Maminka.czČasopis Maminka

Autismus u dětí: Naděje na změnu k lepšímu je. Už po roce terapií mohou být viditelné pokroky

Vanda Stöckbauerová 8.  7.  2022
Být rodičem je náročný úkol. Být rodičem dítěte s autismem je ještě těžší výzva, protože diagnóza ovlivní život celé rodiny. Jak rozpoznat první příznaky? A dá se porucha zvrátit?

[Odebírejte NOVINKY Z MAMINKY! Chci newsletter!]

Na to jsme se zeptali MUDr. Zuzany Koch, zakladatelky centra ESDM Praha, kde poskytují dětem s poruchami autistického spektra terapii metodou rané intervence – Early Start Denver Model. Za její motivací stojí i osobní příběh. Sama má syna s autismem a už po roce terapie jsou u něj viditelné pokroky.

Pracujete metodou rané intervence. Od jakého věku se vlastně autismus diagnostikuje?

V České republice to obvykle není dříve než ve třech letech věku. Celosvětový trend je ale diagnostikovat autismus co nejdříve, v USA je to často už v jednom roce. Včasná diagnostika je velmi důležitá hlavně proto, že pokud se atypické projevy u dítěte zjistí včas, je možné s ním zároveň začít pracovat. A terapie je nejefektivnější u velmi malých dětí. Pomocí metody ESDM se s dětmi doporučuje pracovat už od dvanácti měsíců. Čím dříve se totiž začne, tím větší je šance, že se projevy autismu výrazně sníží, nebo úplně vymizí.

To zní povzbudivě. V čem metoda ESDM spočívá?

Tato terapie je speciálně vyvinuta pro děti raného věku, to znamená od jednoho roku do pěti let, s narušeným vývojem – tedy převážně pro děti s autismem nebo s podezřením na tuto poruchu. Probíhá formou hry. Terapeut pracuje s dítětem tak, aby se bavilo. Je vědecky prokázáno, že dítě se lépe učí, když je učení spojené s pozitivním emočním prožitkem. Zároveň však lektor vkládá do hry cíle zaměřené na dovednosti, které ho chce naučit. Ty se pro každé dítě určují pro období tří měsíců a jsou zaměřené na všechny oblasti vývoje. Ať už je to komunikace, sdílená pozornost, hra, sociální dovednosti, jemná i hrubá motorika, imitace či samoobsluha.

V pokračování pro předplatitele také najdete

Jak konkrétně může metoda dětem pomoci

Jak dosáhnout nejlepších výsledků

Projevy autismu

Odemkněte si exkluzivní obsah a videa bez reklam na devíti webech.

Vyzkoušet za 1 Kč Více informací
Témata: Časopis Maminka, Rodiče, Autismus, USA, Porucha autistického spektra, Děti, Pokrok, Terapie, Viditelný pokrok, Imitace, Lékařství, Vid, Téra, Porucha, Praha, Univerzita Karlova, Metoda, Tera, Diagnóza, Česká republika