Maminka.czVýživa a stravování

Bio mléko – je zdravější?

Komerční článek
5. 7. 2010
Bio mléko – je zdravější?
Již léta mezi odborníky i laickou veřejností probíhají diskuze o tom, zda jsou biopotraviny oprávněny nést přívlastek zdravější. Jednou z komodit, které se tato polemika dotýká, je biomléko.

Obecnému tvrzení, že jsou biopotraviny zdravější, se někteří odborníci stále brání. Přestože mají v rukách studie hovořící v jejich prospěch, pronést přímo slovo „zdravější“ si zatím netroufají. Už teď je ale možné s jistotou prohlásit, že biomléko oproti konvečnímu obsahuje vyšší podíl zdraví prospěšných látek.

Existuje řada přirozených způsobů, jak do těla dopravit denní dávku nezbytných vitamínů a esenciálních mastných kyselin, do jejichž skupiny počítáme také zdraví prospěšné omega-3 mastné kyseliny. Zdrojem těchto životně důležitých látek jsou především mořské ryby (např. makrela, tuňák, sleď), ořechy, semínka (např. slunečnicová, lněná), fazole, avokádo a některé oleje (např. řepkový), dále mléko. „Dáváte-li však v péči o své zdraví přednost konzumaci mléčných výrobků, pak je vhodnější volbou výrobek v biokvalitě,“ říká Dr. Ing. Josef Dlouhý, Prof.h.c. který se kvalitou a produkcí biosurovin zabýval dlouhodobě na Švédské univerzitě zemědělských věd v Uppsale. Srovnávací studie například prokázaly, že oproti „běžnému“ obsahuje biomléko až o 50% více vitaminu E, až o 75% více vitaminu A, dále až o 68% vyšší podíl omega-3 polynenasycených mastných kyselin. „Právě díky těmto vlastnostem představuje biomléko přirozený způsob, jak zvýšit příjem těchto nutričně žádoucích látek,“dodává profesor Dlouhý.

Jak už bylo řečeno, jsou pro nás omega-3 mastné kyseliny-nezbytně důležité. Protože si je ale naše tělo nedokáže vyrobit samo, musíme je přijímat právě ve formě potravy. V našem organismu tyto mastné kyseliny ovlivňují velké množství orgánů a životně důležitých procesů. Nezbytné jsou pro správnou funkci nervového a kardiovaskulárního systému, pozitivně působí na imunitní systém. Vitaminy E a A jsou známy též jako tzv. antioxidanty, které v našem těle pomáhají bojovat proti zdraví škodlivým volným radikálům. Vitamin A je kromě toho důležitý pro správnou funkci našich očí. Vitamin E mimo jiné pomáhá regulovat hladinu krevního cukru v těle a ovlivňuje kvalitu pokožky.

V konvečních chovech bývá hlavním cílem vysoká produkce, proto jsou krávy krmeny převážně krmivy z obilovin a sóji (ta je velmi často geneticky modifikovaná). Tato jadrná krmiva sice zvyšují produkci mléka, na jeho kvalitu však příznivý dopad nemají. Výrazně pozitivní vliv na kvalitu mléka však má, jak dokazují aktuální výzkumy, krmení zelené – právě při jeho zkrmování má mléko vyšší podíl zdraví podporujících látek. Zjednodušeně řečeno, mléko od krav, které se pasou, nebo jsou čerstvou trávou krmeny, je zdravější. Pasení dojnic však v konvenčním zemědělství není, stejně jako například krmení telat mateřským mlékem, zdaleka samozřejmostí. Na rozdíl od ekologického zemědělství, kde je přístup na pastvu a možnost výběhu, stejně jako povinnost krmit dojnice převážně objemnými krmivy (zelená tráva, seno či siláž) stanoveno evropskými předpisy a přísně kontrolováno. Právě i zajištění těchto podmínek v rámci chovu je tím, co konečným živočišním produktům s označení bio dává jejich kvalitu.

Témata: Výživa a stravování

Mohlo by vás zajímat
Babičky mají rozmazlovat, ale tchyně to opravdu přehání
Od narození do puberty. Táta točil své děti každý týden. Výsledek je skvělý
Předčasný porod: Nikdo na světe ho neumí zastavit, říká porodník
Nemůžeme si dovolit bohatého ježíška. Děti jsou nespokojené
Neděste se! Takhle vypadá mateřství ve skutečnosti. Mámy vědí své...
Od početí k porodu. Fascinující snímky zrození očima známého fotografa
9krát o bolestech břicha v těhotenství. Víte, co která bolest znamená?
Holky kradou krásu, s klukem přiberete! Opravdu se ta těhotenství liší?
Takhle vypadá život s batoletem! Vtipná kreslířka skvěle zachytila mateřství

Horoskopy

Panna Neslibujte nikomu nic, co nemůžete splnit. Mluvíme teď o rodinných vztazích. Všechno má svůj čas. V…

Jména pro děti

Největší výběr jmen.

Dnes má svátek: Vladislav, Vladislava, Priska

Registrace

Pojďte s námi diskutovat, posílat otázky do poradny, nabízet a kupovat dětské zboží v bazárku.

Díky jednoduché registraci máte ke všemu okamžitý přístup.

Newsletter

Týdenní přehled nejdůležitějších zpráv do vaší e-mailové schránky.

  

Předplatné

Aktuální číslo časopisu