Maminka.czZdraví

Diagnóza astma: Sportu se vzdát dítě nemusí! Co však musíte vědět?

11. 4. 2019
Astma nemusí znamenat konec se sportem ani aktivním způsobem života, jen je potřeba, aby bylo odhaleno a správně léčeno co nejdříve. Potvrzuje to i příběh Petry, vrcholové plavkyně, která se už dvakrát stala mistryní Evropy. Neotálejte s návštěvou lékaře, pokud u své ratolesti zpozorujete některé z následujících varovných signálů!

Žiju naplno, říká rodačka z České Lípy, dnes dvaatřicetiletá plavkyně Petra Chocová, mnohonásobná česká rekordmanka, dvojnásobná mistryně Evropy a účastnice olympijských her. Její životní styl a sportovní kariéra dokazují, že i s astmatem se dá žít bez omezení a dokonce se věnovat i vrcholovému sportu.

„První problémy s dechem jsem začala pociťovat v období dospívání při fyzické námaze. Kolem dvacátého roku jsem začala dvoufázově trénovat a výkon mi hodně ztěžovalo špatné dýchání a kašel. Nechala jsem se proto vyšetřit alergologem a při zátěžovém testu vyšlo najevo, že trpím astmatem,“ vzpomíná Petra. Nejdříve užívala zejména úlevovou léčbu, kterou se snažila minimalizovat příznaky onemocnění.

Jiný pohled na astma

„Po nasazení protizánětlivé léčby se mi trénovalo mnohem lépe, měla jsem ale problém s jejím dodržováním. Upřímně musím přiznat, že jako pacient jsem byla strašná, dělalo mi problém brát pravidelně léky,“ říká Petra. Kvůli tomu se výsledky nedostavovaly, stav zůstával neměnný, po každé kontrole u lékaře začínala s léčbou znovu od začátku.

Pak se dostala „do rukou“ pana doktora Tomáše Kočího, který s ní začal o její nemoci více mluvit, vysvětlil jí, jak je pro ni, jako pacienta s astmatem a navíc vrcholového sportovce, důležité léčit příčiny astmatu, nejen užívat úlevové léky, když je zrovna potřeba. Petra dokázala změnit přístup, vzala si jeho rady k srdci a dnes je téměř bez příznaků, nadále vrcholově sportuje, chystá se na další mistrovství a úlevovou léčbu si s sebou vozí na závody jen pro jistotu.

Astma by se nemělo podceňovat

Nepříliš dobrou zprávou je, že počet dětí s průduškovým astmatem roste nejen u nás, ale celosvětově. Víte, že právě astma patří k nejčastějším chronickým onemocněním, která postihují děti i dospělé jakéhokoli věku? Jen v Česku jím trpí zhruba 800 tisíc lidí (což znamená kolem 8 % populace). A podle lékařů se předpokládá další nárůst během následujících deseti let.

Příčina vzniku není dosud známá, určitou roli zde ale hraje dědičnost a také znečištění životního prostředí. Lidé mají bohužel tendenci tuto nemoc podceňovat, neuvědomují si, o jak závažný problém jde, pokud se neléčí. Leckdy totiž může jít i o život. S čím máte tu čest, kdy zpozornět a vydat se s potomkem za odborníky?

Při astmatu dochází k zúžení a dlouhodobému (chronickému) zánětlivému postižení dýchacích cest. Zužování průdušek pak vede k dýchacím potížím a astmatickým záchvatům, ty jsou vyvrcholením zánětlivého procesu v průduškách. Astma nejde v současnosti zcela vyléčit ani mu nelze účinně předcházet. Je nutné mít na paměti, že nemoc se neztratí sama od sebe, probíhá i v době, kdy je pacient zcela bez potíží a cítí se zdráv. Jenže pokud nedochází k léčbě a nemoc není pod kontrolou, má to za následek závažné omezení každodenního života a někdy bohužel i smrt.

8 nejčastějších projevů potravinové alergie. I rýma a astma

Jak se astma léčí?

Astma je nevyléčitelné, ale léčitelné onemocnění. Cílem léčby pak je, aby byla nemoc plně pod kontrolou, pacienta dlouhodobě neobtěžovaly žádné denní ani noční příznaky, aby bylo jen velmi málo nebo dokonce vůbec potřeba používat úlevové léky, takzvaná antiastmatika, aby mohl nemocný vést fyzicky aktivní, plnohodnotný život, měl normální nebo téměř normální funkci plic a nepostihovaly ho žádné astmatické záchvaty.

Určitě není řešením jen nárazové, krátkodobé zmírnění akutních potíží při dušnosti prostřednictvím úlevových léků (ty léčí pouze následek, ne příčinu). Jedinou úspěšnou cestou je důsledná preventivní léčba pomocí léků s protizánětlivými účinky. Těmi jsou dnes především kortikosteroidy.

Spousta maminek se vyděsí jen při vyslovení toho slova, jelikož o těchto lécích panuje řada strašidelných historek a polopravd. Tyto látky, odvozené od lidských hormonů vytvářených v nadledvinách, jsou vysoce účinné a široce se využívají v léčbě mnoha zánětlivých onemocnění.

V případě astmatu se podařilo vyvinout jejich typy, které se dají podávat v šetrné inhalační formě. To je pro nemocné s astmatem obrovskou výhodou, protože se tak mohou podávat v minimálních dávkách a přímo do průdušek. To snižuje možnost jakýchkoli nežádoucích účinků léčby do té míry, že se mohou tyto léky bez rizika podávat i mnoho let. A bylo prokázáno, že jsou bezpečné i pro nejmenší děti.

Má astma, nebo jen kašle?

Charakteristickými příznaky průduškového astmatu jsou kašel, dušnost, opakující se sípavost, lapání po dechu, dýchavičnost i při malé námaze. Suchý, dráždivý kašel se často zhoršuje během noci a s dušností se pojí také nepříjemný tlak a svíravý pocit na prsou.

Co můžete vysledovat, že příznaky bývají intenzivnější obvykle v noci nebo ráno, bezprostředně po probuzení. Obvykle ustoupí spontánně, ale v některých případech se mohou naopak zhoršit a vést k závažnějšímu ztížení průchodnosti dýchacích cest, které lze zmírnit pouze léky.

Není radno potíže podceňovat, jak již bylo řečeno, některé astmatické ataky mohou být i život ohrožující. Pozor, ke zhoršení astmatu může vést například akutní zánět horních cest dýchacích a infekce dýchacích cest virového původu.

4 nejčastější druhy kašle a jak na ně? Tohle byste měli vědět!

Astma se může spontánně zlepšit v každém věku, asi u poloviny dětí dokonce odezní. Pravděpodobnost, že se tak stane, stoupá při včasné a adekvátní terapii. Ve většině případů musí však probíhat celoživotní léčba, aby příznaky zůstaly trvale pod kontrolou.

Dobrá spolupráce s lékařem je naprosto zásadní, pokud chcete zlepšit kvalitu života malého astmatika. Nepovažujte nemoc za zvládnutou, pokud se dítěti od potíží zdánlivě uleví a příznaky odezní.

Témata: Zdraví, Děti, Alergie, Nemoc, Kašel, Mistryně, Dušnost, Evropa, Olympijské hry, Lék, Česká Lípa, Příznaky, Česká republika, Léčba, Astma, Plavkyně

Mohlo by vás zajímat
Marie Doležalová: Po porodu jsme všechny tlusté. Kašleme na ostatní
Otce svého dítěte neprozradím, říká Míša Maurerová
Přítelovi začaly tikat hodiny. Jenže mně dítě vůbec nechybí
Jaká jména dětí frčí ve světě a u nás? V Berlíně třeba Mohamed
Meghan a Harry pokřtili syna Archieho. Chyběla královna a obřad byl soukromý
V touze po dokonalosti jsme víc dirigentem než maminkou, píše Marie Doležalová
Fejeton Marie Doležalové: Tady můžu s klidem říkat MY, kašlík a prdíky
Lékařka mi řekla, že dcera je autistka. Ona ale špatně slyšela!
Přiznání matek! Nejtrapnější zážitky z porodnice. Tohle nás nenapadlo!

Horoskopy

Váhy Milé Váhy, s blížícím se koncem července nabíráte nový dech, ale máte rovněž potíže s pracovní…

Jména pro děti

Největší výběr jmen.

Dnes má svátek: Libor, Liboslav, Luboslav

Registrace

Pojďte s námi diskutovat, posílat otázky do poradny, nabízet a kupovat dětské zboží v bazárku.

Díky jednoduché registraci máte ke všemu okamžitý přístup.

Newsletter

Týdenní přehled nejdůležitějších zpráv do vaší e-mailové schránky.

  

Předplatné

Aktuální číslo časopisu