Maminka.czVaše příběhy

Babička plašička: Po návratu od tchyně se dcera bojí všeho!

4. 8. 2019
Babička plašička: Po návratu od tchyně se dcera bojí všeho!
Naše babička se stále něčeho obává – škvorů, mravenců, klíšťat, ale i studené zmrzliny. Amálka u ní o prázdninách strávila týden a z malé amazonky se stal strašpytel!

Amálka je úžasná holčička; komunikativní, pozitivní, veselá a většinou se s ní dá domluvit po dobrém. Jelikož Amču čeká tento rok školka v přírodě, chtěli jsme s manželem vyzkoušet, jak delší odloučení zvládne. U babiček bývá dcera občas na víkend, jinak jsme spíš jako rodina spolu – rádi trávíme čas společně a moc si to užíváme. Ale uvědomujeme si, že jak Amálka roste, potřebuje se od nás pomalu „odlepovat“, a tak jsme dceru nechali s manželovou maminkou týden na Kokořínsku v krásné roubence po manželově prababičce. Amálka se těšila a my byli moc spokojení, že stráví týden v krásné přírodě, a navíc s babičkou.

Děti nechtějí k prarodičům. Jsou moc přísní, stěžují si!

Amálce je pět let a od roka s námi jezdí pod stan, o víkendech na výlety do přírody, na vodu, na kola – zkrátka se snažíme být co nejvíc venku. Bydlíme sice v Praze, ale srdcem jsme oba venkovani. (Znáte to, v Praze je zkrátka práce…) Amálka se tedy nikdy nebála řádně umazat, hrát si v blátě, stavět přehrady v potoce či domečky z větví a mechu v lese. Nenapadlo jí, že by mohl být pavouk, mravenec či housenka šíleně nebezpečný tvor, který by ji snad zvládl ukousnout i nohu. Ba co hůř, že po světě putují i záludní škvoři, kteří nemají nic jiného na práci než bivakovat v uších malých holčiček. To vše a mnoho dalšího se dověděla u babičky na chatě. A my „babí“ už nyní neřekneme jinak než „babička plašička“!

Vezměte děti do lesa! Postavte bunkr, skákejte mechem a sbírejte poklady

Budu spát jen v čepici!

„Mami, než budeš povídat, dej mi čepici!“ požádala mě Amálka před spaním. Podotýkám, že bylo snad 40 stupňů a ležela ve své postýlce v paneláku. „Proboha proč, Ami?“ zeptala jsem se. Načež jsem se dověděla, že u babí spala jedině v „čepce škvorovce“, protože má babí na zahradě škvory a ty lezou do ucha a prokusují „buben“. Taky je v noci kvůli otevřenému oknu průvan, tak aby ouška nenastydla. Ostatně babí si prý do nich dává na noc vatičku! Nechtěla jsem dceru před spaním nijak lámat a dohadovat se s ní, a tak tenoučkou čapku opravdu dostala s tím (vatu ne!), že si o škvorech druhý den popovídáme. Jenže jsme si nepovídaly o škvorech, ale snad o všem, co má víc jak dvě nohy.

Vyžeňte děti ven! Proč je pro děti pravidelný pobyt v přírodě tak důležitý?

Zašlápni ho!                                             

Amču jsme vždy vedli k tomu, aby se ke všemu živému – rostlinám, stromům, hmyzu i zvířatům – chovala s úctou a láskou, a tak mě neuvěřitelně překvapilo, když se druhý den ráno z terasy, kde má Amálka kuchyňku, ozvalo: „Já ti dám potvoro! Dupnu na tebe, štípáku jeden ošklivej!“ Když jsem se šla podívat, koho dcerka vraždí, dověděla jsem se, že zašlápla mravence, protože by jí vlez do kalhot a kousnul do „pipky“. Když se pak na terase objevil druhý osamělý ubožák, začala Ami pokníkávat a oznámila, že tady si hrát nebude, protože nechce být pokousaná. (Mravenec k nám na terasu občas zabloudí, ale nikdy jsme těch pár tuláků nijak neřešili a oni nás také ne). Podobný scénář se pak opakoval venku prakticky s každým tvorečkem, který měl víc jak jeden pár nožiček. Nejfrekventovanější slova dne byla: Zašlápni, zadupni, plácni, zabij, kouše, štípe, utíkej, schovej se, pozor a podobně. Prostě den jak sen. Navíc dcera odmítla chodit na trávu, protože v trávě se to hemží infikovanými klíšťaty (ano, i v našem takřka na drn oholeném panelákovém strništi).

Babička upřednostňuje jedno vnouče. Podle vědců za to mohou i geny

Maminko, zmrzlinku mi nekupuj!

Amálku však neopanoval pouze strach z veškerých „hmyzáků“, Amálka nechtěla na koupališti dokonce ani zmrzlinu! „Mami, zmrzku až po večeři doma, jo? Dáme si ji do misky, aby se trochu rozpustila a nebyla tak studená a budeme ji jíst lžičkou, jo? Vždyť by mě jinak hrozně bolelo v krku, všechny ty děti, co tu mlsají, budou mít zítra angínu, víš?“ řekla mi zkušeně dcera. No, já si zmrzlinu dala, měla jsem na ni chuť a chtěla jsem, aby Ami viděla, že ji sním bez následků. V rámci dobrého příkladu jsem též chodila do bazénu bez půlhodinového osvěžování, šlapala vydatně v trávě, koupila si mastné hranolky, doma jsem vzdorně nenosila bačkůrky, vlídně jsem mluvila ke každému broučkovi, chodila na pronajaté zahrádce zásadně bez bot, nenosila tílko natož „čepici-škvorovku“ a podobné strašlivé věci! Moc doufám, že tato „všechnofóbie“ naši malou brzy přejde!

Aneta, 33 let

Témata: Děti, Vaše příběhy, Rodina a vztahy, Chování a vztahy, Prarodiče, Babička, Klíště, Slap, Kokořínsko, Praha, Terasa, Mravenci, Zmrzlina, Dcera, Tráva

Mohlo by vás zajímat
Úzkostné stavy se mohou projevovat různě. A co když je má celá rodina?
Mají to těžší ženy, nebo muži? Marie Doležalová má jasno!
Matky jsou jak elitní vojáci ve výcviku, píše Marie Doležalová
Něžné, dojemné i smutné. Prarodiče se poprvé vidí s vnoučaty
Nejtěžší je rozdělit čas a pozornost pro každé dítě, říká devítinásobná maminka
Nejsmutnější příběh! Miminko žilo jen sedmnáct minut. Z fotek až mrazí
Syn se narodil s jinou barvou pleti, než má jeho táta. Podezírali mě z nevěry
Herečky, které otěhotněly během natáčení! Podařilo se to zamaskovat?
Dcery Karla Gotta: Která zdědila tátův talent? A která se mu nejvíc podobá?

Horoskopy

Býk Tento měsíc se nese ve znamení změn, které zasáhnou prudce do vašeho života. Už nejste tak rozhodní a…

Jména pro děti

Největší výběr jmen.

Dnes má svátek: Havel

Registrace

Pojďte s námi diskutovat, posílat otázky do poradny, nabízet a kupovat dětské zboží v bazárku.

Díky jednoduché registraci máte ke všemu okamžitý přístup.

Newsletter

Týdenní přehled nejdůležitějších zpráv do vaší e-mailové schránky.

  

Předplatné

Aktuální číslo časopisu