýtá nám částečné hájení v době plného kojení dítěte. Jak? Laktace ovlivňuje tvorbu hormonů majících důležitý vliv na naše tělesné funkce: hormon prolaktin spouští kojení a brání dozrání vajíčka. Hormonální hladiny ale ovlivňují nejen tělo, ale i duší, a tak vetšinou míváme menší chuť na sex. Snížený apetit násobí i s mateřstvím spojené fyzické vyčerpáním.

Je tedy kojení spolehlivou antikoncepcí?

Spolehlivou ne, avšak za určitých podmínek alespoň nějakou. Bylo by škoda toho nevyužít, a pokud se na tom s partnerem dohodnete, můžete doplnit nejistá procenta účinnosti používáním kondomu nebo jiných bariérových či některých spermicidních antikoncepčních prostředků. Kondom má navíc tu výhodu, že část své zodpovědnosti a starostí spravedlivě přenecháte partnerovi.

Kojení vykazuje onen částečný antikoncepční efekt pouze v případě, je-li dítko kojeno plně (bez příkrmů) a nejdelší přestávka mezi dvěma krmeními v žádném případě nepřesahuje 4 hodiny ve dne a 6 hodin v noci. Žena též nesmí menstruovat a miminko není starší než 6 měsíců. Nedoporučuje se ani užívání dudlíků a lahviček s dudlíkem.

Je možné po porodu užívat antikoncepční pilulky?

Ano, ale pouze určitého typu. S jejich užíváním začíná až po šestinedělí, kdy se stejně intimní styk nedoporučuje. Po té se rozhodně vyvarujte „samoléčitelství“ v podobě konzumace toho, co vám zbylo v šuplíku z doby před otěhotněním. Ne každá hormonální antikoncepce je v době po porodu a především v období kojení vhodná! Váš gynekolog vám proto po šestinedělí vzhledem k probíhající laktaci nedoporučí kombinovanou antikoncepci, ale spíše tzv. minipilulku obsahující pouze tzv. gestagenní složku.

ČTĚTE TAKÉ: Chudáci děti: Nejhorší dětská jména světových celebrit

A co když nechci prášky ani kondom?

Pokud z nejrůznějších důvodů odmítáte polykání prášků (např. jste zapomnětlivá), pak vám lékař pravděpodobně nabídne nitroděložní tělísko, a to jak hormonální, tak nehormonální (z mědi, zlata nebo stříbra). Dále vám může navrhnout aplikaci implantátu do podkoží v podobě několika tyčinek, ty po dobu zhruba 5 let vylučují do těla látky bránící otěhotnění. Hormonální implantáty se aplikují po šestinedělí. Implantáty si nepleťte s antikoncepčními náplastmi, které jsou v době laktace nevhodné.

Období těhotenství a doba po porodu je časem, kdy asi nejvíce oceníte pečlivý výběr gynekologa, který bude nejen dobrým odborníkem, ale i nanejvýš empatickou a citlivou osobou, k níž chováte velkou dávku důvěry, a které se nestydíte svěřit s intimními problémy a obavami.

Nákupy - Maminka CZ
Témata: Děti, Porod, Láska a vztahy, Kojenec, Po porodu, Antikoncepce, Nejrůznější důvody, Pečlivý výběr, Intimní styk

Mohlo by vás zajímat
Dětem stačí jen třetina hraček. S čím si hrají jejich vrstevníci ve světě?
Děti, které po narození vypadají jako naštvaní staříci! Nebo filmové hvězdy
Narážky na tělo po porodu ignorujte, radí. Jak vypadá po třech dětech?
Koronavirus u dětí? Nikoliv jen kašel, ale i průjem či zvracení, tvrdí vědci
Kolik slov skutečně mají umět dvouleté děti. Hlavně na ně nikdy nešišlejte!
Nástup do školky s dítětem zamává. Proč chodí domů tak unavené?
Porod jste nikdy neviděli tak zblízka! Šokuje vás brácha v porodním bazénku?
Kristýna Leichtová rodila doma! Mezi herečkami nebyla první
Módní ikoně Harper Beckham je devět. Chodí na nehty, hraje fotbal, rodiče ji líbají na rty

Horoskopy

Býk Polovina pracovního týdne nepřinese výrazné změny, ale přesto se díváte více kupředu. Snažíte si…

Jména pro děti

Největší výběr jmen.

Dnes má svátek: Jaromír, Jaromíra, Mercedes

Aktuální vydání

Aktuální číslo časopisu

Newsletter

Týdenní přehled nejdůležitějších zpráv do vaší e-mailové schránky.

  

Výhodné předplatné

Objednat předplatné