Maminka.czKojenec

Babybox: Zachraňuje dětské životy, přesto má své odpůrce

29. 12. 2011
Babybox: Zachraňuje dětské životy, přesto má své odpůrce
Babyboxy u nás fungují již několik let a jejich počet a místa výskytu se neustále rozšiřují. Je tento nástroj pro odkládání dobrým a eticky vhodným řešením?

Babybox je místo, kam mohou matky anonymně odkládat své nechtěné děti (nejčastěji novorozeneckého věku), aniž by riskovaly postih ze strany státu či ohrožení bezpečnosti a zdraví svých potomků. Babybox je totiž elektronicky monitorovaná schránka, která dá obsluhujícímu zdravotnímu personálu okamžitě vědět, že do ní bylo vloženo dítě.

Kritika

Již od svého prvního spuštění měly babyboxy své kritiky i zastánce, čímž získávaly punc kontroverznosti. Po přejití plní vlny negativních výpadů ale přišla s tehdejším zmocněncem pro lidská práva Michaelem Kocábem vlna druhá. Podle něj jsou stále babyboxy nevyřešenou právní a etickou otázkou. Právě etikou argumentují hlavní odpůrci dětských schránek. Co jim tedy vadí?

Bezpečnost a zdraví dítěte by podle nich měla být na prvním místě, což prý u anonymních, elektronicky hlídaných a bezasistenčních babyboxů není možné. Nebezpečí, že systém selže a bezbranný novorozenec bude zavřen v jakési schránce, aniž by o něm zdravotní personál věděl, není na sto procent vyloučeno.

Dalším bodem kritiky babyboxů jejich odpůrci je artikulovaná neefektivita, kdy se podle nich nesnižují počty nalezených mrtvých novorozenců. Babybox je tak drahá a riziková věc bez vlivu na realitu. Diskutována bývá i možnost zneužití přístrojů, kdy se spekuluje o odložení unesených dětí, které pak ztratí svou identitu a praví rodiče jej nemusí nikdy nalézt.

Místo babyboxů by nejen podle Kocába měla být zřízena centra pro utajované a anonymní porody, rozšířeny azylové domy a zlepšena terénní práce sociálních pracovníků. Tím by se mělo předejít jakémukoli odkládání dětí na nebezpečná místa, kterým mají být právě i babyboxy.

Argumenty zastánců

Protibabyboxoví aktivisté a jimi řízená lobby ovšem není příliš početná a silná, o čemž vypovídá nejen skutečnost, že nedochází k uzavírání dětských odkládacích skříněk, ale naopak jsou zřizovány další a další na menších a menších sídlech. Všeobecná poptávka je tedy spíše na straně zastánců tohoto systému.

Samozřejmě riziko selhání elektronického systému upozorňujícího na využití babyboxu trápí i jeho podporovatele, nicméně je nutné jedním dechem dodat, že schránky a jejich funkčnost jsou pravidelně kontrolovány a testovány. Hlavně jakékoli takové prostředí, byť s rizikem výpadku, je několikanásobně lepším, než popelnice, schody nemocnice či nádražní podchod, kam zoufalé matky mnohdy svá dítka odkládají.

Neměřená efektivita

Neobstojí ani argument o tom, že existence babyboxu nijak neovlivnila počet nalezených mrtvých novorozenců. Statistika je ošemetná věc. To, že byl počet mrtvých dětí téměř stejný, neznamená, že nemohl být o několik dětí větší, kdyby nebyl babybox dostupný. Takové věci se velice obtížně prokazují už proto, že babyboxy u nás fungují jen pár let.

Statistika tak může doznat změn až po delší době, kdy se projeví všeobecné povědomí o této službě, její beztrestnosti a užitečnosti i mezi tou nejnižší společenskou třídou, pro niž jsou babyboxy primárně určeny.
Minimálně do té doby, než státní správa zefektivní, zjednoduší a zrychlí možnosti odkládání dětí a jejich adopci, bude tak babybox stále jedním z těch lepších řešení, jak zachránit zdraví a život alespoň omezenému počtu dětí.

Nákupy - Maminka CZ
Témata: Těhotenství, Děti, Porod, Novorozenec, Kojenec, Batole, Školák, Předškolák, Jen pro maminku, Babybox, Schránka, Michael Kocáb, Baby, Ošemetná věc, Zac, Život

Mohlo by vás zajímat
Marie Doležalová: Celé léto jsem tajila, že znovu čekáme zázrak
Módní ikoně Harper Beckham je devět. Chodí na nehty, hraje fotbal, rodiče ji líbají na rty
Kdy nechat svoje děti chodit do školy a na kroužky samotné? Nebojte se toho!
Porod jste nikdy neviděli tak zblízka! Šokuje vás brácha v porodním bazénku?
Po císaři dávají lékaři dětem cumlat tampon z vaginy matky. Proč?
Nejdojemnější fotka týdne! Náhradní matka doma porodila syna nové rodině
Dítě s horečkou nevyšetřím! Pozor, Covid mění pravidla návštěv u pediatrů
Dětem stačí jen třetina hraček. S čím si hrají jejich vrstevníci ve světě?
Katy Perry a Orlando Bloom mají holčičku. Oznámili to hodně originálně!

Horoskopy

Lev S plněním pracovních úkolů nemáte problémy, dalo by se říci, že je zvládáte levou zadní. Nyní si…

Jména pro děti

Největší výběr jmen.

Dnes má svátek: Zlata, Zlatuše, Aurelie

Aktuální vydání

Aktuální číslo časopisu

Newsletter

Týdenní přehled nejdůležitějších zpráv do vaší e-mailové schránky.

  

Výhodné předplatné

Objednat předplatné