Maminka.czZdraví

Bakterie, nebo viry? CRP – 3 písmena, která hodně napoví!

14. 1. 2015
Bakterie, nebo viry? CRP – 3 písmena, která hodně napoví!
Nasadit antibiotika, nebo ne? Jednoduchý test a pár kapek krve pomohou rozhodnout!

Podání antibiotik je u některých onemocnění nevyhnutelné a jejich včasné nasazení malému i velkému pacientovi velmi uleví, eliminuje výskyt dalších komplikací a v některých případech dokonce zachrání život! Nicméně podá-li lékař antibiotika neuváženě (například je-li onemocnění virového původu) udělají antibiotika malému pacientovi „medvědí službu“.

K modernímu vybavení ordinace mnoha pediatrů (i praktických lékařů) však dnes naštěstí patří i malý přístroj, který dokáže během několika minut a z několika kapiček krve s velkou pravděpodobností určit, zda se u daného pacienta jedná o bakteriální, nebo virovou infekci. Naměřený údaj lékaři po zvážení dalších symptomů velmi usnadní rozhodnutí, zda pacienta léčit antibiotiky, či ne. Přístroj měří hladinu tzv. C-reaktivního proteinu v krvi (CRP) – ostatně zkratku „CRP“ jste jistě již slyšeli…

Z nemocnic do ordinací pediatrů a praktických lékařů

„Měření koncentrační hladiny C-reaktivního proteinu pomáhá při rozlišení bakteriální a virové infekce. Běžná koncentrace CRP v séru zdravých jedinců je nízká. Při bakteriální infekci se výrazně zvýší během 6–12 hodin. Ve většině případů platí, že zvýšené koncentrace CRP jsou typické pro bakteriální onemocnění, na rozdíl od virového, kdy koncentrace CRP zůstává v normálním rozmezí.“ uvádí na svých stránkách praktický lékař Štěpán Lukeš.

C-reaktivní protein (CRP) je velmi citlivý ukazatel zánětu, sledování jeho hladiny v krvi pomáhá v medicínské praxi již mnoho let (sledování efektivity léčby závažných onemocnění, sledování pacienta po některých operacích apod.). Do ordinací pediatrů a praktických lékařů se testování pomocí analýzy C-reaktivního proteinu dostalo až díky příručnímu fotometru, který pacientovi zjistí hladinu CRP v krvi během několika minut.

Jak testování probíhá?

Lékař, jenž má přístroj v ordinaci, obvykle poprosí sestru, aby malému pacientovi odebrala několik kapek krve – batolatům a starším dětem nejčastěji z konečku prstu, malým kojencům spíše z patičky. Některé šikovné sestry vše zvládnou tak, že to pacient ani nepostřehne.

„Mezitím, co si se mnou lékař povídal, hrála sestřička s dcerkou Vařila myšička kašičku – a najednou koukám, že cosi podává lékaři a chválí malou,“ popisuje testování paní Alena. Sestra během hry píchla děvčátko do konečku prstu a pipetkou nabrala několik kapek krve. Ty se pak opakovaně spojí s činidlem, vloží do přístroje a během několika minut lékař ví, zda léčbu podpořit antibiotiky, či ne. Samozřejmě, že některé děti si chvíli popláčou, ale spíše než bolestí pláčou, protože se lekly, nebo je přístup lékaře zbytečně necitlivý.

Jak se výsledky hodnotí? 

Paní Alena se dozvěděla, že hodnota CRP se u její holčičky pohybuje okolo 8 jednotek. Lékař holčičku vyšetřil a zkonstatoval, že jde s velkou pravděpodobností o virózu a antibiotika zatím rozhodně nasazovat nebude.

  • Pohybuje-li se výsledek testu do 8 – 10 jednotek, nejedná se s velkou pravděpodobností o bakteriální infekci. (Lehce zvýšené CRP nad tyto hodnoty však mívají zdraví kuřáci, těhotné ženy, sportovci po velké fyzické zátěži, osoby s vysokoproteinovou dietou a pacienti s diabetem a depresemi.)

  • Rozmezí hodnot od 8 – 30 jednotek (některé zdroje uvádí do 35 až 38) je označováno jako tzv. šedá zóna, kdy nelze jednoznačně odlišit původce choroby. Jsou-li naměřeny hodnoty v rozmezí této zóny, přiklání se pediatři po zvážení dalších symptomů spíše k virovému původu infekce.

  • Hodnoty na displeji, které se nachází za tzv. šedou zónou, obvykle znamenají, že malého pacienta léčba pomocí antibiotik nemine. (Nejvyšší hodnoty C-reaktivního proteinu dosahují až 300mg/l a bývají vyvolávány těžkými bakteriálními infekcemi, např. bakteriální meningitis.)

(Použitá literatura: Klinická příručka, Orion Diagnostica)

Témata: Zdraví, Příručka, Citlivý ukazatel, Bakterie, Bakteriální infekce, CRP, Šedá zóna, Vir, C-reaktivní protein

Mohlo by vás zajímat
Mé dítě má mongolskou skvrnu! Je to nebezpečné?
Tajemný Rh faktor. Proč je důležité jej znát?
Děti musí zažít i nepohodlí. Nevozte je jen autem a nedělejte vše za ně!
Introvert bere sílu v samotě. Jak poznáte, že jednoho máte doma?
Tohle je přesné! Nejšílenější momenty, které zažíváme s dětmi na mateřské
Poznáte moluska? Podívejte se, jak vypadají a jak se jich zbavit
Holky kradou krásu, s klukem přiberete! Opravdu se ta těhotenství liší?
Čekáte miminko? Oznámit to můžete vtipně a s nápadem. Třeba takto
Přiznání: S miminkem se nudím. Co s tím? Vyzkoušejte naše rady

Horoskopy

Kozoroh Prožili jste jeden z nejkrásnějších, nejpohodovějších a nejúspěšnějších týdnů, a tak vás odměna v…

Jména pro děti

Největší výběr jmen.

Dnes má svátek: Leona, Leontýna, Leontina

Registrace

Pojďte s námi diskutovat, posílat otázky do poradny, nabízet a kupovat dětské zboží v bazárku.

Díky jednoduché registraci máte ke všemu okamžitý přístup.

Newsletter

Týdenní přehled nejdůležitějších zpráv do vaší e-mailové schránky.

  

Předplatné

Aktuální číslo časopisu