Maminka.czVýchova

Ať chceme, nebo ne, dětičky si nás pěkně vychovávají!

15. 4. 2019
Ať chceme, nebo ne, dětičky si nás pěkně vychovávají!
To, že se vychováváme se svými dětmi vzájemně, říkával už skvělý dětský psycholog Zdeněk Matějček. A pozor, zdaleka nejde o manýry nějakých rozmazlených „spráťat“, vychovávají nás úplně všechny děti!

„Ve svém sebevědomí dospělých, hotových lidí podléháme někdy klamné představě, že výchova je věcí jednostranného působení dospělého na dítě. Že jde o vztah jednoho, kdo dává, a druhého, kdo přijímá, jednoho, kdo radí, a druhého, kdo se učí, nebo dokonce jednoho, kdo poroučí, a druhého, kdo poslouchá. Ale to je opravdu klam. Ve skutečnosti je výchovný vztah oboustranný, vzájemný,“ napsal v jedné ze svých milých knih nejznámější českých dětský psycholog, a navíc vlídný a jemný člověk, Zdeněk Matějček.

Respektovat a být respektován: Proč některým tato metoda nefunguje?

„Proč zrovna já mám takové dítě?“

Asi největší rozdíl mezi naší výchovou směrem k dětem a výchovou od dětí směrem k nám dospělým je skutečnost, že my dospělí si tento fakt příliš neuvědomujeme. Anebo si jej spíše nepřipouštíme? Kupříkladu takový mazlivý, tulivý, milý, usměvavý a láskou k celému světu překypující kojenec či batolátko, dokáže z citově chladnějšího otce „vychovat“ chlapa, který se konečně ve svých třiceti letech trochu uvolní a osmělí v oblasti projevování citů. Mazlivé batolátko ho naučí se mazlit, hladit, vískat ve vlasech a vůbec vyjadřovat bez studu a divných pocitů něhu prostřednictvím fyzického kontaktu. Ale co kdyby se takovému otci narodila malá „netykavka“, která nestojí o žádné pohupování a mazlení a při polibku na tvář se oklepe jako pes s bleškami v kožichu? „Netykavka“ by pravděpodobně v tomto směru otce nepřevychovala a ničemu novému ho nenaučila. Možná nám tato myšlenka pomůže odpovědět si na ne vždy zcela vážně míněnou otázku: „Proč já mám zrovna takové dítě…?“

10 zásad dobrého rodiče, kterými byste se měli při výchově řídit

Nejen vychovává, ale i učí

„Nikdy bych nevěřila, kolik úplně nových věcí mě mateřství dá a naučí! A tím nemyslím umění kojit, přebalovat a vařit úplně nová jídla pro kojence a batolátka,“ svěřila se nám maminka šestiletého Matěje, masérka a cvičitelka v jedné osobě, paní Květa. Květa pak dále pokračovala: „Matýsek přišel na svět předčasně, a navíc během komplikovaného porodu, což mělo mimo jiné za následek to, že jsem s ním musela víc než rok několikrát denně cvičit Vojtovu metodu. Kdo to zažil, asi ví, o čem mluvím! Vzhledem k tomu, že mě Vojtova metoda z nějakého důvodu fascinovala, a samozřejmě také, protože šlo o mé dítě, přečetla jsem během jednoho roku snad vše, co bylo v ČR publikováno, a stala jsem se pro velký okruh známých doslova specialistou bez titulu. Pravidelné cvičení mě vtáhlo do zájmu o další rehabilitační metody, dětské masáže a zdravotní cvičení,“ vzpomíná Květa a pokračuje. „Nyní je Matějovi šest a nemá žádná tělesná omezení. A já díky svému synovi vyměnila židli kanceláře, kterou jsem zahřívala před mateřskou, za tělocvičnu a masérský stůl. Masíruji děti i dospělé, cvičím s dětmi a jejich rodiči a nově také se seniory. Musela jsem sice pár let studovat, ale neměnila bych!“ svěřila se Květa.

Vojtova metoda versus Bobath koncept. Pro koho je které cvičení vhodné?

Malý-velký guru

Děti nás zkrátka chtě nechtě dostávají do úplně nových a nezvyklých situací, které pro nás mohou být nejen jakousi opožděnou výchovou, ale i velkou příležitostí na sobě pracovat, naučit se nové věci, novými způsoby reagovat, nově chápat a jinak se koukat na situace, které jsme doposavad považovali za úplně jasné. Děti nás tedy nejen vychovávají, ale také nám rozšiřují obzory, a chceme-li, dokonce nás mohou činit lepšími.

Tohle na ně platí: Proč věta "nezlob" nikdy nezabere? 

Témata: Děti, Rodina a vy, Péče o dítě a jeho výchova, Rodina a vztahy, Výchova, Rodiče, Květa, Zdeněk Matějček, Dětičky, Dětský psycholog, Náš, Psycholog

Mohlo by vás zajímat
Pozor! Dítě se topí tiše! Nekřičí, necáká a lidé si ho často nevšimnou
Proč pořád tak zlobí? Možná za to můžete vy! Ovládejte se
Přiznání: Nenávidím mateřství. Dceru miluji, ale být matkou mě štve!
Marta Jandová: Dcera chodí do státní školy, na úkoly jsme připraveni
Kdyby chlapi chodili k porodům, nebyly by války, říká zpěvák Roman Tomeš
Lékařka mi řekla, že dcera je autistka. Ona ale špatně slyšela!
Narodila se bez rukou. Lékaři byli pro potrat, rodiče ho odmítli
Babička plašička: Po návratu od tchyně se dcera bojí všeho!
Jsem obézní. V těhotenství jsem cítila ze strany lékařů odpor a styděla se

Horoskopy

Ryby Konečně jste se v práci rozkoukali a už neděláte takové zmatky jako na začátku měsíce. Maximální…

Jména pro děti

Největší výběr jmen.

Dnes má svátek: Kryštof, Christopher, Krištof

Registrace

Pojďte s námi diskutovat, posílat otázky do poradny, nabízet a kupovat dětské zboží v bazárku.

Díky jednoduché registraci máte ke všemu okamžitý přístup.

Newsletter

Týdenní přehled nejdůležitějších zpráv do vaší e-mailové schránky.

  

Předplatné

Aktuální číslo časopisu