Maminka.czNaše tipy

Biologická léčba lupénky

1. 12. 2010
Biologická léčba lupénky
Lupénka je neinfekční zánět kůže s genetickou dispozicí, jejíž příčinou je chyba imunitního systému, která vede k poruše rohovění kůže. Kožní buňky se rychle tvoří a hromadí na povrchu kůže, což se projeví vznikem červených, ohraničených a vyvýšených ložisek pokrytých stříbrně bělavými šupinkami. Podle vzhledu, místa výskytu, projevů a intenzity onemocnění rozlišujeme různé typy lupénky.

Volba léčebného postupu u psoriatiků závisí na celé řadě vlivů, jakými jsou věk, typ psoriázy, její rozsah, tíže postižení (objektivní i subjektivní) a přítomnost přidružených onemocnění.

Z pohledu praktického se odlišně přistupuje k nemocným podle těchto kritérií:

  • věk (dítě, adolescent, střední věk, věk nad 60 let)
  • typ psoriázy lokalizace a rozsah postižení
  • předchozí léčba (fototerapie, celková léčba)
  • současné jiná onemocnění (např. HIV)

Místní léčba je základem v péči o pacienty s lupénkou. Zahrnuje promazávání kůže (emoliencia) a léčebné koupele, dále kožní lékař předepisuje léky, které tlumí zánět a normalizují poruchu rohovění kůže (tzv. antipsoriatika).

Čtěte také: Když se dítě osype...

Celková léčba je vyhrazena pro těžké formy lupénky. Využívají se jednak klasické léky – cyklosporin A, retinoidy (deriváty vitaminu A) a methotrexát nebo tzv. biologika (adalimumab, etanercept, infliximab, ustekinumab), pokud předchozí léčba selhala nebo ji nelze použít z jiných důvodů. Fototerapie využívá ultrafialové (UV) světlo. Někdy se léčba světlem kombinuje s podáváním léčiv zcitlivujících kůži k záření (PUVA).

Fototerapie UV zářiči se aplikuje optimálně přímo na kožní projevy, nikoli na zdravou kůži. Provádějí ji kožní lékaři ve zdravotnických zařízeních přístroji k tomu schválenými (nejedná se o solária).
Doplňková léčba: lázeňská léčba, přírodní produkty, psychoterapie a dieta u obézních pacientů.

Biologická léčba

Biologické přípravky jsou zacíleny na imunitní systém a blokují činnost určitých buněk imunitního systému, které hrají v psoriáze svoji roli. Zatímco jiné možnosti léčby lupénky také ovlivňují imunitní systém organismu, účinek biologických přípravků je specifičtější, neboť zasahují v konkrétním stadiu zánětu. Tato selektivita je také důvodem vyšší bezpečnosti ve srovnání s klasickými celkovými léky.

Komu je určena?

Biologická léčba je určena pro těžké formy lupénky, kdy onemocnění postihuje více než 10 % povrchu těla, a zároveň např. nelze použít nebo je riskantní jiná celková léčba, pacient na standardní léčbu nereaguje nebo nebyla lupénka nikdy zhojena během posledních 3 let. Pacient musí být celkově řádně vyšetřen před zahájením léčby a poté je pravidelně kontrolován. Musí dodržovat pokyny ošetřujícího lékaře v Centru pro biologickou léčbu (seznam je uveden na www.dermanet.cz).Pomůže ekzémům pobyt u moře, je možné se v léčbě vyhnout kortikoidům, jak se chovat, když ekzém u dítěte propukne a pomůže ekzematikům revoluční novinka "biologická léčba"?Na otázky BABY televize týkající se ekzémů odpovídal jeden z nejlepších odborníků v oboru dermatologie Prof. MUDr. Petr Arenberger, DrSc.. Pokud i vaše dítko s ekzémy zápasí, pak neváhejte a pusťte si video.Výsledky léčby

Podle studií, které proběhly na celém světě, má tato metoda léčby nesporné výhody. Svým působením neovlivňuje a nepoškozuje ostatní buňky a orgány lidského těla. Bylo prokázáno, že biologika jsou dobře tolerována, bezpečná a účinná a že jsou alternativou ke klasické systémové léčbě.

Kontraindikace

  • děti, s výjimkou jednoho preparátu pro ně určeného
  • těhotné a kojící matky
  • infekce (aktivní nebo rizikoví pacienti s bércovými vředy, chronickými infekcemi plic, permanentním močovým katétrem, latentní TBC)
  • očkování živými vakcínami
  • maligní tumory a prekancerózy
  • těžký imunodeficit

Bilologická léčba v České republice

Biologická léčba je používána v ČR od roku 2005 a představuje výrazný pokrok ve zvládnutí těžkých
forem lupénky – 75% zlepšení až zhojení kožních projevů je pozorováno až u 80 % léčených pacientů. V současné době jsou u nás k dispozici 4 preparáty, které se aplikují ve formě podkožních injekcí doma (podobně jako inzulin) 1–2x týdně až 1x za 3 měsíce (adalimumab, etanercept, ustekinumab) nebo se podávají ve formě infúzí 1x za 2 měsíce na kožních klinikách (infliximab).
Léčbu řídí Centra pro biologickou léčbu psoriázy, které jsou na všech kožních klinikách a v krajských nemocnicích (Praha, Brno, Hradec Králové, Plzeň, Olomouc).

Informace o lupénce lze najít na webových stránkách České akademie dermatovenerologie www.dermanet.cz, v sekci mujzivotslupenkou.

Maminka Roku 2019
Témata: Naše tipy, Biologická léčba, TBC, Bio, Petr Arenberger, Nejlepší odborník, Lupénka, Léčba

Mohlo by vás zajímat
Těhotenství je zásah do sebevědomí, říká tenistka Andrea Sestini Hlaváčková
Po narození syna se můj obdiv k Táně prohloubil, říká Vojtěch Dyk
Přiznání: Nenávidím mateřství. Dceru miluji, ale být matkou mě štve!
Záhada jménem syndrom ruka-noha-ústa. Pozor na záměnu
Zimní děti versus ty letní: Datum narození ovlivňuje zdraví i charakter
Něžné, dojemné i smutné. Prarodiče se poprvé vidí s vnoučaty
Těhotenství jim navždy změnilo tělo. Není se za co stydět, vzkazují tyhle matky!
Jsem v tom? Jak poznáte, že jste těhotná, i bez testu
Řeč těla při spánku: Na zádech spí králové, schoulení jsou mamánci

Horoskopy

Kozoroh Tajně doufáte, že si užijete s rodinkou pohodový víkend bez zbytečných hádek. Vlastně se vám to podaří,…

Jména pro děti

Největší výběr jmen.

Dnes má svátek: Vendelín, Eunika, Vendelína

Registrace

Pojďte s námi diskutovat, posílat otázky do poradny, nabízet a kupovat dětské zboží v bazárku.

Díky jednoduché registraci máte ke všemu okamžitý přístup.

Newsletter

Týdenní přehled nejdůležitějších zpráv do vaší e-mailové schránky.

  

Předplatné

Aktuální číslo časopisu