Maminka.czZdraví

Bleskové letní choroby

Regina Rothová 31.  7.  2013
Bleskové letní choroby
Jeden den je dítě úplně zdravé, veselé, hraje si, a za pár hodin nevíme, zda nebudeme volat pohotovost. Nejlépe když jsme někde na prázdninách. Někdy se vyplatí počkat, jindy je nutné raději vyhledat lékaře.

[Odebírejte NOVINKY Z MAMINKY! Chci newsletter!]

1. Bolí ho v krku

I v letním období se může objevit nepříjemná bakteriální angína, ale častěji se jedná o virový zánět nosohltanu a krčních mandlí. Může být provázen i poměrně vysokou teplotou, která do dvou dnů zpravidla odezní. Malé děti by měl při teplotě vždy vidět lékař, u předškoláků můžeme vyčkat, jak se bude choroba dále vyvíjet. Když teploty do třetího dne klesnou, pak nebývá důvod k znepokojení. K lékaři je nutné jít v případě, kdy dítě odmítá jídlo, bolest v krku je velmi silná (streptokoková angína), teplota neklesá nebo naopak stoupá a jsou zduřené krční uzliny.

Je-li ratolest „v pohodě“, jenom ji škrábe a pobolívá v krku, pomůže obklad na krk, klidnější denní režim, vitaminy v čerstvém ovoci nebo čerstvě připravených ovocných šťávách. Teplotu nad 38 °C snižujeme ibuprofenem nebo paracetamolem. Bolesti v krku svých dětí jsem v tomto případě velmi úspěšně léčila zmrzlinou. Chlad působí proti zánětu a tlumí bolest. Bolest v krku, která trvá déle než 3–4 dny, by měl vyšetřit pediatr.

2. Bolí ho bříško

K tomu může dojít z tisíce příčin. Někdy se za bolestí bříška skrývá strach, nejistota, úzkost – prostě problém dušičky. Jindy za ni může „dieta“ skládající se z většího množství ovoce v kombinaci s mlékem, jogurtem, syrová nebo nadýmavá zelenina, kterou dítě dostatečně nerozkousalo, nebo naopak mastné a těžko stravitelné jídlo. To jsou potíže, se kterými si dětské bříško zpravidla samo do několika hodin poradí.

Bolesti se však objevují také v počátku angíny, průjmových onemocnění nebo infekce močových cest; v těchto případech se většinou po několika okamžicích přidají další příznaky – horečka, zvracení, bolesti v krku, pálení při močení, schvácenost a další příznaky „velké“ choroby. Existuje však typ nemocí, které nelze léčit doma, a čím dříve se dostaneme s potomkem k lékaři, tím jeho trápení zkrátíme. Jde o tzv. náhlé břišní příhody, tedy u dětí relativně častý zánět slepého střeva nebo invaginaci („zauzlení střev“). Charakteristickými příznaky jsou změněné chování, polehávání, nechuť k jídlu, mrzutost, může být i lehce zvýšená teplota.

V případě invaginace se typicky jedná o „záchvatovitou“ prudkou bolest. V meziobdobí může být dítě zdánlivě zcela „zdravé“. U náhlých břišních příhod bývá většinou akutní zácpa, u invaginace se někdy objeví na plence nebo na kalhotkách krvavý hlen. Okamžitě k lékaři! Při mých lékařských začátcích mě chirurgové naučili úžasný trik, jak poznat náhlou břišní příhodu. Když si dítko bez problémů poskočí (seskočí z palandy, ze židle), pak asi o akutní zánět slepého střeva nepůjde.

3. Má horečku

V létě může přijít horečka v důsledku přehřátí, ale i proto, že na dítě „sedla“ jakákoli choroba jako v chladnějších obdobích roku, a to včetně banálních nemocí z nachlazení. U mnoha dětí se vyskytují tzv. periodické horečky, které do několika dní odezní. Po určitém, individuálně dlouhém období se opět vrací a zase odezní. Vyšetřením se prokážou zvýšené zánětlivé markery (CRP, sedimentace červených krvinek, zvýšený počet bílých krvinek), ale není přítomna žádná bakteriální ani virová infekce. Tyto horečky začínají zpravidla u batolat a přetrvávají po různě dlouhé období dětského věku.

Dítě bývá často zbytečně léčeno antibiotiky, jde o vrozenou poruchu regulace zánětlivých pochodů. Pomáhá nárazová léčba kortikoidy. Malé dítě – do jednoho roku – by měl při horečce vždy vidět lékař, u větších dětí si můžeme dovolit domácí léčbu 2–3 dny. Podáváme hodně tekutin, ibuprofen či paracetamol, dítě by mělo být v klidu. Sledujeme, zda se nepřidají další příznaky, jako je zvracení, apatie, spavost, bolesti hlavy, potíže s dechem, kašel. V případě, že teplota přesáhne 40 °C, vždy vyhledáme pomoc. Můj tip: Při horečce nebalit děti do teplých dek. Vlažná sprcha a čerstvý vzduch jsou ozdravné. Vyzkoušela jsem minimálně stokrát. A vždycky s úspěchem.

4. Zvrací

Jsou děti, které blinkají „na povel“, kdykoli si vzpomenou, když jim jídlo „nesedne“. Jiné nezvrací takřka nikdy – o to hůře, když to přijde. Zvracením začíná téměř každý zánět žaludku a střev (při infekci salmonelou, shigelou nebo rotaviry a dalšími choroboplodnými mikroorganismy).

Onemocnění může probíhat bleskově – po vyzvracení a dvou třech průjmových stolicích se stav upraví, při těžkém průběhu s opakovaným zvracením a těžkými (často i krvavými) průjmy bývá nutná léčba v nemocnici. Těmto chorobám je podobná takzvaná stafylokoková enterotoxikóza. Ta vzniká, když se do jídla dostane bakteriální toxin při pomnožení stafylokoků.

Typickou potravinou, kde může být tento toxin přítomen, jsou smetanové krémy a majonézové saláty. Toxin vyvolá zánět střev s velmi dramatickým průběhem, zvracením, průjmem, teplotou. Pokud nedojde ke kritické dehydrataci (ztrátě tělesné vody) zvracením a průjmem, choroba za jeden či dva dny sama odezní bez speciální léčby. Zvracení však může provázet i angínu, náhlou břišní příhodu nebo zánět mozkových blan. Můžete se dočíst nebo doslechnout, že zvracení zastaví vychlazená Coca-Cola. Ne, to nefunguje, jen ještě podráždí žaludek. Coca-Cola není vhodná ani pro zdravé dítě, natož pro nemocné. Věřte mi, vyzkoušela jsem to a skončili jsme s batoletem v nemocnici na kapačkách.

5. Má průjem

Přejedl se jahod a třešní? Pak je jasné, že se střeva lehce vzbouří a budou se snažit přebytku zbavit. Pokud je ve stravě něčeho příliš (i vlákniny, tuku, laktózy), pak se urychlenou peristaltikou (pohyby střev) organismus snaží stav napravit. Bakteriální a virové průjmy mohou mít odlišný průběh – od naprosto lehoučkého až po velmi těžký, který vyžaduje nitrožilní rehydratační léčbu v nemocnici. Vždy se snažíme, aby dítě bylo v klidu, podáváme chladné tekutiny po lžičkách, zkusíme rehydratační roztoky pro děti, které se dají koupit v lékárně. V prvních 12 až 24 hodinách nepodáváme žádné jídlo, ani kaše.

Pokud potomek zvrací vše, je nutné co nejdříve vyhledat lékařskou pomoc. Průjem postihne snad každé dítě a pokaždé probíhá jinak. Podle mých zkušeností je vyhráno, když si dítko řekne o své oblíbené jídlo. Můžeme je připravit raději v dietnější a lehčí podobě, ale dlouhé „dietování“ neprospěje ani malým dětem.

6. Osypalo se

Pupínky, pupínky, pupínky. Jsou jich stovky typů a jen některé znamenají vážné ohrožení zdraví. Pozor na alergie – konkrétně když se náhle vzniklé červené pupeny rychle slévají. Může to být první příznak nebezpečného anafylaktického šoku. Přidají-li se dýchací potíže, pak jediné, co můžeme udělat, je volat 155 (nebo 112). Pokud máme autoinjektor s adrenalinem, použijeme ho. K anafylaxi může dojít po kontaktu s jakýmkoli alergenem, ryby, oříšky, hmyzí jed (žihadlo), ovoce, léky – cokoli kromě čisté vody. Po první anafylaktické reakci může kdykoli přijít druhá, třetí. Autoinjektor je povinností.

Varovné příznaky

Bleskové choroby se rychle objeví a mohou také rychle zmizet. Mohou však i bleskově pokračovat. Kdy k lékaři? Kdy volat pohotovost 155 nebo 112 (evropské číslo tísňového volání)? Jsou příznaky provázející stavy, u nichž rychlá reakce, kdy víme co udělat, může dítěti zachránit život. Jde především o:

  • bezvědomí (jakéhokoli původu),
  • křeče (se ztrátou i bez ztráty vědomí), ó tepenné krvácení (z rány stříká jasně červená krev),
  • popáleniny větší, než je velikost dospělé dlaně, a všechny popáleniny 3. stupně (do živého masa) – s výjimkou opravdu minimálního rozsahu, u kojenců však při pochybnostech raději vždy! Tím rozhodně nic nezkazíte.
  • promodrávání až bledost kůže spojená s apatií, nezájmem,
  • dušnost,
  • teplota nad 40 °C.


Článek vyšel v časopisu Maminka 7/2013

Témata: Zdraví, Časopis Maminka, Coca-Cola, Polehávání, Hmyzí jed, Blesk, Dětské bříško, Mrzutost, Vlažná sprcha, Let, Oblíbené jídlo, Dramatický průběh, Žihadlo, Rychlá reakce, Virový zánět, Virová infekce, Rehydratační roztok, Akutní zánět, Nutná léčba, Chladné období, Coca Cola, Zdraví na Heureka.cz
Mohlo by vás zajímat
Těhotenství s trojčaty týden po týdnu. Podívejte se na neskutečnou proměnu ženského těla
kog
Těhotenství
Martina Pártlová otevřeně o mateřství: Podívejte se na její rozkošnou Stellu ve videu!
Víchová Tereza
Časopis Maminka
Máte doma malého lenocha? Takhle ho rozhýbete
Procházková Simona
Děti a sport
Fejeton fotra: Dominik Landsman a jeho názor na dovolenou s dítětem
Landsman Dominik
Časopis Maminka
Dcera Angeliny Jolie a Brada Pitta Shiloh: Na fotce ji nepoznáte! Z "kluka" je šarmantní teenagerka
Mrázková Dita
Děti slavných
Andrea porodila dceru doma a ukázala fotky: Kéž by byla každá žena po porodu tak silná a šťastná jako já, říká
Víchová Tereza
Porod doma
Od děvčátka k bohyni: Podívejte se na osm neskutečných proměn ženské sexuality
Zenklová Veronika
Fotografie
Volno jsem měl, jen když dcera skončila na ARO. Přečtěte si příběh tatínka samoživitele
Walerová Radkaswp
Samoživitelky
Rodiče, těchto 7 věcí přestaňte dělat. Nejlépe hned, přejí si pediatři
Procházková Simona
Děti a nemoci