Maminka.czDěti a mateřství

Boj s opruzeninami: každý přípravek účinkuje jinak! Znáte rozdíly?

Přípravků na péči o zadeček miminka existuje celá řada. Většině maminek splývají. Přitom krém na opruzeniny je zcela jiný než ten, který mažeme preventivně na zdravou pokožku. Zásadní rozdíl je jak ve složení, tak v účincích. Jeden musí vysoušet a dezinfikovat, zatímco druhý hydratovat a chránit.
Komerční článek
21. 10. 2013
Boj s opruzeninami: každý přípravek účinkuje jinak! Znáte rozdíly?

Podle posledních výzkumů však většina maminek rozdíl mezi přípravky nevidí. Už v porodnici dostanou ženy spoustu vzorečků, často jen s cizojazyčným návodem. Pak není ani problém splést si krém na obličej s přípravkem na zadeček. Natož pochopit rozdíl mezi mastí pečující o zdravou pokožku a krémem na léčbu opruzenin.

Vybírat, na co která mast vlastně je, pomocí metody pokus omyl určitě dobré není. Pokožka miminka je o polovinu tenčí než kůže dospělého. A tím pádem také mnohem citlivější. „Je proto mnohem více náchylná k odření a drobným mikroporaněním, která pouhým okem nevidíme. Ta jsou pak vstupní branou infekce, a vedou ke vzniku opruzení. Zarudlý zadeček dokáže miminko pořádně potrápit,“ vysvětluje lékařka Miluše Kotalíková, která má s péčí o dětskou pokožku dlouholeté zkušenosti.

Proč se opruzeniny vracejí?

Právě pokožka zadečku a jeho okolí si zaslouží zvláštní péči. Je neustále schovaná pod plenkou, a tak má jen omezenou možnost přirozené regenerace. „Plenka, jedno zda papírová, či látková, se o kůži při jakémkoliv pohybu dítěte tře. Tím ještě více oslabuje už tak tenkou vrstvu kožních buněk. Častý kontakt se stolicí i močí pak už oslabená pokožka prostě někdy nezvládá,“ popisuje doktorka Kotalíková, proč jsou červený zadeček a opruzeniny u kojenců tak časté.

Proto je velmi důležité o takto namáhanou pokožku pravidelně pečovat „Na pravidelnou každodenní péči o pokožku novorozence je vhodné používat ochrannou mast bez zinku, konzervantů, dezinfekčních látek a jiných dráždidel,“ říká Miluše Kotalíková. Úplně zbytečné pak v mastech pro miminka jsou parfémy a barviva. Z tohoto hlediska je pro dlouhodobé každodenní používání vhodná www.bepanthen.cz/bepanthen/mast">Bepanthen Care Mast. Nevysušuje dětskou pokožku, zbytečně ji nezatěžuje a nevyvolává alergie.

Každý přípravek účinkuje jinak

www.bepanthen.cz/bepanthen/mast">Bepanthen Care masttvoří na pokožce tenkou vrstvu ochranného filmu, který chrání kůži a zároveň zabraňuje unikání vlhkosti z pokožky. Díky obsahu dexpanthenolu (provitamín B5) navíc pomáhá kožním buňkám rychle regenerovat. Proto je pak pokožka pevnější, pružnější a odolnější.

Pokud je pokožka pod plenkou už podrážděná, je čas sáhnout po takových přípravcích, jež mají dezinfekční účinky. Podle lékařky pak přicházejí na řadu masti a krémy s obsahem zinku, zvláště, jsou-li již na pokožce mokvající plošky. Jakmile se kůže zahojí, je správné vrátit se k běžné každodenní ochranné péči.Jak se masti na zadeček liší?

Při preventivní péči se staráme o ještě zdravou pokožku. Proto potřebujeme mast, která

  1. zabraňuje vysušování (neobsahuje zinek),
  2. chrání pokožku před oděrkami a nečistotami,
  3. pomáhá regenerovat.

Při péči o opruzenou pokožku zadečku je třeba přípravek, který

  1. dezinfikuje,
  2. vysouší zarudlé či mokvající plošky (obsahuje zinek).

Je vhodné tento přípravek konzultovat s lékařem.

Stále si myslíte, že jeden přípravek zvládne obě situace?

Témata: Děti
Mohlo by vás zajímat
Hledáme si skutečně partnery, jako byl náš otec?
Vzpomínka na bříško aneb Proč investovat do těhotenských fotek?
Nebude vadit jedna sklenička?  Přečtěte si, jak to je s pitím alkoholu během kojení
Jak zabavit děti třetí adventní neděli? Vyrobte si s nimi krmení pro ptáčky

Registrace

Pojďte s námi diskutovat, posílat otázky do poradny, nabízet a kupovat dětské zboží v bazárku.

Díky jednoduché registraci máte ke všemu okamžitý přístup.

Newsletter

Týdenní přehled nejdůležitějších zpráv do vaší e-mailové schránky.

 

Předplatné

Aktuální číslo časopisu