Maminka.czVtip

Aspoň na tom záchodě být chvilku sama! Umělkyně zveřejňuje výzvy mateřského života. Taky jim čelíte?

len 15.  3.  2024
Můžete být talentová, uznávaná umělkyně s intelektuálním nadhledem a zároveň vyčerpaná matka s těmi nejpřízemnějšími starostmi, která vás totálně válcují. Jyldyz Bekova tuto svoji dvojí tvář ukazuje v akvarelových ilustracích, mezi nimiž snad každá z nás najde svoje mateřské výzvy, kterým tu statečně, tu zbaběle každý den čelíme.

[Odebírejte NOVINKY Z MAMINKY! Chci newsletter!]

Na první pohled se možná mohou zdát obtížné části mateřství, které Jyldyz Bekova na svých akvarelech zobrazuje, banální. Vždyť jde „jen“ o vaření, (ne)spaní, chození na záchod… Jenže právě ta každodennost jim dodává ubíjející charakter.

Podívejte se do FOTOGALERIE v úvodu článku na zákulisí rodičovského života. Vsadíme se, že pod většinu ze šestnácti vybraných ilustrací byste se podepsala i vy.

VIDEO: Když přebaluje tatínek

Umělkyně s černým páskem

Předkové Jyldyz Bekove byly kyrgyzští šamani, léčitelé a věštci. Jejich štafetu přebrala Jyldyzina prababička, babička a teta. V tomto specifickém duchovním prostředí Jyldyz vyrůstala a nasávala znalosti, proto ji to táhne k mystickým příběhům. A protože rodiče byli oba umělci, vystudovala střední uměleckou školu a následně architekturu na univerzitě. 

„Celé dětství jsme s bratrem trávili v otcově pracovním ateliéru. Kreslím tedy od mala a už tehdy jsem věděla, že to budu dělat, že mám lidem co sdělit. Umění dává mnoho příležitostí a velký prostor pro představivost. Můžete s ním sdělit problémy a dotknout se důležitých témat,“ říká Jyldyz Beková, která ve své tvorbě používá motivy z mýtů, zvyků a tradic etnických národů Střední Asie.

Na jejích obrazech často najdete detailní ženské tělo, a to nejen jako okouzlující stvoření, ale také v roli bojovnice – však také Jyldyz vlastní černý pásek v japonském bojovém uměni aikido!

28 situací z mateřského života, které určitě znáte. Ilustrátorka vtipně zobrazuje, jaké to je být matkou

Dvojí nadělení

A snad aby se tolik nenořila do uměleckých sfér, nadělil osud Jyldyz Bekove dvě roztomilé dcerky – Arinu a Kamilu. Roztomilé a energií překypující. A ty svoji intelektuální maminku nekompromisně drží nohama na zemi. A taky ve střehu!

Umění je nejlepší lék na duši,“ odpověděla Jyldyz, když se jí ptali, proč začala střípky ze svého života takto bokem své umělecké tvorby zaznamenávat. Až díky nim svět takřka přes noc objevil mladou talentovanou umělkyni z Kyrgyzstánu. Její akvarelové momentky totiž obsahují sympaticky humorný podtext, který nezná zeměpisné hranice. 

Podívejte se do FOTOGALERIE v úvodu článku pro důkaz a taky pro pobavení a pochopení.

GALERIE: Ilustrátorka ukazuje, jak by vypadaly pohádkové princezny, kdyby měly normální tvary
Témata: Mateřství, Rodičovství, zábava, Vtip, srandičky, Ilustrace, Nadhled, Záchod, Umělkyně, Výzva, Chvilka