Maminka.czZdraví

Blíží se období chřipek. Jak se účinně bránit?

Komerční článek
11. 1. 2017
Blíží se období chřipek. Jak se účinně bránit?
Období chřipkových epidemií je za dveřmi. Pokud vás toto onemocnění takřka každoročně sklátí, letos buďte pořádně připraveni. Co ale konkrétně můžete udělat, abyste odolali?

Chřipka útočí zejména v zimě

Ačkoli chřipka nepatří mezi nejzávažnější onemocnění, jedná se o velmi nakažlivou virovou nemoc, která není dvakrát příjemná. Kdo by si také přál, aby jej sužoval intenzivní kašel, zvýšená teplota a bolest hlavy, kloubů či svalů? V každém případě se pomalu, ale jisté blíží období, kdy bývá obecně nejrozšířenější. To u nás nastává v průběhu podzimních a především zimních měsíců (vrchol je obvykle v ledna a únoru), kdy se RNA virus z čeledi Orthomyxoviridae šíří velmi rychle. Rozhodně tedy není od věci, abyste byli na chřipkovou epidemii řádně připraveni.

Jak se efektivně bránit proti chřipce?

V ideálním případě by pochopitelně chřipka neměla vůbec propuknout. Jak tomu ale zabránit? Možností existuje hned několik, ačkoli žádný způsob není stoprocentní. Vzhledem k tomu, že toto onemocnění má přímou souvislost s imunitním systémem člověka, je třeba zapracovat na obranyschopnosti organismu. Z dlouhodobého hlediska se je tedy vhodné zaměřit na zdravější stravu a celkově změnit svůj životní styl, a to včetně zvýšení fyzické kondice. Pak bude mít chřipka co dělat, aby vás dostala. Pomoci ostatně může i otužování či saunování.

Každoročně jsou k dispozici také očkování proti chřipce, o nichž se ovšem vedou spory. Pomoci však určitě mohou i některé recepty lidové medicíny či běžně prodávané přípravky. Prohlédnete-li si totiž nabídku lékáren jako např. Pharmapoint, okamžitě zjistíte, že k dispozici máte celou řadu produktů, které mohou pomoci vám i vašim blízkým, a to i v případě, že již nemoc propukla. Možností zkrátka existuje hned několik. Předně bychom vám ale skutečně doporučovali žít zdravěji, protože to pochopitelně nemá vliv pouze na chřipku, ale na váš zdravotní stav celkově.

Klepněte pro větší obrázek

Chřipkové epidemie a vitamín D

Již jsme uvedli, že chřipku vyvolává virus, který se přenáší vzduchem a v zimě se šíří opravdu rychle. Zajímavé ovšem je, že některé lékařské studie uvádějí jako jeden z podstatných důvodů chřipkových epidemií nedostatek vitamínu D, který disponuje zajímavými imunoprotektivními účinky. Sice jej můžete získat z potravin či doplňků stravy, nicméně cca 90 % se tvoří v kůži, a to díky působení slunečního záření. Z toho tedy zřejmě vyplývá, proč mají epidemie nemoci svůj vrchol právě v zimě.

Co dělat, když už chřipka propukne?

Předně je nutné zdůraznit, že se chřipka a obyčejné nachlazení výrazně liší, a to především intenzivnějším nástupem a průběhem. Pokud už tedy toto nepříjemné onemocnění chytíte, rozhodně se jej nesnažte přecházet, ale důkladně ho vyležte v posteli, spěte a přijímejte dostatek vitamínů z ovoce a zeleniny. Budete-li mít teplotu okolo 38 °C, nepokoušejte se ji snižovat, neboť tak můžete prodloužit délku nemoci. Ovšem pozor! Opravdu vysoká teplota již může být nebezpečná.

Během onemocnění chřipkou byste také měli dostatečně pít a rozhodně nekouřit. I bez toho totiž máte podrážděny dýchací cesty, s čímž vám cigarety pochopitelně příliš nepomohou. Nejdůležitější však určitě je, abyste neběhali po světě, neboť průběh nemoci tak zhoršíte, délku prodloužíte a budete ji šířit dále. Následky takového chování mohou být dle nejhoršího možného scénáře i doživotní, takže byste rozhodně neměli zbytečně riskovat, nemusí se to vyplatit. 

Témata: Zdraví, Váš domov

Mohlo by vás zajímat
Bojíte se rádi? Vydejte se na místa plná záhad a tajemných pověstí!
Co cítí děti, když se vztekají? Naučte je mít emoce pod kontrolou
Co všechno byste měla vyzkoušet, než se rozhodnete pro umělé oplodnění?
Nesměla jsem se citově vázat, po porodu přišla deprese, říká náhradní matka

Horoskopy

Rak Rodinné problémy jsou věc nepříjemná, ale taky úplně normální. V každém společenství se někdy objeví…

Jména pro děti

Největší výběr jmen.

Dnes má svátek: Magdalena, Magdaléna, MagdaRegistrace

Pojďte s námi diskutovat, posílat otázky do poradny, nabízet a kupovat dětské zboží v bazárku.

Díky jednoduché registraci máte ke všemu okamžitý přístup.

Newsletter

Týdenní přehled nejdůležitějších zpráv do vaší e-mailové schránky.

  

Předplatné

Aktuální číslo časopisu