[Odebírejte NOVINKY Z MAMINKY! Chci newsletter!]
„Plavecká“ nadlehčovací pomůcka Baby Ring je na první pohled svým provedením a hravou barevností od klasického nafukovací kruhu takřka k nerozeznání. Avšak na „druhý pohled“ si všimnete, že průměr středového otvoru je mnohem menší, než je tomu u běžného nafukovacího kruhu. Baby Ring není oproti klasickému kruhu kompaktní a v místě rozdělení jej lze rozevřít a znovu uzavřít spojkou. Nicméně největší rozdíl oproti „plaveckému“ kruhu představuje samotné použití Baby Ringu – ten se totiž nenasazuje na trup děťátka, ale kolem krku! Připomíná tedy jakýsi masivní límec. Dalším rozdílem v používání je skutečnost, že Baby Ring se oproti normálnímu kruhu používá v nejútlejším kojeneckém věku.
Po nasazení Baby Ringu se tedy děťátko vznáší na vodní hladině s hlavičkou nad hladinou. Ramínka, ruce i celé tělo miminka jsou pak zanořené ve vodě (pod kruhem). Maličký plavec tedy dýchá bez rizika vdechnutí vody a částečně má možnost pozorovat okolí. Může se tak zdát, že při použití krčního kruhu nepotřebuje kojenec dozor a pomoc dospělého – což může být pochopitelně nebezpečné!
Děťátku je při použití Baby Ringu bohužel naprosto znemožněno si přes objemný kruh dosáhnout na obličej a také je značně omezena jeho hybnost. Nemůže rukama či hračkou nebo dudlíkem manipulovat tak, aby mělo zrakovou kontrolu a dosáhlo si rukou k pusince, což je u kojenců zcela fyziologické a vycházející z jejich přirozených potřeb.
Na oficiálních stránkách Aliance dětského plavání se k problematice této nadlehčovací „plavecké“ pomůcky pro nejmenší vyjadřuje fyzioterapeutka Tereza Nováková, odborná asistentka katedry fyzioterapie FTVS UK: „Rozhodně bych zpochybnila použití kruhu již od novorozeneckého věku (tzn. bez dosaženého vzpřímení krční páteře) a označila jeho používání v tomto období za krajně rizikové. V prvním trimenonu (první tři měsíce života kojence, pozn. red.) je poloha, ve které má dítě hlavu ve výrazném předklonu (krční páteř ve flexi), pro dýchání nevýhodná, a může dokonce dechové funkce omezovat.“
ČTĚTE TAKÉ: Hrůza slavného lyžaře, v bazénu mu utonula dcerka. Kondolovala i Lindsey Vonnová
Fyzioterapeutka Tereza Nováková na webu Aliance dětského plavání dále upozorňuje na skutečnost, že plavoucí děťátko s Baby Ringem kolem krku se opakovaně nachází v držení těla nefyziologickém pro svůj věk. Abychom však Baby Ringu jen nekřivdili, je nutné zmínit, že tato kontroverzní pomůcka má své místo u starších dětí s tělesným postižením.
Malé dítě se topilo, i když mělo plovací kruh
V mladším kojeneckém věku jsou bezesporu nejlepší plaveckou pomůckou ruce rodiče. V naprosto ideálním případě ruce rodičů, kteří vědí, jak mají s děťátkem ve vodním prostředí správně manipulovat. Zvláště pak, byla-li děťátku diagnostikována nějaká odchylka ve vývoji a cvičí-li např. Vojtovu či Bobathovu metodu. Na správné (tj. psychomotorickému vývoji odpovídající) úchopy by při tzv. kojeneckém plavání měli pečlivě dbát i vyškolení lektoři – ostatně i podle toho lze poznat dobrý plavecký klub od špatného.
Autorka článku je lektorkou kojeneckého plavání v pražském Studiu Motýlek.
Zdraví Kurzy plavání kojenců. Chodit plavat ano nebo ne?
Kojenec Chystáte se s dětmi plavat? Vyměňte kruh za vhodnější plavecké pomůcky
Školák Jaké chyby dělají rodiče při výuce plavání? Neděláte je taky?