Maminka.czKojenec

Babybox: Zachraňuje dětské životy, přesto má své odpůrce

29. 12. 2011
Babybox: Zachraňuje dětské životy, přesto má své odpůrce
Babyboxy u nás fungují již několik let a jejich počet a místa výskytu se neustále rozšiřují. Je tento nástroj pro odkládání dobrým a eticky vhodným řešením?

Babybox je místo, kam mohou matky anonymně odkládat své nechtěné děti (nejčastěji novorozeneckého věku), aniž by riskovaly postih ze strany státu či ohrožení bezpečnosti a zdraví svých potomků. Babybox je totiž elektronicky monitorovaná schránka, která dá obsluhujícímu zdravotnímu personálu okamžitě vědět, že do ní bylo vloženo dítě.

Kritika

Již od svého prvního spuštění měly babyboxy své kritiky i zastánce, čímž získávaly punc kontroverznosti. Po přejití plní vlny negativních výpadů ale přišla s tehdejším zmocněncem pro lidská práva Michaelem Kocábem vlna druhá. Podle něj jsou stále babyboxy nevyřešenou právní a etickou otázkou. Právě etikou argumentují hlavní odpůrci dětských schránek. Co jim tedy vadí?

Bezpečnost a zdraví dítěte by podle nich měla být na prvním místě, což prý u anonymních, elektronicky hlídaných a bezasistenčních babyboxů není možné. Nebezpečí, že systém selže a bezbranný novorozenec bude zavřen v jakési schránce, aniž by o něm zdravotní personál věděl, není na sto procent vyloučeno.

Dalším bodem kritiky babyboxů jejich odpůrci je artikulovaná neefektivita, kdy se podle nich nesnižují počty nalezených mrtvých novorozenců. Babybox je tak drahá a riziková věc bez vlivu na realitu. Diskutována bývá i možnost zneužití přístrojů, kdy se spekuluje o odložení unesených dětí, které pak ztratí svou identitu a praví rodiče jej nemusí nikdy nalézt.

Místo babyboxů by nejen podle Kocába měla být zřízena centra pro utajované a anonymní porody, rozšířeny azylové domy a zlepšena terénní práce sociálních pracovníků. Tím by se mělo předejít jakémukoli odkládání dětí na nebezpečná místa, kterým mají být právě i babyboxy.

Argumenty zastánců

Protibabyboxoví aktivisté a jimi řízená lobby ovšem není příliš početná a silná, o čemž vypovídá nejen skutečnost, že nedochází k uzavírání dětských odkládacích skříněk, ale naopak jsou zřizovány další a další na menších a menších sídlech. Všeobecná poptávka je tedy spíše na straně zastánců tohoto systému.

Samozřejmě riziko selhání elektronického systému upozorňujícího na využití babyboxu trápí i jeho podporovatele, nicméně je nutné jedním dechem dodat, že schránky a jejich funkčnost jsou pravidelně kontrolovány a testovány. Hlavně jakékoli takové prostředí, byť s rizikem výpadku, je několikanásobně lepším, než popelnice, schody nemocnice či nádražní podchod, kam zoufalé matky mnohdy svá dítka odkládají.

Neměřená efektivita

Neobstojí ani argument o tom, že existence babyboxu nijak neovlivnila počet nalezených mrtvých novorozenců. Statistika je ošemetná věc. To, že byl počet mrtvých dětí téměř stejný, neznamená, že nemohl být o několik dětí větší, kdyby nebyl babybox dostupný. Takové věci se velice obtížně prokazují už proto, že babyboxy u nás fungují jen pár let.

Statistika tak může doznat změn až po delší době, kdy se projeví všeobecné povědomí o této službě, její beztrestnosti a užitečnosti i mezi tou nejnižší společenskou třídou, pro niž jsou babyboxy primárně určeny.
Minimálně do té doby, než státní správa zefektivní, zjednoduší a zrychlí možnosti odkládání dětí a jejich adopci, bude tak babybox stále jedním z těch lepších řešení, jak zachránit zdraví a život alespoň omezenému počtu dětí.

Speciál časopisu Maminka Back to school
Témata: Těhotenství, Porod, Děti, Novorozenec, Batole, Kojenec, Předškolák, Školák, Jen pro maminku, Baby, Schránka, Život, Michael Kocáb, Ošemetná věc, Babybox

Mohlo by vás zajímat
Co by měli všichni milující rodiče naučit své děti? Nejen mýt ruce a čistit zuby!
S bývalým mužem mě usmířila jeho nová žena. Díky ní začal fungovat i jako táta
Růstový spurt: Období nenasytného kojence vás potká několikrát
Víte, kolik má vypít kojenec, batole a školák? Pozor na minerálky a džusy
Nejtěžší je rozdělit čas a pozornost pro každé dítě, říká devítinásobná maminka
Mahulena Bočanová: Epileptický záchvat dcery přišel zničehonic, změnil mi život!
Syn se narodil s jinou barvou pleti, než má jeho táta. Podezírali mě z nevěry
Těhotenství je zásah do sebevědomí, říká tenistka Andrea Sestini Hlaváčková
Své děti miluju, ale cizí mi vadí o to víc. Jsem divná?

Horoskopy

Blíženci Jako blesk z čistého nebe se objeví v práci nepříjemné prostředí, které jen velmi špatně snášíte.…

Jména pro děti

Největší výběr jmen.

Dnes má svátek: Johana, Johanka

Registrace

Pojďte s námi diskutovat, posílat otázky do poradny, nabízet a kupovat dětské zboží v bazárku.

Díky jednoduché registraci máte ke všemu okamžitý přístup.

Newsletter

Týdenní přehled nejdůležitějších zpráv do vaší e-mailové schránky.

  

Předplatné

Aktuální číslo časopisu