Maminka.czZdraví

Boj s opakovanými záněty močových cest

, Časopis Maminka
23. 3. 2011
Boj s opakovanými záněty močových cest
Každá druhá žena se za svůj život alespoň jednou s těmito problémy potýká, u nemalé části z nich se dokonce projevují opakovaně a dokážou být velmi nepříjemné. Kdo nezažil, nepochopí.

Příběhy pacientek s těžkými infekcemi močových cest si jsou velmi často podobné – zdánlivě banální nemoc bez těžkých následků se stala středobodem jejich života. To platí i v případě paní Heleny, která žije v malé vesnici deset kilometrů od Plzně. V pětadvaceti se vdala, měla rychle za sebou dvě děti a po deseti letech šťastného manželství se u ní poprvé projevila vleklá nemoc.

„Po gynekologické operaci jsem začala trpět záněty močového měchýře. První rok se objevil asi dvakrát, ale pak se vracel čím dál častěji, třeba jen s několikatýdenní pauzou. Někdy to probíhalo opravdu ostře: krev v moči, intenzivní bolest, pálení, na záchod jsem chodila snad každých pět minut. Jednou jsem dokonce zánětem trpěla celé léto,“ vypráví paní Helena, kterou nepříjemná infekce sužovala dlouhé čtyři roky.

Zabránit jim prakticky nelze

Větší množství bakterií v moči má mnoho žen, ale jen některým způsobí příznaky nemoci, jako jsou řezavka, pálení a časté nucení na močení. Lékaři vědí, které faktory obvykle vleklé infekce způsobují: patří sem některé vrozené odchylky (například zúžení močové trubice) a gynekologické choroby, především záněty čípku a vaječníků, ozařování malé pánve či onkologická onemocnění.

Jenže paradoxně nejčastěji tento problém trápí ženy, které nemají žádné zjevné odchylky na močových cestách, a navíc přísně dodržují hygienická pravidla (pozor ovšem na přehnanou hygienu, která může rozvoj nemoci podpořit, protože si smyjete ze sliznice přirozené ochranné faktory a podráždíte ji natolik, že se na ní objeví mikrooděrky, kde se uchytí bakterie). Zabránit infekci je přitom těžké, vlastně spíše nemožné. Mnoho žen se kvůli informacím z internetu domnívá, že k tomuto onemocnění vede třeba příliš promiskuitní život. To však není pravda.

Čtěte také: Antibiotika jako všelék?

„Při vzniku močových infekcí hraje, na rozdíl od pohlavně přenosných nákaz, klíčovou roli mechanické dráždění sliznic, a především individuální kvalita imunitního systému. Tvrzení, že ,mám močovou infekci, protože mi byl partner nevěrný‘, je mylné. Tyto infekce jsou obvykle povrchové. Za jejich vznikem ve většině případů stojí mechanické dráždění o hráz nemocné, na které jsou bakterie původem ze střeva. Ty jsou na povrchu kůže, ale též kondomu (!), přeneseny tam, kam nemají, a proniknou přes mechanicky narušené sliznice,“ vysvětluje doktor Miroslav Louda z Urologické kliniky Fakultní nemocnice Hradec Králové. Jinými slovy, bakterie ze střeva se běžně přenášejí do močových cest a záleží na imunitním systému každé ženy, jak se s nimi vypořádá.

Nemoc vám změní život

Opakované recidivy močových infekcí vyřazují postižené ženy z pracovního a sexuálního života a vedou k nadužívání a nesmyslnému střídání léků včetně přípravků k léčbě bolesti. Pacientky mohou být zasaženy i po psychosexuální stránce, vyhýbají se intimnímu životu a každé vymočení je pro ně nepříjemným, bolestivým zážitkem.

Paní Helena tato suchá konstatování z lékařských příruček potvrzuje svou vlastní zkušeností: „Nejhorší bylo, že jsem se velkou část roku cítila v šílené nepohodě. Někdy byl třeba dva měsíce klid, ale pak následoval čtvrtrok, kdy se zánět s větší či menší intenzitou znovu projevoval. Neměla jsem jenom neustálé bolesti, ale také nepříjemný tlak v podbřišku či řezání při chození na malou mne prostě rozhodily,“ vzpomíná. Vždy, když se potíže vyskytly, nebyl její intimní život optimální.

„Vlastně nebyl téměř vůbec. Po pohlavním styku se totiž všechny příznaky projevovaly mnohem intenzivněji. Sexuální život mne z tohoto důvodu pochopitelně moc nelákal. Prostě nemáte chuť se milovat, když víte, že vám to nakonec způsobí bolest.“

Je třeba posílit přirozenou obranyschopnost

Ženy s opakovanými infekcemi bohužel často nedostanou tu správnou léčbu. Část z nich zkouší se svým problémem bojovat sama, u jiných se lékař spolehne pouze na antibiotika a jejich potíže dál neřeší. I paní Helena prý vyzkoušela snad úplně všechno.

Každý urologický čaj, co existuje, všechny extrakty z brusinek, dávala jsem si horkou láhev s vodou mezi nohy… Zašla jsem i za bylinkářem, který mi doporučil směs z brusinky, tužebníku, svízele a dalších bylin. Něco mi na chvíli pomohlo, něco ne, asi nejlepší byla ta bylinková směs, ale stejně mi to ulevilo vždycky jen na chvíli. Výrazně lepší to bylo po antibiotikách, ale zánět se stejně nakonec zase vrátil. Můj doktor mi vždycky nějaká předepsal, že mi pomohou, různě je střídal, ale nikdy to nemělo stálý výsledek,“vypráví paní Helena s tím, že jí bylo už někdy hloupé chodit k lékaři se stále stejným problémem.

Každý den nové slevy na jednom místě!

Zlom nastal až ve chvíli, kdy navštívila doporučeného urologa. „Udělal mi podrobná vyšetření a zajímal se o mou nemoc víc než můj bývalý lékař. Nakonec mi doporučil imunoterapii, což je posílení obranyschopnosti. Moc jsem nevěřila ve zlepšení, první týdny bylo všechno stále stejné, ale postupně mi lék začal zabírat.

Nakonec jsem ho užívala rok a nelituji, že jsem vydržela až do konce. Všechny obtíže vymizely, a hlavně se záněty konečně přestaly vracet. Teď už jsem tři roky úplně zdravá, a především šťastná, protože se cítím v naprosté pohodě. A šťastná je asi i moje rodina, neboť už doma nemají nevrlou maminku a manželku,“ usmívá se spokojeně paní Helena.

Další zajímavé články najdete v aktuálním vydání časopisu Maminka.

Témata: Zdraví, Časopis Maminka, Moč, Intenzívní bolest, Časté nucení, Opakovaný zánět, Zánět, Mechanické dráždění

Mohlo by vás zajímat
Miminko v manželské posteli? Nedělejte to, varuje tahle máma. Proč?
Manžel začal hodně pít. Vadí mi, že to odnášejí děti. Co mám dělat?
S manželem jsme se naprosto odcizili. Má cenu zůstávat spolu kvůli dětem?
Opustil mě den po porodu. Vracela jsem se do prázdného bytu
Klasické fotky mimin jsou nuda. Tenhle táta proto fotí děti jinak
Sedm znaků, podle kterých poznáte, že z dítěte roste psychopat
Děti musí zažít i nepohodlí. Nevozte je jen autem a nedělejte vše za ně!
Tohle je přesné! Nejšílenější momenty, které zažíváme s dětmi na mateřské
Jak by vypadal svět podle dětských kresbiček? Takhle! Pobavte se s námi

Horoskopy

Vodnář Ještě včera jste si mysleli, že vás ze strany zaměstnavatele nic špatného nepotká, ale dnes je všechno…

Jména pro děti

Největší výběr jmen.

Dnes má svátek: Lenka, Eleonora, Lena

Registrace

Pojďte s námi diskutovat, posílat otázky do poradny, nabízet a kupovat dětské zboží v bazárku.

Díky jednoduché registraci máte ke všemu okamžitý přístup.

Newsletter

Týdenní přehled nejdůležitějších zpráv do vaší e-mailové schránky.

  

Předplatné

Aktuální číslo časopisu