Maminka.czÚrazy

Čeho si všímat na hřišti a co zajistit doma? Užitečné tipy, jak předcházet dětským úrazům

redakce 13.  9.  2021
Děti jsou zvídavé, zkoumají své okolí a někdy jsou velmi neposedné. Noční můrou každé maminky nebo tatínka je představa úrazu jejich dítěte. Jenže jak dítě uchránit, když je často značně pohyblivé až hyperaktivní? Jak předcházet případným zraněním? Připravili jsme pro vás seznam užitečných tipů, které vám pomohou.

[Odebírejte NOVINKY Z MAMINKY! Chci newsletter!]

1. Hřiště

Není hřiště jako hřiště. Je-li hřiště zřetelně označeno, pro jak velké děti je vhodné, máte
vyhráno. Ale ne úplně! Než děti pustíte, aby si hrály, měli byste se po něm ještě rozhlédnout. Zajímejte se především o to, jaký je povrch hřiště – zda je dostatečně měkký, ale zároveň pevný. Prohlédněte si všechna atrakce a prolézačky na hřišti, jestli jsou v dobrém stavu a neporušené. V neposlední řadě se zaměřte na čistotu hřiště hlavně, zda se tam nenacházejí střepy, injekční stříkačky či psí exkrementy.

2. Domov

Domácí úrazy jsou velmi časté. V bytě či domě trávíme hodně času, ale bezpečnost
podceňujeme. V každé domácnosti s dětmi by měly být samozřejmostí:

  • Dbejte na to, aby všechny šuplíky v kuchyni i koupelně byly uzamčené, zvláště ty, ve kterých jsou čisticí přípravky.
  • Elektrické zásuvky (a to platí i pro jiné místnosti) opatřete krytkami.
  • Okna by měla být zajištěna proti náhodnému otevření, vhodné jsou okenní zámky, západky nebo řetízky.
  • V případě batolete je vhodné z jeho dosahu na nějaký čas odstranit dekorativní předměty, jako jsou vázy, porcelánové sestavy a servisy a podobně.
  • V kuchyni by neměla klouzat podlaha, pozor i na dlaždice, které se mohou velmi rychle proměnit v kluziště.
  • V případě, kdy si zaléváte horký čaj nebo kávu, dítě nedržte v náručí nebo na klíně.
  • Nádobí dávejte doprostřed stolu, aby na ně dítě nedosáhlo.
  •  Jídelní stůl vybírejte raději dřevěný než skleněný, vhodné jsou zaoblené rohy. Ostré rohy opatřete bezpečnostními kryty.
  • Pokud máte zahradu a v ní jezírko či bazén, raději je dočasně vypusťte nebo opatřete pevným pletivem, laťkovou mříží či vyšší ohrádkou. I když se to nezdá, batolata se mohou utopit i v pěti centimetrech vody.
  • Máte doma balkon nebo terasu? Pro malé dítě může být velkým lákadlem. Zde však dětem hrozí pád z velké výšky. Nikdy je tam nepouštějte samotné a nikdy je zde nenechávejte bez dozoru.

3. Sport

Při sportovních aktivitách jako lyžování, bruslení včetně kolečkových bruslí, jízdě na kole,
skateboardu, hrozí při pádu úraz hlavy – je nutné nosit helmu. Výmluvy tady neobstojí. Tedy pokud chcete, aby vaše dítě sportovalo a neodneslo si z toho špatné návyky, nepříjemné zážitky, nebo dokonce trvalé následky.

Hlava je nejdůležitější a snadno zranitelná část těla. Pro malé bruslaře jsou vhodné ještě chrániče loktů a kolen a také výztuha zápěstí. U rychlostních sportů se doporučuje i ochrana páteře. Mnoho pojišťoven také nabízí programy na podporu dětských aktivit – např. ve formě příspěvku na sportovní vybavení. Začíná-li dítě s novým sportem, konzultujte bezpečnost s někým, kdo mu rozumí.

Témata: Praktické rady, Sport, Pohyb, Úrazy, Hřiště, Tip, Helma, Tatínek, Úraz, Případné zranění, Děti, Skateboard, Dětský úraz, Dětský, Kryt, Dom, Noční můra, Sport na Heureka.cz