Maminka.czMateřská škola

Blíží se besídky a vánoční vystoupení! Jak pomoci malému trémistovi?

16. 11. 2019
Blíží se besídky a vánoční vystoupení! Jak pomoci malému trémistovi?
Ať chceme nebo ne, blíží se čas mikulášských a vánočních besídek, vystoupení, divadélek i koncertů – pro některé k radosti, pro jiné spíše za trest. Jak pomoci dětem, které mají trému a stydí se?

„Panebože, jak já všechna ta vystoupení a besídky nesnášela a máti milovala! Kostým na mikulášskou besídku mi vždy šila snad od září. Uměla to, libovala si v tom, a hlavně si neskutečně užívala obdivné vzdechy směrem k mé i své osobě. I proto mne na všech vystoupeních dávali do přední řady…, mamčiny kostýmy byly prostě top! Jenže já sama už tak top nebyla. Obvykle jsem ze sebe nebyla schopná vytlačit ani dvě slova či předvést nějaký ladný pohyb. Stála jsem vždy jak zařezaná a v blyštivém kostýmu sněhové vložky či vánočního stromku jsem předstírala, že jsem dávno rozpuštěná (popřípadě, že mi opadalo jehličí…),“ vzpomíná Tereza, maminka pětiletého Tobiáše, který trému a ostýchavost podědil nejen po mamince, ale i po tátovi. Vzhledem k tomu, že Tereza ví, jak se Tobík při veřejných vystoupeních cítí, nijak ho k nim nenutí. Šlo by ale Tobíkovi i nějak pomoci?

Bojí se až moc? Poradíme, jak dítě naučit zvládat strach! Tohle funguje

Nabídněte konkrétní pomoc

Nechte děti, ať se samy odnaučí bát se jaksi dopředu. Až se ve skutečnosti setkají s tím, čeho se v představách bojí, budou schopny se přizpůsobit. Mám zde na mysli situace, kdy má dítě trému například před nějakým vystoupením…“ radí rodičům bázlivějších dětí a trémistů psycholožka, učitelka a autorka Patricia H. Berneová. Co tím ale psycholožka vlastně myslí, jak konkrétně se k dítěti chovat, abychom ho neutvrzovali v jeho obavách a zároveň ho povzbudili? „Místo abyste tyto představy odháněli a přesvědčovali děti o opaku, což by je jen utvrdilo v pocitu, že nechápete, jak velký je to pro ně problém, můžete nejprve dítě znovu ujistit, že mu věříte, a nabídnout nějakou konkrétní pomoc.“

A takhle to vypadá, když se naopak někdo nestydí!

Praktická pomoc či rada nadevše!

V praxi to tedy nemusí vypadat hned tak, že trémistu a bojínka z dané akce automaticky omluvíte, ale vždy je velmi důležité projevit pochopení, dát najevo, že víte, jak se cítí, a pak samozřejmě pomoci nějakou praktickou radou. Někdy může neobyčejně pomoci taková „prkotina“, že se kamaráda chytí za ruku, jindy vše usnadní místo v zadní řadě, v některých případech pomůže pohlazení či ruka paní učitelky anebo drobný talisman pro štěstí schovaný v kapse. Pro dítě je ale vždy nesmírně cenné, že ví, že jej chápete, rozumíte tomu, co se děje v jeho nitru, prostě „jste s ním“. Pokud malý trémista takovou situací nakonec úspěšně projde, jeho sebevědomí o kousek vyroste a tréma bude možná příště o něco menší.

A ještě něco se tak bojínek naučí: odpovědnosti vůči druhým! Vystoupení se jistě s ostatními dětmi secvičovalo několik týdnů dopředu a nebylo by tedy vůči kamarádům správné kvůli trémě účast na vystoupení automaticky zrušit.

Babička plašička: Po návratu od tchyně se dcera bojí všeho!
Témata: Děti, Předškolák, Školák, Praktické rady, Hry pro děti, Mateřská škola, Tobíkovi, Divadélko, Tobiáš, Vystoupení, Vánoční besídka, Tobias, Berneová, Kostým, Tréma, Besídka

Mohlo by vás zajímat
Poznáte moluska? Podívejte se, jak vypadají a jak se jich zbavit
Po císaři dávají lékaři dětem cumlat tampon z vaginy matky. Proč?
Výborný domácí chleba i bez pekárny - vyzkoušejte náš recept!
Holčička s rozštěpem má po operaci. Teď je z ní krásná slečna. Jak vypadá?
Starat se o dítě je mnohem těžší než vrcholově sportovat, tvrdí studie!
Sedm znaků, podle kterých poznáte, že z dítěte roste psychopat
Žena vůbec nevěděla, že je těhotná. Dítě porodila u švagrové na záchodě
Kristýna Leichtová rodila doma! Mezi herečkami nebyla první
Žádost o rodičovský příspěvek: Návod, jak a kde rodičák jednoduše vyřídit

Horoskopy

Panna Většinu času trávíte v práci, protože se chcete před šéfem předvést a dokázat mu, že patříte k…

Jména pro děti

Největší výběr jmen.

Dnes má svátek: Klára, Klara, Clara

Aktuální vydání

Aktuální číslo časopisu

Newsletter

Týdenní přehled nejdůležitějších zpráv do vaší e-mailové schránky.

  

Výhodné předplatné

Objednat předplatné