Maminka.czBatole

Batole a Youtube: Co byste měli ohlídat a na co si dát opravdu pozor?

29. 7. 2019
Batole a Youtube: Co byste měli ohlídat a na co si dát opravdu pozor?
Určitě se hned nemusíte cítit jako nejhorší rodič na světě, když pustíte dvouletému potomkovi na internetu jeho oblíbenou pohádku nebo písničky a půjčíte mu tablet, když potřebujete, aby se chvíli sám zabavil, zatímco vaříte oběd. Důležité je ohlídat, aby sledování displeje nebo monitoru nezačalo dítko vyžadovat jako jedinou alternativu zábavy.

Nic není jen černé, nebo bílé. Na jednu stranu nemůžete v dnešní době potomka držet v izolaci a tablet nebo smartphone mu zakazovat, na druhou bývá občas těžké najít a udržet rozumnou mez a zejména ohlídat „vhodnost“ sledovaného obsahu. 

Vídám to kolem sebe každý den (a lhala bych, kdybych tvrdila, že jsem párkrát neudělala to samé, i když se špatným svědomím) - maminka vynervovaná z neustávajícího kvílení ročního potomka vsadí na jistotu a podstrčí mu svůj smartphone. Rázem je ticho a klid. Jako nouzové řešení fajn, jako pravidelný rituál je už všechno špatně. 

Televize a tablet: Malé děti potřebují limit. Chvíli a dost!

To není „pink“, to je růžová! 

Podle průzkumu realizovaného vědeckým týmem na univerzitě v kanadském Montrealu (do kterého bylo zapojeno více než dva tisíce dětí ve věku dvou až tří let), existuje podezření, že pokud takto malé dítě sleduje videa na internetu nebo na televizní obrazovce déle než tři hodiny denně, zpomaluje to jeho vývoj, způsobuje bolesti hlavy nebo výkyvy nálad, omezuje slovní zásobu, zhoršuje schopnost soustředění. Psychologové varují, že rodiče se mýlí, když si myslí, že sledováním videí (a platí to i pro ta, která se tváří jako „naučná“, například vajíčka či kuličky v různých barvách a k nim opakující se jednoduchá říkanka či písnička - nejlépe anglická) se jejich ratolest rozvíjí, rozšiřuje si obzory, pochytí pár anglických slovíček nebo se naučí rychleji (a bez „práce“ a přičinění rodičů) počítat. I když se může zdát, že malé děti skutečně zajímají postavičky, zvířátka nebo vláčky, které sledují na obrazovce, nejnovější studie ukazuje, že dětem do dvou let YouTube skutečně nepřináší nic, co by pro ně mohlo být prospěšné.

Jaká je příčina opožděného vývoje řeči u dětí? Budete se divit!

Útěk před nudou! 

V době nekonečného množství technologických možností je pro rodiče čím dál těžší své ratolesti před interaktivním světem uchránit. Internet totiž už batolatům a předškolákům umožňuje velmi brzy vidět věci, které mnozí z nás neviděli až do dospělosti. Děti do šesti let jsou ze své přirozenosti velmi vnímavé, jako houby nasávající vše, s čím přijdou do kontaktu. A bohužel se běžně stává, že i takto malé děti mají takřka neomezený přístup k tabletům a chytrým telefonům.

„Učíme tak jejich mozek dvě nebezpečné věci - snadný únik před nudou a závislost na odměně. Nuda jako zdánlivě prázdný čas je pro naši mysl naprosto klíčová. Jen tam máme možnost zjistit, jak se vlastně cítíme a co nás baví. Jen z času, který není řízený nikým a ničím zvnějška, mohou vznikat nové a originální myšlenky. Jestliže děti nejsou nudě vystaveny vůbec, navyknou si před jejím nepříjemným pocitem okamžitě unikat. Internet a interaktivní média tomu snadno poslouží. A zároveň naučí dětský mozek, že pouhé reagování na vnější podněty stačí. Druhé, co se jejich mysl naučí, je závislost na odměně. On-line svět a svět sociálních sítí se chová podobně jako pákový automat. Poskytuje nepravidelné, nicméně spolehlivé odměny za banální „práci“, totiž klikání na obrazovku. Takovou odměnou je výhra ve hře, nový paleček nebo srdíčko. Děti se tím stávají závislými na přísunu takových podnětů a přirozený svět ztrácí na zajímavosti,“ je přesvědčena psychoterapeutka Mgr. Alžběta Protivanská.

Co s tím? Úkolem rodičů je snažit se vytvářet (a ukazovat vlastním příkladem) jasně danou hranici mezi reálným „žitým“ světem a světem internetu a technologií. Čas dítěte s jakýmkoli „přístrojem“ by měl být přesně vymezený a s daným účelem. 

Mějte děti pod dohledem! Používejte Youtube Kids

Aplikace YouTube Kids je dostupná i v Česku. O co jde? Přináší rodinám nejen obrovské množství video obsahu zaměřeného na zábavu, poznávání a učení, ale v první řadě možnost objevovat ho bezpečně. Pokročilé algoritmy vybírají vhodný a bezpečný obsah a rodiče mohou díky řadě ovládacích nástrojů snadno kontrolovat, která videa a kanály jejich děti můžou sledovat a jak dlouho. Aplikace je intuitivní a jednoduchá. Ti nejmenší, kteří ještě neumějí číst, mohou vyhledávat pomocí hlasu a rodiče ocení funkci Časovač, která aplikaci po uplynutí domluveného limitu uzamkne. Můžete nastavit až osm dětských profilů a rozhodnout tak, jaká omezení a limity bude každé dítě mít (např. zda dovolíte vyhledávání v aplikaci, nebo omezíte výběr na skupinu předvybraných videí). 

Videa sledujte společně s dítětem...

Jeden z posledních výzkumů na téma děti a YouTube přinesl zajímavá zjištění. Vědci vybrali malý vzorek 55 půlročních dětí a sledovali jejich vývoj, chování, navštěvovali jejich domovy až do dvou let věku. Během návštěv byly děti požádány, aby ve videích identifikovaly samy sebe, nejbližší členy rodiny, další lidi, které znají, a naopak i zcela cizí, které nikdy neviděly. Výzkumní pracovníci sledovali také to, jaká videa děti upřednostňovaly, a testovali průběžně jejich celkovou digitální gramotnost.

Seriál Prasátko Peppa je návykový. Způsobuje autismus?  

A výsledek? V šesti měsících byly přitahovány zejména videozáznamy s jakoukoli hudbou (a taktéž je enormně zajímaly reklamy), nedokázaly ale identifikovat nic jiného. Ve 12 měsících již bezpečně poznaly na videích své rodiče, v 18 měsících se začaly šikovně dotýkat tlačítek na rodičovských smartphonech s maximální snahou o zprovoznění přehrávání videí. Kolem svých druhých narozenin už batolata bezpečně dokázala najít i spustit YouTube a sledovat, cokoli je napadlo. 

Podle odborníků je dobré vědět, že YouTube sice vaši ratolest nijak významně nenaruší (samozřejmě za předpokladu, že u něj netráví čtyři hodiny denně), zároveň ale nepřinese žádné benefity. Nečekejte nové poznatky nebo schopnosti. Pokud od „didaktických“ videí očekáváte rozvoj řeči nebo obohacení slovní zásoby, je to možné, ovšem jen v případě, že se na tom budete aktivně podílet. Sledujte videa společně s dítkem, opakujte slovíčka, zpívejte, povídejte si o tom, co se na obrazovce děje. 

Pozor na reklamu! 

Více než 90 % zábavních a herních aplikací pro děti do pěti let zahrnuje alespoň jednu formu reklamy, tvrdí studie americké univerzitní dětské nemocnice University of Michigan. Vědci zjistili, že sledování dětských videí nebo hraní her je příliš často přerušováno „vyskakovacími“ videoreklamami a bannery s nabídkami, přesvědčujícími k nákupu dalších aplikací a služeb. Kromě toho, že jsou tato obchodní sdělení extrémně rušivá, ve většině také zavádějící a nevhodná pro tak malé děti. Tento problém se týká i aplikací, které jsou oficiálně označované jako „vzdělávací“ a rodiče tedy nechávají své děti s nimi pracovat s klidným svědomím. Jenže si často neuvědomují, že zatímco se jejich nejmenší učí čísla nebo barvy a broukají si písničky, jsou přesně zacíleným terčem pro široké spektrum inzerentů. 

„Míra reklamy v dětských aplikacích přesahuje únosnou mez a je výrazně manipulativní. V některých případech dokonce překonává délka a frekvence reklamních bloků čas strávený sledováním videí. Spousta aplikací se na první pohled tváří,seriózně‘ a jsou přitom zaměřeny výhradně na vydělávání peněz, nikoli na to, aby učily něčemu novému. V případě dětí předškolního věku je důležité si uvědomit, že tento typ komerčních sdělení může mít vliv na jejich zdraví i duševní pohodu,“ je přesvědčena americká pediatrička Dr. Jenny Radesky, vedoucí týmu vědců, zabývajících se vlivem internetové reklamy na nejmenší děti. 

 

Témata: Děti, Batole, Praktické rady, Hry pro děti, Rodiče, Tablet, Česká republika, Aplikace, Internet, Časovač, Gramotnost, YouTube, Malé dítě, Obzor, Benefit, Spektrum, Výkyv nálad, Montreal, Jenny Radesky

Mohlo by vás zajímat
Pravda o mateřství? Vypadá přesně takhle, ukazují statečné mámy
Bez plenek, bez hraček a bez pravidel! 15 slavných matek se zvláštními výchovnými metodami
Porod jste nikdy neviděli tak zblízka! Šokuje vás brácha v porodním bazénku?
Jana Bernášková: Špatně jsme odhadli syna, komunitní škola nebyla pro něj
Ve třinácti matkou! Těhotenství tajila, její máma ale ucítila pohyby dítěte
Žádost o rodičovský příspěvek: Návod, jak a kde rodičák jednoduše vyřídit
Maminka roku: Čekala holčičku a věděla, že nepřežije!
Výborný domácí chleba i bez pekárny - vyzkoušejte náš recept!
Strií se nezbavíš, už se nevyspíš! Tohle těhotným neříkejte, radí herečka Arichteva

Horoskopy

Vodnář Milí Vodnáři, partnerská krize je v plném proudu a vám už se to nechce řešit. Drahá polovička se k vám…

Jména pro děti

Největší výběr jmen.

Dnes má svátek: Ivana, Roman, Romeo

Aktuální vydání

Aktuální číslo časopisu

Newsletter

Týdenní přehled nejdůležitějších zpráv do vaší e-mailové schránky.

  

Výhodné předplatné

Objednat předplatné