Maminka.czNovorozenec

Bára Petrová a Jan Šťastný: 20letý věkový rozdíl neřešíme!

Dita Mrázková 7.  11.  2011
Bára Petrová a Jan Šťastný: 20letý věkový rozdíl neřešíme!
Oba spojuje láska k divadlu, oblíbený seriál a především netrplivě očekávaný přírůstek. Zatímco Jan se stane trojnásobným tátou, pro mladou Báru to bude její premiéra. Jak se na svou novou roli chystá?

Bára Petrová

* Vy máte, Báro, herecké zkušenosti už z období dospívání. A divadlu jste v podstatě věrná dodnes, tam jste momentálně vytížená víc než v televizi. Je vám bližší než film?

S herectvím jsem začala už v patnácti v dramaťáku, později na konzervatoři. Nemůžu ale říct, že je mi divadlo bližší. Obojí mám ráda stejně. V divadle jsou větší šance, že dostanu charakterní roli, ve filmu jsem měla štěstí spíš na ty „pipinky“. Ale věřím, že se zadaří.

* Váš herecký talent jste mohla ukázat v nekonečném seriálu Ordinace v růžové zahradě, kde jste si hned v začátcích střihla dceru Davida Prachaře alias Pavla Váchy, jednoho z hlavních hrdinů. Zanedlouho do děje naskočil i Honza v roli doktora Frynty. Potkali jste se při natáčení?

Já jsem tam byla dřív! (směje se) Ale s Honzou jsme se tehdy znali už z Vinohradského divadla. Nastupoval do Ordinace v době, kdy já zrovna odcházela, nějakou společnou scénu jsme ale měli. Stejně jako na divadle.

* Kdy jste se vy dva vlastně seznámili?

Když mi bylo sedmnáct a byla jsem ještě na konzervatoři. Hrála jsem v jedné divadelní hře, ve které hrál i Honza, ale tehdy mě ani ve snu nenapadlo, že bychom mohli být pár.

* A kdy tedy přeskočila ona pověstná jiskra?

V ten nejnestřeženější okamžik, kdy jsem to vůbec nečekala… (Přemýšlí...) Bylo to takové zvláštní, silné. Ale rozhodně jsem to nijak „neplánovala“.

* Přitahovalo vás i to, že je Jan o dost let starší, a tudíž má už nějakou životní zkušenost?

Nemyslím si, že to byl můj případ, a upřímně, ani to nechci nikomu vyvracet, i když si to asi dost lidí myslelo. Stejně bych to nevyvrátila. U mě nehrálo roli to, že by byl Honza zkušenější. A nemyslím si ani, že by to z jeho strany byla druhá míza, jak se psalo v bulváru.

* Máte nějakou vysněnou roli?

Já mám všechny role, které hraju, vysněné. V patnácti jsem hrála Julii a ani si neuvědomila, jaké mám štěstí hrát postavu v Shakespearovi. Moc ráda na to vzpomínám. I na Vinohradech jsem měla celkem dost krásných a velkých rolí, takže jsem opravdu vděčná a těším se na to, co přijde.

* A co role maminky, kterou si už zanedlouho vyzkoušíte? Jak se na ni těšíte?

Moc. Jen mě trochu děsí, že se nic nedá moc naplánovat, z toho mám docela strach…

* Co máte na mysli?

Blížící se porod. Chtěla jsem mít nějaký styčný bod, přesně stanovený termín, kdy budu rodit, abych se mohla připravit. Představa, že v den, kdy to přijde, v porodnici zrovna nebude můj doktor nebo že tam budou mít stop stav, nad tím teď teda dost přemýšlím. Ale že bych se z toho v noci budila, to zase ne.

* S Honzou jste dítě plánovali?

No musím říct, že to bylo tak půl na půl. Ne, že bychom jej nechtěli, ale v tu dobu to nebylo úplně v plánu. Šok jsme ale neměli. (směje se)

* Budete maminkou na plný úvazek, nebo nějak skloubíte práci s mateřskou?

Miminko si chci v první řadě užít, a nevím, jak to budu zvládat. Ale ke hraní se chci vrátit, co nejdřív to půjde. Taky bych ráda dodělala vysokou, kterou studuji. Nechci být ale krkavčí máma, „exhibouš“ za každou cenu zase nejsem. Ale myslím si, že pro dítě je lepší, když jeho maminka není vyčerpaná jen z neustálé péče o něj. I když – co já vím? Třeba budu zrovna taková, teď se mi to ještě mluví…

* Jak se k vašemu těhotenství stavělo okolí? A radily vám třeba zkušenější maminky?

Mně nikdo moc neradil, ale asi to bude tím, že jsem neměla žádné potíže nebo komplikace. V podstatě moje těhotenství nikdo neřešil.

* Nechyběla vám trochu ta pozornost a zájem?

Ne, ne, mě to naopak uklidňovalo! Jen moje maminka mi pořád dokola opakovala: „Maž si břicho, maž si břicho!“

* A mazala jste?

Pořád si ho mažu, nedělám už nic jiného! (směje se)

* Hledáte rady, jak zvládnout porod, šestinedělí, kojení, prostě mateřství, na jedničku?

No snažím se všechno pročítat, nastudováno už docela mám, až mi Honza občas říká: „Už to nečti.“ A těch informací je opravdu tolik, že pomalu radši přestávám…

* Působíte nenápadně a téměř dívčím dojmem. Dokážete si ve vztahu dupnout, prosadit si svou, nebo se ráda necháváte vést starším a zkušenějším Honzou? Kdo má ve vašem vztahu to poslední slovo?

U nás je to hodně vyrovnané. Kdybych se držela zpátky, asi bych s Honzou nevydržela. (směje se) Občas totiž potřebuje cítit tu ryze ženskou sílu. Ale já ani taková být neumím, abych stála někde v koutě. Klamu spíš asi tím svým dětským obličejem.

* Čekáte syna. Toužíte, jako mnoho maminek, také po holčičce?

Já jen doufám, že po porodu neřeknu, že už další dítě nechci! (směje se) Ale holčičku bych chtěla určitě. Jakmile jsem se dozvěděla, že čekám kluka, tak jsem z toho byla pár týdnů docela smutná. Teď jsem naopak ráda, že to bude kluk! Když jsem si vzala všechna pro a proti, to, jak to mají chlapi v životě jednodušší a že jednou bude můj syn takovou mojí oporou, tak jsem hned změnila názor…

* Je vám pětadvacet a navíc jste povoláním herečka. O hercích se říká, že jsou to bohémové. Asi je těžké odhadovat to nyní, ale jaká si myslíte, že budete máma – úzkostná a opatrná, nebo naopak volnomyšlenkářská?

Hm, na co budu asi hodně zatížená, to budou takové ty dětské pocity křivdy. Na to jsem byla citlivá odjakživa. Maminka dřív pracovala v dětském domově a já tam s ní často trávila čas. Právě tam jsem se s dětskými křivdami setkala nejvíc. Nesnáším nespravedlnost, a děti jsou proti ní úplně bezbranné. Jestli si můj syn odře koleno, spadne na zadek nebo se popere s nějakým klukem, to řešit nebudu, to mu může jen prospět, ale nechci, aby byl vystavován křivdám a nespravedlnosti. Budu dávat pozor, aby jich bylo co nejmíň.

* Myslíte, že ho před nimi ochráníte?

Před všemi určitě ne a asi si mockrát na vlastní kůži vyzkouší, co to křivda je, ale chci mu být v tomto směru oporou, musí mít pocit, že za mnou kdykoli může přijít…

Pokračování >>>

Témata: Časopis Maminka, Porod, Těhotenství, Novorozenec, Kojenec, Děti, Slavní rodiče, Předškolák, Školák, Batole, Stanovený termín, Bar, David Prachař, Věkový rozdíl, Pocit křivdy, Šťastný, Petrov, Věk, Bár, Jan
Mohlo by vás zajímat
Sedminásobná máma, ekonomka Markéta Šichtařová: Poslednímu těhotenství jsem se nejvíc divila já sama!
Víchová Tereza
Slavné maminky
Jedna fotka čtyřleté dcery s dudlíkem a tolik nenávisti! Ubližujete jí, psali mi
Procházková Simona
Péče o dítě a jeho výchova
Marie Doležalová má syna, na svět přišel nečekaně. Jak se jmenuje?
kog
Slavné maminky
Přiznání matek! Nejtrapnější zážitky z porodnice. Tohle jsme nečekaly!
redakce
Porod
Neuvěřitelné "skóre"! Krásná Michaela Salák se stala po páté maminkou!
Zenklová Veronika
Slavné maminky
V půlroce se má plazit, v roce chodit. Znáte největší mýty o vývoji dětí?
Procházková Simona
Péče o dítě a jeho výchova
Tohle neříkejte dětem, když brečí! Proč a co se může stát?
redakce
Chování a vztahy
Intimněji už to nejde: Dítě se poprvé podívalo na svět přímo přes plodové obaly!
Zenklová Veronika
Porod
Herečka Eva Josefíková je maminkou. A miminko má neobvyklé jméno
Víchová Tereza
Slavné maminky