[Odebírejte NOVINKY Z MAMINKY! Chci newsletter!]
O možnosti nechat si proplatit ultrazvukové vyšetření plodu v prvním trimestru, včetně screeningu Downova syndromu, vám už pravděpodobně řekl lékař. Tenhle benefit je zároveň mezi těhotnými ženami ten nejvyužívanější, vysvětluje Ivo Čelechovský ze zdravotní pojišťovny RBP: „Nastávající maminky mohou čerpat v rámci tohoto bonusu až 1000 korun. Pokud částku nevyužijí na ultrazvukový screening v prvním trimestru, který není hrazen z veřejného zdravotního pojištění, mohou si místo toho nechat proplatit třeba přípravný kurz k porodu nebo balíček vitaminů.“
Jeden bonus související s mateřstvím můžete dokonce využít ještě předtím, než vůbec otěhotníte. Jde o genetické vyšetření, které odhalí, jestli nejste vy nebo partner přenašeči cystické fibrózy, vrozené hluchoty, spinální svalové atrofie nebo fenylketonurie. „Každý pětadvacátý člověk může na své dítě přenést cystickou fibrózu a každý třicátý hluchotu, i když on sám žádné potíže nemá,“ popisuje genetička Kateřina Kyselová, vedoucí lékařka Centra lékařské genetiky firmy Spadia Lab. Většina lidí netuší, že může tuhle genovou mutaci přenášet. Pokud se ale sejde pár, ve kterém jsou oba partneři přenašeči, je riziko propuknutí nemoci u dítěte vysoké.
Co když ji testy opravdu odhalí? „I dva přenašeči mohou mít zdravé děti. Budoucí rodiče mohou v tomto případě podstoupit mimotělní oplodnění a my pak embryo vyšetříme. Pokud je zdravé, máme vyhráno a ženu čeká úplně běžné těhotenství,“ popisuje MUDr. Kateřina Kyselová. Také na genetické vyšetření můžete získat nemalou částku od pojišťovny, která ho pokryje zhruba ze dvou třetin.
Druhým nejvyužívanějším příspěvkem v těhotenství a po porodu je nákup pomůcek ke kojení. Také na ně vám pojišťovna přispěje částkou 1000 korun a peníze můžete využít třeba na podprsenku na kojení, prsní vložky, chrániče a formovače bradavek, odsávačku mateřského mléka nebo sterilizátor. Případně pokud nic z toho nevyužijete, můžete příspěvek použít na cvičení pro ženy do šesti měsíců od porodu. Na svou novorozenou dceru nebo syna pak můžete čerpat další bonus, a sice na nákup monitoru dechu, kojeneckého mléka, odsávačky hlenů nebo sterilizátoru lahví – až do částky 500 Kč.
Možná už také přemýšlíte o očkování svého kojence. Všechny ze zákona povinné vakcíny pro děti do jednoho roku jsou bezplatné, včetně očkování proti pneumokoku nebo meningokoku. Pokud ale máte doma již starší dítě, které chodí do školky nebo školy, možná u mladšího sourozence oceníte očkování proti rotavirům. Ty vyvolávají akutní průjem a zvracení a u dětí do dvou let mohou způsobovat závažnou dehydrataci. I na tuhle vakcínu můžete využít příspěvek od pojišťovny, a to do výše 1000 Kč. A až bude vaše dcera nebo syn starší, můžete příspěvek na očkování využít třeba na vakcínu proti klíšťové encefalitidě nebo planým neštovicím.
Ivo Čelechovský upozorňuje ještě na další zajímavý bonus: „Pokud se vám narodila dvojčata, případně trojčata, můžete na každé z nich čerpat navíc částku 1213 Kč. V případě dvojčat tedy 2426 Kč, v případě trojčat 3639 Kč.“ A dodává, že pokud čtyřčlenná rodina poctivě čerpá všechny benefity a bonusy, na které má nárok, může za jeden rok ušetřit až 41 213 Kč.
V noci téměř nespíte a celý den střídavě kojíte a utěšujete malého křiklouna s kolikou, který téměř neustále pláče? Nebo máte dojem, že váš původní život skončil a vy už budete navždy jen pečovat o toho bezmocného tvora, který pořád křičí, a vy netušíte proč? V těchto případech možná oceníte, když si o tom budete moct s někým popovídat.
Dobrá zpráva je, že i na návštěvu u psychologa nebo terapeuta vám pojišťovna přispěje, a to až částkou 500 Kč na jedno sezení – a během roku jich můžete s tímhle finančním příspěvkem absolvovat až pět.
A na závěr něco veselejšího – pojišťovna vám přidá i na kurz plavání pro děti do tří let, případně vás do vybraných bazénů pustí i s miminkem zdarma.