Maminka.czBatole

Blahodárné masáže miminek. Víte, čím prospívají a jaký olej je vhodný?

Lenka Gajdoštíková 24.  8.  2016
Zdravý a harmonický vývoj miminka se dá velmi ovlivnit vhodnou kombinací několika aspektů. Počínaje přístupem, manipulací, zacházením, tak také masážemi.

[Odebírejte NOVINKY Z MAMINKY! Chci newsletter!]

Proč zrovna masáže?

Zkuste si uvědomit, že miminko se narodí s primárními reflexy a kůže je jeho největší orgán. Tudíž přes ukojení jeho potřeb a formou doteku mu předáváme informace. To, jak život vnímáme. Jak jej prožíváme i vlastně napřímo žijeme.

Navíc z pohledu jógy jsou ruce prodloužením srdeční čakry, a tudíž dotek je jazykem lásky. A to jakým způsobem se miminka dotýkáme, masírujeme, prostě s ním zacházíme, mu pomáhá budovat jeho osobnost. Nemluvě o tom, že tím také budujeme vzájemnou důvěru a vazbu.

Výhody masáže miminek

Ale pojďme se na to mrknout i z pohledu typicky západního. Tj., jaké jsou výhody masírování miminka. Vynechám-li podstatný benefit, již výše nastíněný a často zmiňovaný bonding masírujícího s miminkem, pak dalším podstatným přínosem je prokrvení tkáně a uvolnění napětí.

Kombinace teplého oleje a vhodné masáže stimuluje Ágní -„vnitřní oheň“, který pomáhá trávit nejen potravu, ale i prožitky. A tím i vylučování, které je vhodné podpořit právě u novorozeňátek. Masáží zároveň pomáháme zbavovat tělo Ámy -  všeho, co se nestrávilo napříč „metabolismem“ (fyzickým i psychickým).

Jak už to chodí akce spouští reakci, která může být i viditelná. Některá miminka (ale i my dospěláci) mají pokožku velmi citlivou a může se stát, že pokožka je po masáži vysušená. Proto je potřeba přidat hydratační krém, který reakci těla mírní.

Toto může trvat i několik dnů či týdnů, dokud se tělo všech nečistot nezbaví. Osobně jsem to dělala tak, že jsem nejprve namasírovala zahřátým olejem, vykoupala a pak namazala hydratačním krémem. Když byla reakce silná a malý se hodně osypal, nepřestávala jsem a pokračovala masírovat krémem.

Je-li masáž dělána s láskou, v klidu a s dobrými úmysly. Pak je rychle vidět zmírnění stresu i napětí. A to ruku v ruce vede ke zlepšení kvality spánku.

 

Jak dlouho masírovat miminko?

Ideální délka masáže u miminek je kolem 5 – 20 minut, abychom dosáhli pozitivních účinků. Není nutné masírovat celé tělíčko, ale spíše vnímat, na co a jak miminko reaguje. U novorozeňátek masíruji hlavně nožičky a bříško třeba jen 4 minutky. I to je unaví. A když vidím, že na to reagují dobře pomalu přidávám další části těla i tahy.

Nejde o to splnit, ale cítit se u toho komfortně. Budete-li v tenzi, nebo mít špatnou náladu, miminka masáž opravdu neocení a názor hlasitě poví. Důležité je vědět,  jak se cítím já sama než chtít dopřát miminku masáž za všech okolností.

Miminka a esence

Tady se se přístupy rozcházejí. Někdo říká, že ve vysokém ředění je vhodné esence používat i u nejmenších miminek. Například právě třeba pro uvolnění napětí nebo i případného traumatu z porodu. Jiné zdroje tvrdí, že není vhodné u novorozeňat používat esence minimálně do šesti měsíců. Protože pro co nejsilnější bonding, má miminko cítit jen přirozenou vůni maminky a tatínka.

Z osobní zkušenosti i zkušenosti lektorky mohu říci, že velmi závisí na miminku a mamince. Některá miminka jsou natolik citlivá, že i doporučené naředění 1 kapka esence na 5 lžic nosného oleje je prostě opravdu stále moc.

A jak to poznat? Často se postačí podívat, jak úžasně pracuje s novopečenými maminkami Matka Příroda. Silné zintenzivní všech jejich smyslů. Však si vzpomeňme, když jsme poprvé po porodu vyšly ven. Světlo se zdálo být neuvěřitelně ostré, zvuky v obchodě uši trhající, vůně extrémně pronikavá atd. To vše nám bylo naděleno, abychom lépe vytušily, jak výživně svět vnímají ty nejčerstvější malé dušičky. A my je mohly lépe chránit.

Proto doporučuji vždy maminkám, aby samy zvážily, jak citlivé miminko mají. Zkusily si nejprve namíchat esenci s olejem pro sebe tak, aby nebyla téměř cítit pro ně samé. Po té jej zkusily nanést na svou pokožku. Pokud miminko na vůni nereaguje přecitlivěle, zkusit masáž s esencí i na něj.

Při tom všem je třeba plně vnímat jeho signály komunikace. Pokud jsou negativní, počkejte několik dnů a zkuste ve větší koncentraci znova. Až nastane čas, poznáte to.

Vhodné esence

Mohu-li doporučit jednu jedinou esenci ze všech, kterou použít při masírování miminek, pak je to směs esenciálních olejů BALANCE od značky doTTERA. Jedná se o kombinaci kadidla, smrku, modrého heřmánku a dalších v kvalitním kokosovém oleji.

 

Ředění, které mám vyzkoušené, je 3-5 lžic nosného oleje a k tomu 1 kapka esence. Před aplikací doporučuji zahřát v dlaních nebo na topení na teplotu těla.

 

Naprosto tuto směs zbožňuji a často v průběhu lekcí BabYogy využívám. Krásně je vidět, jak maminky, tak i miminka vůni nasávají a účinky jsou velmi rychle znát. Během chvíle jde znát citelné zklidnění, uzemnění… prostě pohoda.

Vhodných esencí pro malá miminka je poměrně hodně. Je dobré uvážlivě vybrat dle konkrétních potřeb. Moje oblíbené jsou: Heřmánek římský, Levandule, Kadidlo a právě zmiňovaný Balance od společnosti doTTERA.  

Oleje pro ředění a masáže

Na masáže používáme pouze za studena lisované oleje

Mandlový-  zklidňuje pokožku a je vhodný pro novorozence

Olivový – zklidňuje pokožku

Slunečnicový – prohřívá

Dýňový – se dá použít při lupénce, ale nepoužívala bych ho na novorozeňátka protože je dost intenzivní

Makový – snižuje svalový tonus, rozpouští spasmy a podporuje spánek

Pupalkový – podporuje imunitní systém

Kokosový – zchlazuje, a proto jej používám hlavně v létě

 

Autorka je lektorkou BabYogy a vede blog Intuitivní máma. Má dva syny - Huga a Oskara.

 

Chcete mít spokojené miminko? Zaveďte si společné rituály
Jóga dětem pomáhá s hyperaktivitou, agresí i alergiemi
Témata: Děti, Novorozenec, Kojenec, Batole, Miminko, Naše tipy, Masáže, Osobní zkušenost, Olej, Intuitivní máma, Svalový tonus, Máša, Mimi, Heřmánek, Esenciální olej, Dobrý úmysl, Blaho, Celé tělíčko, Oskar, Řím, BabYoga, Masáž, Případné trauma, Jak, Jaký
Mohlo by vás zajímat