Maminka.czBezpečnost dítěte

Bezpečnost u bazénu: Víc dospělých v okolí? Domluvte se, kdo dítě hlídá!

23. 6. 2019
Bezpečnost u bazénu: Víc dospělých v okolí? Domluvte se, kdo dítě hlídá!
Bazén je napuštěný, voda průzračná, vodní hračky nakoupené – ale co bezpečnostní opatření u domácího bazénu? Myslíte na ně? Jsou totiž ve skutečnosti mnohem důležitější než křišťálová voda a kopa hraček.

Mít v parném létě alespoň malý bazén na zahradě nebo klidně nafukovací bazének na terase či balkóně je prostě báječné! Ostatně jaký lepší „program“ si pro děti v parných letních dnech připravit? Jenže jsme jako rodiče připraveni opravdu na všechno? Máme bazén řádně zabezpečený a s dětmi domluvená jasná pravidla, přes která „nejede vlak“ (v čemž my sami jdeme příkladem)?

Mnohdy bohužel stačí pouhý okamžik, pár minut a celoživotní neštěstí nám může zcela nečekaně zaklepat na dveře, nedej bože, když vstoupí! Tonout či utonout lze totiž i v brouzdališti, stačí kupříkladu nešťastně upadnout!

Dát dítěti na plavání rukávky? Pokus o zabití, říká vodní záchranář

Pravidla, přes která „nejede vlak“

Pro všechny rodiče je bezpečí, zdraví a život dětí na prvním místě. I proto záchranáři, kteří každoročně vyjíždějí k mnoha smutným případům úplně zbytečných rodinných tragédií, doporučují v souvislosti se zahradním bazénem stanovit jasná bezpečnostní pravidla (i povinnosti), která budou všichni rodinní příslušníci dodržovat. Přes tato pravidla zkrátka „nejede vlak“! Nelze tedy po pár deci dobrého vína přimhouřit očko a nechat děti samotné či mávnout rukou nad otevřenou brankou k bazénu, protože je zkrátka moc horko a nechce se nám už na zahradu vracet.

Baby Ring se dává miminku kolem krku. Proč je jeho používání rizikové?

7 základních pravidel, která by měla platit u domácích bazénů

  • Jakákoliv vodní plocha na zahradě nebo v domě musí být zabezpečená tak, aby se k ní děti nemohly samy „probojovat“. Nikdy nespoléhejte na to, že po vašem odchodu od bazénu zajistí dvířka či zámek někdo jiný.
  • I přestože máte doma malého plaváčka, který díky kurzům dětského plavání zvládá mnoho sebezáchranných prvků (po pádu se vykope na hladinu a chytne nejbližšího břehu či zaujme splývavou polohu na zádech, zvládá zadržet dech při zanoření, umí se kupříkladu už v kojeneckém věku sám držet kraje bazénu nebo dokonce i sám vylézt, popřípadě „doplavat“ ke schůdkům apod.) – nespoléhejte na to! Za všech okolností jsou jen a jen rodiče těmi, kteří musí své dítě ochránit!
  • I proto se naučte základy první pomoci při tonutí, ostatně umělá srdeční masáž i umělé dýchání (nezbytné nejen při tonutí dětí) se vám můžou hodit i v jiných situacích.
  • Nikdy nenechávejte malé děti u bazénu samotné. Ani na minutu! Pokud je vás u bazénu či v domě víc dospělých, vždy se dohodněte, kdo konkrétně bude u bazénu na děti dohlížet. A pozor, kupříkladu i prarodiče by měli znát a dodržovat vaše „bazénová pravidla“.
Umíte poskytnout první pomoc při tonutí? Tohle musí znát každý rodič
  • Stejně jako za našeho dětství platí, že je vhodné se před vstupem do bazénu osvěžit a neplavat s plným břichem.
  • Do domácích bazénů s malou hloubkou a velikostí není vhodné skákat po hlavě (hrozí náraz do dna či o protilehlou stěnu bazénu). Důsledkem může být poranění hlavy anebo krční páteře!
  • Kolem bazénu se neběhá. A to jednoduše protože to u bazénu velice často klouže (i mokrá tráva klouže). Zejména pak pády dozadu mohou být při uhození do zadní části hlavy anebo do spánku vcelku nebezpečné.

Jak vypadá sebezáchrana ve vodě? Takhle!

Za podrážděné oči z bazénu nemůže tak úplně chlor. Co tedy?
Témata: Zdraví, Děti, Batole, Dovolená s dětmi, Plavání s dětmi, Bezpečnost dítěte, Vlak, Pravidlo, Tonutí, Voda, Dospělí, Bazén, Zahrada, Hračky

Mohlo by vás zajímat
Barunka málem přišla o prst! Její máma varuje před nebezpečnou hračkou
Aleš Háma: Nerad kluky trestám a řvu na ně. Manželka je přísnější
S dětmi jsem dospěl. Kvůli nim jsem přestal pít alkohol, říká Tomáš Třeštík
Ve třinácti matkou! Těhotenství tajila, její máma ale ucítila pohyby dítěte
Špatně spí? Možná jste to zavinili vy! Tomuhle se rozhodně vyhněte
Malý Alexandr se narodil bez očí a nyní čeká na adopci. Jeho máma se ho zřekla
Marie Doležalová: Celé léto jsem tajila, že znovu čekáme zázrak
Nikol Štíbrová přiznala: Tohle je deset strašlivých lží, které říkám synovi
Přiznání matek! Nejtrapnější zážitky z porodnice. Tohle nás nenapadlo!

Horoskopy

Panna V rodině panuje spíše napětí. Tato atmosféra trvá už delší dobu, což vás ubíjí. Dejte si už do pořádku…

Jména pro děti

Největší výběr jmen.

Dnes má svátek: Sarah, Doubravka, Marius

Aktuální vydání

Aktuální číslo časopisu

Newsletter

Týdenní přehled nejdůležitějších zpráv do vaší e-mailové schránky.

  

Výhodné předplatné

Objednat předplatné