Maminka.czČasopis Maminka

Antikoncepce trochu jinak

Lenka Červenková 5.  1.  2009
Zapomenete si občas vzít antikoncepční pilulku nebo máte při sedmidenním vysazení hormonální antikoncepce potíže? Pak si přečtěte o žhavé novince na našem trhu.

[Odebírejte NOVINKY Z MAMINKY! Chci newsletter!]

Také se antikoncepčním pilulkám raději vyhýbáte, i když vám to přináší zvýšený stres z nechtěného těhotenství? Komu by se ale chtělo cítit se celý týden v měsíci nanic, být oteklá, trpět bolestmi břicha či hlavy nebo mít náladu pod psa? To jsou totiž klasické příznaky z vysazení hormonů při schématu 21 dní hormonálních tablet a 7 dní bez nich.

Při každodenním shonu se ptáte sama sebe - vzala jsem si dnes pilulku, nebo ne? Podle psycholožky je typickým příznakem značného vytížení dnešní ženy to, že zapomíná, vytěsňuje poloautomatická jednání, což každodenní užívání tabletek je. Navíc úplné vysazení zajetý rytmus užívání léku přeruší a problém je na světě - při novém nasazení se často zapomene. „Tady psychologové při výzkumu léku doporučili užívání placeba (pilulek bez účinné látky), které pomáhá užívacímu návyku,“ říká psycholožka PhDr. Zdeňka Sládečková. Hlavním problémem ale zůstává, že při přerušení antikoncepčních pilulek může kolísání hormonálních hladin vyvolat některé nepříjemné příznaky z vysazení hormonů, jako je nevolnost, nadýmání a otoky, napětí a citlivost prsů, změny nálady, bolesti hlavy a břicha. Nastražte uši a oči - už několik týdnů můžete vyzkoušet nový preparát s dávkovacím schématem, který nabízí vyrovnanější hladiny hormonů, tzv. 24/4 a bez vysazování užívání léku. Výhodou delšího schématu s kratším vysazením hormonů je kromě jiného i delší působení hormonů ve vašem těle, a tudíž snížení rizika nechtěného těhotenství.

24 DNÍ HORMONY, 4 DNY PLACEBO

Od počátku letošního září máme tedy v Česku, jako jedny z prvních Evropanek, možnost pořídit si nový přípravek hormonální antikoncepce, který se užívá v jiném dávkovacím schématu, než na jaký jsme zvyklé. Prvních 24 dní se užívají aktivní pilulky a po nich následují 4 dny užívání placeba, abychom nevyšly z rytmu. „Až dosud bylo klasické dávkovací schéma u většiny antikoncepčních přípravků 21/7 (21 aktivních pilulek a 7 dní pauzy). Toto schéma bylo zvoleno na základě historických zvyklostí, protože napodobuje přirozený menstruační cyklus a umožňuje ženě krvácet během sedmidenní pauzy. Některým pacientkám ale vysazení přináší potíže, nehledě na to, že se na delší dobu přeruší zautomatizovaný proces denního užívání tablet,“ říká soukromá gynekoložka MUDr. Dagmar Makalová.

MENŠÍ KOLÍSÁNÍ HORMONŮ

Antikoncepční pilulka je bezpochyby nejrozšířenější spolehlivou antikoncepční metodou ve světě. Nejčastěji užívanou pilulkou je tzv. kombinovaná pilulka, která obsahuje dva ženské pohlavní hormony - estrogen (ethinylestradiol, EE) a jeden z řady syntetických progestinů.

„Byla vyvinuta moderní kombinovaná antikoncepční pilulka, která se užívá v režimu 24/4. Příznivé působení této pilulky je dáno nejen novým užívacím schématem, ale i antikoncepčními a příznivými neantikoncepčními účinky drospirenonu,“ vysvětluje lékařka. Podle gynekoložky může zkrácení doby „bez hormonů“ o 3 dny oproti klasickému režimu 21/7 přinést uživatelkám své výhody. Jednou z nich je mírnější kolísání hladin hormonů v organismu, které je běžně pozorováno během klasické sedmidenní pauzy. V důsledku působení drospirenonu v pilulce užívané ve schématu 24/4, tedy o 3 dny déle oproti klasickému schématu 21/7, jsou při užívání nového preparátu tyto obtěžující příznaky zmírněny.

PILULKAMI PROTI AKNÉ

„Nový přípravek má řadu pozitivních vlastností, díky svému složení, především příznivým účinkům drospirenonu, který zabraňuje zadržování vody v těle, jež je u citlivých žen způsobeno estrogeny. Přípravek má také antiandrogenní účinky - to kromě jiného znamená, že příznivě ovlivňuje pleť při léčbě mírného a středně závažného akné. Režim užívání 24/4 je vhodný pro každou ženu, která chce moderní antikoncepci a netrpí onemocněním, při němž nelze hormonální antikoncepci podávat. Je tedy vhodný od puberty po přechod,“ říká Dagmar Makalová.

Nepříjemnými příznaky z vysazení hormonálních tablet, tedy nevolností, nadýmáním a otoky, trpí více než polovina žen, napětí a citlivost prsů pozorovala více než třetina uživatelek, změny nálady, bolesti hlavy a břicha již sužuje téměř tři čtvrtiny žen.

Bolesti a nevolnost zahání téměř sedmdesát procent žen léky proti bolesti a mnoho z nich užívání antikoncepce úplně ukončí právě z těchto důvodů a raději se vystaví riziku nechtěného těhotenství. „Ethinylestradiol je estrogen přítomný ve všech přípravcích kombinované hormonální antikoncepce. Nový preparát jej obsahuje v nízké dávce 20 mikrogramů a dále obsahuje 3 mikrogramy drospirenonu. To je gestagen s antimineralokor tikoidními a antiandrogenními účinky, který může například u dospívajících dívek napomoci se zlepšením akné, přestože se jedná o nízkohormonální preparát.

Velmi se snižuje pocit napětí v prsech, bolesti břicha, otoky končetin. Také menstruace se dostavuje celkově slabší a bezbolestná. Výhodou u pacientek, které často zapomínají užít tabletku, je, že při režimu 24/4 účinkují hormony v organismu delší dobu, a tím se snižuje riziko nechtěného těhotenství z důvodu nepravidelného užívání hormonální antikoncepce,“ vysvětluje lékařka Makalová.

ZAPOMÍNÁNÍ JE ZNÁMKA PŘETÍŽENOSTI

Antikoncepce pomáhá nejen zamezit nechtěnému početí, ale přináší také pocit bezpečí, uvolnění a obvykle i lepší sexuální život. Navozuje pocit sebevědomí a celkově tak pozitivně ovlivňuje rozpoložení a náladu.

Zvláště v dnešní době, kdy se všeobecně očekává, že žena zvládne všechny role bez mrknutí oka: „Psychika ženy má obrovskou kapacitu, přesto není nekonečná. Duševní ,přetížení‘ se začne hlásit ,výpadky‘, například zhoršenou koncentrací či pamětí, zapomínáním a horším vybavováním, pocity úzkosti a strachu ze svého selhání a jeho následků.

Užívání dosavadní antikoncepce vyžadovalo značnou pozornost, neboť se muselo střídat období užívání pilulek s obdobím jejich neužívání. Světové výzkumy zjistily, že právě úspěšné a aktivní ženy si nejčastěji zapomínají vzít pilulku, počítat dny a správně začít nový cyklus. Právě ony proto zažívaly zvýšený stres,“ doplňuje ženskou lékařku Makalovou psycholožka Zdeňka Sládečková a dodává: „Význam užívání moderní a inovované antikoncepce je z hlediska psychologického nesporně pozitivní. Vždyť nároky na současnou ženu se stále zvyšují a každá pomoc je vítaná.“ Nechte se tedy hýčkat „lepším servisem“ zjednodušeného režimu užívání nové antikoncepce, nad kterým už nebudete muset přemýšlet, zda je den, kdy je zapotřebí si vzít pilulku, nebo je-li den z týdne sedmidenní pauzy...


Maminčin odborník MUDr. Dagmar Makalová pražská soukromá gynekoložka, pracuje ve své soukromé ordinaci a také slouží na porodním sále FN Motol

Pozitivní vliv hormonální antikoncepce na psychiku Posiluje pocit bezpečí a duševního klidu. Dovoluje plnohodnotněji a v pohodě prožívat lásku, sex, sexuální slast. Tím zlepšuje šanci na prohloubení milostných vztahů, harmonizuje soužití, spojuje partnery. Posiluje sebedůvěru a sebejistotu, snižuje strach a úzkost a dodává odvahu jít za vytčenými cíli i žít v rovnocennějších vztazích. Zvyšuje pocit osobní lidské ceny, sebeúcty a sebehodnocení. Podporuje tak i motivaci pečovat dál o své zdraví i krásu. Dává možnost volby, rozhodování o profesní cestě, o kariéře. Nabízí reálnou možnost plné seberealizace a pro danou ženu smysluplného života. Antikoncepce se tak stává významnou součástí úspěchu ženy.

Témata: Časopis Maminka, Antikoncepce, Nepříjemný příznak, Antikoncepční pilulka, Nevolnost Nadýmání, Nechtěné těhotenství, Nechtěné početí, Uživatelka, Typický příznak, Každodenní shon, Antikoncepce na Heureka.cz