[Odebírejte NOVINKY Z MAMINKY! Chci newsletter!]
Nebojte se, že se váš sexuální život nevrátí, jen bude vypadat možná trochu odlišně (s plačícím miminkem za zády). S plánováním nových intimních začátků počítejte ale i s vhodnou antikoncepcí, která vám nebude bránit v kojení. Existuje vůbec něco, co vám nabídne ochranu před otěhotněním bez toho, abyste musela myslet každý den na to, že si máte vzít tabletku? A kojení není rozhodně žádná antikoncepce, které byste měla důvěřovat. Při přemýšlení vezměte v úvahu také to, zda ještě chcete nějaké další dítě a kdy. Podle doporučení lékařů je ideálním odstupem mezi dětmi více než osmnáct měsíců. Tato doba vám totiž umožní nabrat nové síly a doplnit rezervy vašeho těla, abyste byla znova v nejlepší kondici pro další dítě. Zvolte si proto spolehlivou antikoncepci, která vám nabídne rychlý návrat k možnosti otěhotnět v momentě, kdy se pro to rozhodnete. Mirena, malé umělohmotné tělísko, může být to, co právě hledáte...
Mirena je tělísko ve tvaru T, které patří mezi hormonální nitroděložní systémy – IUS. Na rozdíl od klasického tělíska, které uvolňuje měď, tohle uvolňuje hormon. Obě metody jsou samozřejmě bezpečné, ale na rozdíl od tělíska s mědí má Mirena navíc některé výhody, které jsou nebo mohou být pro mnohé ženy zajímavé. Zavádí ji gynekolog do dělohy brzy po porodu (obyčejně až po šestinedělí), kam pozvolna uvolňuje progesteron (ženský pohlavní hormon). Funguje přesně tam, kde je potřeba, takže množství hormonu ve vašem krevním oběhu je minimální, a je tedy bezpečné i v případě, že kojíte. Vhodná je i po skončení kojení, protože minimalizuje vedlejší účinky, jako jsou otoky a nárůst hmotnosti, které byly často spojovány se staršími hormonálními antikoncepčními metodami. Poskytuje ochranu před početím na dobu až pěti let a je stejně účinná jako sterilizace a účinnější než měděné nitroděložní tělísko. Téměř 98 % všech žen, které měly Mirenu zavedenou, bylo a je spokojených.
Při zavedené Mireně máte výrazně slabší a kratší menstruační krvácení a 20 % žen do roka od zavedení přestane menstruovat zcela. Pochopitelně v případě, že se rozhodnete pro další dítě a necháte si Mirenu vyjmout, měsíční krvácení se obnoví, a to už jeden měsíc po odstranění. Pokud máte obavy, zda není takováto absence krvácení škodlivá, můžeme vás uklidnit – hormonální hladiny zůstávají v průběhu cyklu beze změn, naopak chrání organismus před ztrátami krve a tím i železa, čímž brání vzniku anemie. Může tedy sloužit i jako terapie či jako prevence při těchto stavech. Menstruace je v případě Mireny také méně bolestivá a ženy ji velmi dobře snášejí. V počátcích se sice mohou objevit mírné bolesti v podbřišku a gestagenní příznaky (bolest hlavy, napětí v prsech či nevolnost), které ale obvykle do tří měsíců vymizí. V prvních měsících po zavedení nitroděložního tělíska může také dojít k nepravidelnému špinění a slabému krvácení, které ale rovněž ustoupí. S Mirenou též klesá počet mimoděložních těhotenství.