Maminka.czKojenec

Bára Basiková: Pro starší rodičky jsem „představitelkou naděje“

did 25.  6.  2012
Bára Basiková: Pro starší rodičky jsem „představitelkou naděje“
Další představitelka „veřejného mateřství“ Bára Basiková má zkušenost s dětmi rozšířenou o dvojčata dnes už dospělého věku. Momentálně ale známé zpěvačce většinu volného času zabírá její tříletý syn Tedík. Jaké je mateřství v pozdějším věku a jak se ona dívá na kojení starších dětí?

* Máte malé dítě a spoustu práce, zvládáte to skloubit?

Když byl Tedík miminko, tak jsem ho rok kojila a brávala ho všude s sebou. Do divadla, na koncerty. Pro něj bylo důležité, že je s maminkou. Dnes, když mám vystoupení, tak se střídáme s Petrem nebo vypomůžou Petrovi rodiče, moje sestra, chůva, někdy holky. Ty se ale teď učily na maturitu, tak jsem je nechtěla zatěžovat hlídáním. Je to jen o správném zorganizování času. Tedík je mezi lidmi rád, je veselý a přizpůsobivý.

* Jak se vy díváte na kojení dětí ve věku, kdy už normálně jedí, jaký je váš názor?

Je to věc každé maminky. Ale myslím si, že dítě, které už chodí a mluví, by nemělo být kojeno. Každý pediatr vám řekne, že mléko už nemá v tomto věku vyživovací hodnotu. Dítě potřebuje pestrou stravu, takže kojení rozhodně nemůže nahrazovat jiné jídlo. Je to spíše jen o kontaktu matky s dítětem, a to si zase nejsem jistá, co to do budoucna může udělat s jeho sexualitou? Navíc v dnešní době, kdy jsou děti mnohem dříve vyspělé než před lety? Tady bych se držela hesla „všeho s mírou“.

* A domácí porody?

No to je další kapitola. Je bez diskuse, že při nenadálých komplikacích má dítě větší šanci na přežití v nemocnici než doma na gauči s dulou. K tomu není co dodat. A maminky, které se vymlouvají na „špatné chování personálu a nepříjemné pocity v porodnicích“, by si měly uvědomit, že v této fázi je důležitější zdraví a život dítěte než chvilková nespokojenost s nepříjemnou sestřičkou.

* Máte dvě dcery, dvojčata Aničku a Marušku, z manželství s Petrem Basikou, jaké jste měla první těhotenství?

Hrozné. Bylo mi devětadvacet a snášela jsem to skutečně špatně, psychicky i fyzicky. Celé dny jsem byla sama doma, protože můj první muž a otec mých dcer chodil do práce, a mně bylo opravdu špatně, hodně jsem zvracela a bolela mě hlava. A navíc jsme na tom nebyli tehdy ani finančně dobře. Všechno bylo špatně.

* Věděla jste, že budete mít dvojčátka, a navíc holčičky?

Že to budou dvojčátka, mi pan doktor řekl hned v prvních měsících těhotenství. Ale pohlaví jsme si s prvním manželem nenechali říct. Takže holčičky byly překvapení.

ČTĚTE TAKÉ: Risk nebo zisk? Slavné těhotné maminky v „pokročilém“ věku

* Když vám lékař oznámil, že to budou dvojčata, co vás první napadlo?

Dnes se za to stydím, ale mojí první reakcí bylo zklamání. Myslela jsem si, že to nezvládnu. A to samozřejmě v souvislosti s těhotenstvím a vším tím, co se tenkrát dělo. Samozřejmě s porodem a postupem času se všechno změnilo a dnes jsem šťastná, že tak skvělé holky mám.

* Rodila jste přirozeně?

Měla jsem císaře. A už tenkrát, před 20 lety, mi dali epidural. Takže porod byl v pohodě. Holčičky ležely proti sobě, přirozený porod nebyl možný.

* Zavzpomínejte na holky, když byly malé, jaká jste byla matka?

Jaká jsem byla matka? Určitě chybující. První děti, a hned dvojčata, to není legrace. Ale bylo fajn, že holky byly stejně staré, vyrůstaly spolu, hrály si, většinu věcí dělaly dohromady. To je jedna z velkých výhod dvojčat. Já zůstala doma s holkama první rok, pak si vzal mateřskou manžel.

* Nyní vychováváte s druhým manželem Petrem Polákem tříletého synka Theodora. V porovnání s děvčaty, jaké bylo vaše druhé těhotenství a porod?

Úžasný, nádherný, růžový. I přesto, že mi bylo už 45, hrozně jsme se všichni těšili. Já, manžel i holky. Jako před lety jsme si ale nenechali říct, co to bude. Porod proběhl císařem, a to tentokrát z více důvodů. Jednak jsem měla císaře už poprvé a také jsem přeci jen byla starší prvorodička a pan doktor nechtěl nic riskovat. Při samotném porodu byl Petr i holky a opět jsem rodila v epiduralu, jen v částečném umrtvení. Pamatuji si skoro všechno. Plakala jsem dojetím, když mi Tedíka pan doktor předal.

* Kdo vybral jméno pro malého?

Jména jsme vybírali celá rodina, seděli jsme vždy u stolu a vylučovací metodou postupně odpadaly jednotlivé návrhy. Nakonec zůstal Theodor a Hubert. Huberta chtěl Petr. A dnes, když se na Tedíka koukám, tak si říkám, že by ten Hubert k němu také seděl. (smích)

POKRAČOVÁNÍ: Bára Basiková: „Pokud je třeba, klidně Tedíkovi jednu přes zadek lupnu“ >>>

Témata: Děti, Těhotenství, Porod, Slavní rodiče, Novorozenec, Předškolák, Batole, Kojenec, Školák, Tedíka, Bar, Theodor, Hubert, Druhý manžel, Špatné chování, Petr Polák, Bár, Naděje
Mohlo by vás zajímat
Maminka roku je pro mě naprosto srdeční záležitost, jsem hrdá, že jsem součástí!
Rossi Alice
Maminka roku 2021
Na fotkách je vidí celý Londýn: Dost nerealistických očekávání, za své tělo po porodu se nestydíme!, říkají odvážné maminky
Mrázková Dita
Po porodu
8 úžasných proměn ženské sexuality: Od děvčátka k víle, matce a bohyni
Zenklová Veronika
Fotografie
Dojemné, syrové, lidské. Nahlédněte do největší galerie porodních fotek!
redakce
Porod