Maminka.czZdraví

Atopický ekzém: Mažte a zaměřte se na správný jídelníček

, Časopis Maminka
7. 11. 2017
Atopický ekzém: Mažte a zaměřte se na správný jídelníček | istokcphoto.com
Zvláštní, cizí... jednoduše atopos. Atopický ekzém se objevuje často bohužel už v kojeneckém věku. Jak zabránit věčnému svědění nebo jej aspoň zmírnit?

Mazat, mazat a zase mazat. A doufat, že nemoc ustoupí – probíhá totiž v atakách. Ovlivnit toho můžete hodně: jídelníčkem (svým i dětským), správným přebalováním a koupáním, oblékáním. Chce to pečlivé studium a spolupráci s lékaři. Nasměrujeme vás!

Jak poznáte atopický ekzém

Je velkým a pochopitelným strašákem mnoha rodičů, především těch, kteří mají sami nějaké alergické onemocnění.

Atopický ekzém je nejčastější kožní onemocnění u dětí. Projevuje se svěděním, které může být úporné, a suchou kůží následně s výsevem typických ekzémových ložisek,“ vysvětluje dermatoložka Naděžda Vojáčková (www.andelpoliklinika.cz).

Ta jsou především v obličeji, loketních jamkách a v podkolení. Mohou se ale vyskytnout kdekoli na těle. Asi vás napadne, jak ekzém odlišit od jiných onemocnění? Podobně se totiž můžou projevit třeba seboroická dermatitida nebo některé infekční vyrážky. Lékařka rozhodně radí konzultaci s odborníkem už u prvního výsevu čehokoliv podezřelého na dosud čisté kůži vašeho miminka.

„Lékař vyrážku posoudí a poučený rodič už potom rozliší ataku atopického ekzému od jiných kožních chorob,“ dodává Naděžda Vojáčková.

K lékaři spěchejte

Od pediatra k dermatologovi zamiřte co nejdříve už proto, že tu bývají delší objednací lhůty. Atopický ekzém je běh na pořádnou trať, a proto se vyplatí získat co nejvíc informací a poučení. Vaše znalosti a postupy totiž dítěti velmi pomohou ke zlepšení kvality života.

„Dermatolog ověří, že se skutečně jedná o atopický ekzém, nastaví správnou léčbu a poučí rodiče o povaze nemoci,“ upřesňuje postup Naděžda Vojáčková. „Rodiče musí vědět, že se jedná o onemocnění chronické s tendencí ke kolísání průběhu, zlepšování a zhoršování.“

S odborníkem také proberete, čím vším se dá průběh atopického ekzému ovlivnit, čemu je třeba se vyhýbat v jídelníčku, jak pečovat o kůži a další nezbytnosti.

Volte správný šatník

Než se pustíte do zkoušení různých krémů a mastí, zamyslete se i nad zdánlivými maličkostmi, které mohou ale stav kůže miminka výrazně ovlivnit. Jednou z nich je oblečení.

Měkké, světlé a bavlněné materiály budou tou nejlepší volbou. Bodýčka ani overálky nesmí nikde tlačit, pozor dejte i na švy (třeba u džínového oblečení). Vyhněte se vlně a všem materiálům, které mají vlas a jsou hrubé.

A pozor – nejen u děťátka. Když totiž miminko chováte v hrubém svetru, můžete mu také uškodit – používejte tedy velkou bavlněnou plenu nebo měkký hladký šátek. Nenápadným, ale o to užitečnějším tipem je odstranění všech vnitřních etiket z dětského oblečení a samozřejmostí by mělo být vyprání a dokonalé vymáchání každého nového kousku šatníku.

Především na noc, kdy všechno zoufale svědí, jsou skvělým pomocníkem speciální oblečky. Třeba overaly z přírodní bavlny, které mají rukávky zakončené „pacičkami.“ Ty znemožní všetečným ručičkám začít se škrábat.

Jak zklidnit atopickou pokožku miminka? Každému zabírá něco jiného

V zimě se atopie zhoršuje

S nadcházejícím ročním obdobím buďte ohledně ekzému ve střehu. I když třeba onemocnění prochází klidovou fází, vítr a mráz jsou velkým nebezpečím pro citlivou kůži. Vysušují a dráždí.  A podobný problém nastává i v budovách. Radiátory, krby a další topná tělesa vzduch velmi rychle vysušují. Právě suchý vzduch připravuje pokožku o vodu. Naděžda Vojáčková radí následující:

„Je potřeba pokožku chránit oděvem a správnou péčí. Zpravidla jsou potřeba mastnější preparáty a intenzivnější promašťování.“

V chladnějším období roku tedy volte kosmetiku s vyšším obsahem tuků. Čím více tukových složek promazávací přípravek obsahuje, tím lépe pokožku uchrání před ztrátou vody. Mastnější tělové mléka a krémy budou tou pravou volbou.

Eliminační metoda vyřazování potravin je u malých atopiků nezbytná

Jak velké riziko ekzému nebo alergie má vaše dítě?

  • Atopická je třetina populace – u mnoha z nás se tak kdykoliv může rozvinout alergická rýma, astma či u dětí ekzém
  • Pokud jste alergik, má vaše dítě 20–30% pravděpodobnost sklony k alergii nebo vzniku ekzému zdědit
  • Jste-li alergici oba rodiče, hrozí totéž dítěti z celé poloviny
  • 10% riziko vzniku ekzému nebo alergie visí i nad dětmi, v jejichž rodině žádné takové onemocnění není

Nebojte se kortikoidů

  • Kortikosteroidní preparáty zůstávají lékem první volby u pacientů s atopickým ekzémem
  • Používají se ve chvíli, kdy emoliencia (promašťovadla), která kůži hydratují, nestačí a ekzémová ložiska trvají a šíří se na kůži
  • V akutní fázi onemocnění ekzém zklidní, mají rychlý protizánětlivý a protisvědivý účinek a eliminují riziko vzniku infekce přes kůži
  • Aplikují se jednou denně a vždy jen na přechodnou dobu
  • Jsou jakousi „záchrannou brzdou,“  neodstraňují podstatu onemocnění, ale rychle zmírňují  projevy choroby

VIDEO:  Jaké rostlinné mléko byste dětem dávat neměli a proč?

Podzim je tady a s ním i atopický ekzém. Víte, jak na něj?
Neškrábej si to aneb jak na atopický ekzém
Trápí vás atopický ekzém? Možná vám pomůže moře
Maminka Roku 2019
Témata: Zdraví, Časopis Maminka, Jídelníček, Alergie, Atopický ekzém, Oblékání, Infekční vyrážka, Užitečný tip, Přechodná doba, Alergické onemocnění, Správná léčba, Kůže, Ekzém, Svědění, Kožní onemocnění, Skvělý pomocník, Suchá kůže, Akutní fáze, Měkký materiál, Správné přebalování, Vysoký obsah, Kojenecký věk, Studium, Výsev, Správný jídelníček

Mohlo by vás zajímat
Herečky, které otěhotněly během natáčení! Podařilo se to zamaskovat?
Matky jsou jak elitní vojáci ve výcviku, píše Marie Doležalová
Poznáte moluska? Podívejte se, jak vypadají a jak se jich zbavit
100 mimořádných fotek z porodu! Podívejte se, jak ho rodiny prožívají
Maminka roku: Syn mi holil hlavu, smál se, já brečela, říká Andrea
Záhada jménem syndrom ruka-noha-ústa. Pozor na záměnu
Syn se narodil s jinou barvou pleti, než má jeho táta. Podezírali mě z nevěry
Těhotenství jim navždy změnilo tělo. Není se za co stydět, vzkazují tyhle matky!
Řeč těla při spánku: Na zádech spí králové, schoulení jsou mamánci

Horoskopy

Vodnář Svou kariéru jste nastartovali velice slibně, ale mohou vás také některé věci rozladit. Nicméně si…

Jména pro děti

Největší výběr jmen.

Dnes má svátek: Lukáš, Lukas, Lucas

Registrace

Pojďte s námi diskutovat, posílat otázky do poradny, nabízet a kupovat dětské zboží v bazárku.

Díky jednoduché registraci máte ke všemu okamžitý přístup.

Newsletter

Týdenní přehled nejdůležitějších zpráv do vaší e-mailové schránky.

  

Předplatné

Aktuální číslo časopisu