Maminka.czBezpečnost dítěte

Bezpečnost u bazénu: Víc dospělých v okolí? Domluvte se, kdo dítě hlídá!

Martina Machová 23.  6.  2019
Bezpečnost u bazénu: Víc dospělých v okolí? Domluvte se, kdo dítě hlídá!
Bazén je napuštěný, voda průzračná, vodní hračky nakoupené – ale co bezpečnostní opatření u domácího bazénu? Myslíte na ně? Jsou totiž ve skutečnosti mnohem důležitější než křišťálová voda a kopa hraček.

Mít v parném létě alespoň malý bazén na zahradě nebo klidně nafukovací bazének na terase či balkóně je prostě báječné! Ostatně jaký lepší „program“ si pro děti v parných letních dnech připravit? Jenže jsme jako rodiče připraveni opravdu na všechno? Máme bazén řádně zabezpečený a s dětmi domluvená jasná pravidla, přes která „nejede vlak“ (v čemž my sami jdeme příkladem)?

Mnohdy bohužel stačí pouhý okamžik, pár minut a celoživotní neštěstí nám může zcela nečekaně zaklepat na dveře, nedej bože, když vstoupí! Tonout či utonout lze totiž i v brouzdališti, stačí kupříkladu nešťastně upadnout!

Dát dítěti na plavání rukávky? Pokus o zabití, říká vodní záchranář

Pravidla, přes která „nejede vlak“

Pro všechny rodiče je bezpečí, zdraví a život dětí na prvním místě. I proto záchranáři, kteří každoročně vyjíždějí k mnoha smutným případům úplně zbytečných rodinných tragédií, doporučují v souvislosti se zahradním bazénem stanovit jasná bezpečnostní pravidla (i povinnosti), která budou všichni rodinní příslušníci dodržovat. Přes tato pravidla zkrátka „nejede vlak“! Nelze tedy po pár deci dobrého vína přimhouřit očko a nechat děti samotné či mávnout rukou nad otevřenou brankou k bazénu, protože je zkrátka moc horko a nechce se nám už na zahradu vracet.

Baby Ring se dává miminku kolem krku. Proč je jeho používání rizikové?

7 základních pravidel, která by měla platit u domácích bazénů

  • Jakákoliv vodní plocha na zahradě nebo v domě musí být zabezpečená tak, aby se k ní děti nemohly samy „probojovat“. Nikdy nespoléhejte na to, že po vašem odchodu od bazénu zajistí dvířka či zámek někdo jiný.
  • I přestože máte doma malého plaváčka, který díky kurzům dětského plavání zvládá mnoho sebezáchranných prvků (po pádu se vykope na hladinu a chytne nejbližšího břehu či zaujme splývavou polohu na zádech, zvládá zadržet dech při zanoření, umí se kupříkladu už v kojeneckém věku sám držet kraje bazénu nebo dokonce i sám vylézt, popřípadě „doplavat“ ke schůdkům apod.) – nespoléhejte na to! Za všech okolností jsou jen a jen rodiče těmi, kteří musí své dítě ochránit!
  • I proto se naučte základy první pomoci při tonutí, ostatně umělá srdeční masáž i umělé dýchání (nezbytné nejen při tonutí dětí) se vám můžou hodit i v jiných situacích.
  • Nikdy nenechávejte malé děti u bazénu samotné. Ani na minutu! Pokud je vás u bazénu či v domě víc dospělých, vždy se dohodněte, kdo konkrétně bude u bazénu na děti dohlížet. A pozor, kupříkladu i prarodiče by měli znát a dodržovat vaše „bazénová pravidla“.
Umíte poskytnout první pomoc při tonutí? Tohle musí znát každý rodič
  • Stejně jako za našeho dětství platí, že je vhodné se před vstupem do bazénu osvěžit a neplavat s plným břichem.
  • Do domácích bazénů s malou hloubkou a velikostí není vhodné skákat po hlavě (hrozí náraz do dna či o protilehlou stěnu bazénu). Důsledkem může být poranění hlavy anebo krční páteře!
  • Kolem bazénu se neběhá. A to jednoduše protože to u bazénu velice často klouže (i mokrá tráva klouže). Zejména pak pády dozadu mohou být při uhození do zadní části hlavy anebo do spánku vcelku nebezpečné.

Jak vypadá sebezáchrana ve vodě? Takhle!

Za podrážděné oči z bazénu nemůže tak úplně chlor. Co tedy?
Témata: Zdraví, Děti, Batole, Dovolená s dětmi, Bazén, Plavání s dětmi, Bezpečnost dítěte, Život dětí, Vlak, Pravidlo, Dospělí, KDO, Voda, Tonutí, Hračky, Zahrada, Záchranáři
Mohlo by vás zajímat
Sedminásobná máma, ekonomka Markéta Šichtařová: Poslednímu těhotenství jsem se nejvíc divila já sama!
Víchová Tereza
Slavné maminky
13 situací, ve kterých se zaručeně pozná každá máma. Takhle vypadá realita s miminkem!
Formánková Simona
Mateřství
Vánoční dárky pro celou rodinu: Tady si vybere každý!
redakce
Tipy na dárky
Na fotkách je vidí celý Londýn: Dost nerealistických očekávání, za své tělo po porodu se nestydíme!, říkají odvážné maminky
Mrázková Dita
Po porodu
Bára Poláková a Pavel Liška mají dcery v neobvyklé střídavé péči. „Pro děti je to lepší varianta,” míní psycholog
Víchová Tereza
Slavní rodiče
Herečka Eva Josefíková je maminkou. A miminko má neobvyklé jméno
Víchová Tereza
Slavné maminky
Tohle musíte vidět! Intimní, syrové i dojemné fotografie z porodů
Zenklová Veronika
Porod
Sedm znaků, podle kterých poznáte, že z vašeho dítěte roste psychopat
Kolinová Gabriela
Péče o dítě a jeho výchova
Tahle máma zapsala 41 neuvěřitelných důvodů, proč tříletá dcera dostala záchvat vzteku. Pobavíte se
Procházková Simonakog
Mateřství