Maminka.czZdraví

Babička našla léčbu pro malou Dianku, která bojovala s rakovinou

redakce 18.  3.  2017
Zjištění, že má vaše dítě rakovinu, je pro každou rodinu traumatizující situací. Musíte se s ní vyrovnat a je to obrovský nápor, který si málokdo umí představit.

[Odebírejte NOVINKY Z MAMINKY! Chci newsletter!]

„Kdyby si člověk odmyslel tu diagnózu, bylo by to celé jako dovolená," říká maminka slovenské holčičky, která se léčila s onkologickým onemocněním v pražském Protonovém centru. Dnes je jí 7 let a zdá se, že je vše v pořádku, před několika lety ale rodinu zpráva o její nemoci zasáhla nepřipravené. 

V České republice postihne zhoubné onemocnění zhruba 350 dětí ročně. V civilizovaných zemích, včetně té naší, jsou nádory druhou nejčastější příčinou úmrtí mezi dětskými nemocemi. 

Přestože je toto období pro rodiče extrémně náročné, je důležité se informovat o všech léčebných možnostech. V případě onkologických onemocnění dětí se často používá kombinovaná léčba, jejíž součástí je i ozařování. Dianka právě takovou kombinovanou léčbu podstoupila. Čekala ji chemoterapie a ozařování. 

Rakovina prsu: i v těhotenství ji lze účinně léčit

O Protonovém centru se rodina dozvěděla díky babičce, která informace o citlivém a přesném protonovém ozařování našla na internetu. Diančina diagnóza zněla nádor typu ganglioneuroblastom v oblasti zadní báze lební. Když se tedy po operaci ve Fakultní nemocnici Na Kramároch začalo hovořit o nutnosti navazujícího ozařování, rodina se na možnost protonové léčby zeptala. Potvrzení od lékařů Onkologického ústavu svaté Alžběty obdržela okamžitě a pojišťovna obratem schválila úhradu. Po protonovém ozařování čekala Dianku ještě chemoterapie.

Protonová terapie je moderní, šetrnější a efektivní metodou ozařování, umožňující léčbu nádoru, aniž by negativně ovlivnila normální a zdravý život.

„Protonová terapie dává dětským pacientům vyšší šanci ochrany důležitých orgánů a tím, že dokážeme ozářit nádor s přesností milimentru, zvyšuje protonová léčba i šanci na úplné vyléčení,“ uvádí MUDr. Jiří Kubeš, Ph.D., primář Protonového centra v Praze.

Nádory dětského věku jsou agresivnější

Nádory dětského věku jsou ve srovnání s nádory u dospělých agresivnější. Na druhé straně jsou ale citlivější k ozařování i chemoterapii. Je ale potřeba uvést, že více než 80 % případů rakoviny u dětí se dnes může vyléčit.

„Pro nás byl proton pozitivní start, ale byli jsme teprve na začátku. Tělo měla Dianka po protonech čisté, ale museli jsme se pojistit další léčbou," komentuje maminka, co následovalo. „Když jsme léčbu v roce 2015 v Protonovém centru končili, cítila jsem se jako po dovolené, tedy pokud bych si odmyslela dcerčinu diagnózu. Vše probíhalo naštěstí hladce a pečovali o nás jako o vlastní." 

Vysoký tlak ohrožuje i děti! Nemoc nebo špatná životospráva?

Kdy je protonová léčba vhodná a proč? 

  • Protonová léčba je vhodná pro léčbu nádorů u dětí a u dospělých pro nádory mozku, hlavy a krku, jícnu, plic, prsou, lymfomy, nádory prostaty a v některých případech i slinivky břišní. 
  • Protonová léčba trvá u dětí čtyři až osm týdnů, v závislosti na diagnóze. Samotné ozařování je otázkou minut a u starších dětí není třeba ozařovat v anestezii a nemusí být hospitalizovány.
  • Největší plus protonové léčby je v dávce protonového záření, s milimetrovou přesností cílené pouze do nádoru.
  • Indikace protonové terapii u dětských pacientů výrazně snižuje riziko vzniku abnormalit, růstové retardace, redukce IQ a jiných komplikací, které se často objevují při standardní radioterapii.
  • Protonová léčba nabízí nulové vedlejší účinky nebo je v závislosti na diagnóze minimalizuje. Indikace protonové terapii u dětských pacientů výrazně snižuje riziko vzniku abnormalit, růstové retardace, redukce IQ a jiných komplikací, které se často objevují při standardní radioterapii.
  • Co je důležité vědět: Protonová léčba v Česku je dnes již hrazená z veřejného zdravotního pojištění dle zákona i Vyhlášky a Protonové centrum má uzavřeny smlouvy se všemi zdravotními pojišťovnami včetně VZP.

Kde dál hledat pomocnou ruku? 

Skupina rodičů s onkologickým onemocněním  je neziskový spolek rodičů dětí, které prošly onkologickým onemocněním. Na základě zkušeností pomáhají ostatním rodičům, kteří se ocitli ve stejné situaci. Působí již 7. rokem při Klinice dětské onkologie v brněnské Dětské nemocnici.

Nadační fond dětské onkologie Krtek  podporuje od roku 1999 práci lékařů a zdravotníků Kliniky dětské onkologie Fakultní nemocnice Brno a je její neoddělitelnou součástí.  Průběžně, podle aktuálních potřeb, vytváří projekty zaměřené na cílenou pomoc jednotlivým hospitalizovaným dětem, i dětem, které již aktivní léčbu ukončily a vyrovnávají se s jejími následky.

Den dětské onkologie  (třetí ročník proběhl v únoru 2017) má za cíl šířit povědomí o problematice dětské onkologie, je poctou dětským pacientům a jejich rodinám. Mimo jiné také představuje pokroky v léčbě nádorových onemocnění v dětském věku. 

Roztroušená skleróza už neznamená, že nemůžete mít dítě
Vysoký tlak ohrožuje i děti! Nemoc nebo špatná životospráva?
Rakovinou prsu onemocní každá osmá žena, nepodceňujte proto prevenci
Váš příběh: Synův rozštěp byl proti nevyléčitelné dceřině nemoci banalita!

 

Témata: Zdraví, Babička, Rak, Chemoterapie, Špatná životospráva, Brno, Zdravotní pojišťovna, Nadační fond, Životospráva, Banalita, Lymfom, Zdravotní pojištění, Fond, Babi, Dětský pacient, Boj, Pojištění, Onemocnění dětí, Spolek, Důležitý orgán, Malo, Krtek, Třetí ročník, Fakultní nemocnice, Ostatní rodič, Zdraví na Heureka.cz

Video