Maminka.czDěti a mateřství

Boj s opruzeninami: každý přípravek účinkuje jinak! Znáte rozdíly?

Komerční článek
21. 10. 2013
Boj s opruzeninami: každý přípravek účinkuje jinak! Znáte rozdíly?
Přípravků na péči o zadeček miminka existuje celá řada. Většině maminek splývají. Přitom krém na opruzeniny je zcela jiný než ten, který mažeme preventivně na zdravou pokožku. Zásadní rozdíl je jak ve složení, tak v účincích. Jeden musí vysoušet a dezinfikovat, zatímco druhý hydratovat a chránit.

Podle posledních výzkumů však většina maminek rozdíl mezi přípravky nevidí. Už v porodnici dostanou ženy spoustu vzorečků, často jen s cizojazyčným návodem. Pak není ani problém splést si krém na obličej s přípravkem na zadeček. Natož pochopit rozdíl mezi mastí pečující o zdravou pokožku a krémem na léčbu opruzenin.

Vybírat, na co která mast vlastně je, pomocí metody pokus omyl určitě dobré není. Pokožka miminka je o polovinu tenčí než kůže dospělého. A tím pádem také mnohem citlivější. „Je proto mnohem více náchylná k odření a drobným mikroporaněním, která pouhým okem nevidíme. Ta jsou pak vstupní branou infekce, a vedou ke vzniku opruzení. Zarudlý zadeček dokáže miminko pořádně potrápit,“ vysvětluje lékařka Miluše Kotalíková, která má s péčí o dětskou pokožku dlouholeté zkušenosti.

Proč se opruzeniny vracejí?

Právě pokožka zadečku a jeho okolí si zaslouží zvláštní péči. Je neustále schovaná pod plenkou, a tak má jen omezenou možnost přirozené regenerace. „Plenka, jedno zda papírová, či látková, se o kůži při jakémkoliv pohybu dítěte tře. Tím ještě více oslabuje už tak tenkou vrstvu kožních buněk. Častý kontakt se stolicí i močí pak už oslabená pokožka prostě někdy nezvládá,“ popisuje doktorka Kotalíková, proč jsou červený zadeček a opruzeniny u kojenců tak časté.

Proto je velmi důležité o takto namáhanou pokožku pravidelně pečovat „Na pravidelnou každodenní péči o pokožku novorozence je vhodné používat ochrannou mast bez zinku, konzervantů, dezinfekčních látek a jiných dráždidel,“ říká Miluše Kotalíková. Úplně zbytečné pak v mastech pro miminka jsou parfémy a barviva. Z tohoto hlediska je pro dlouhodobé každodenní používání vhodná www.bepanthen.cz/bepanthen/mast">Bepanthen Care Mast. Nevysušuje dětskou pokožku, zbytečně ji nezatěžuje a nevyvolává alergie.

Každý přípravek účinkuje jinak

www.bepanthen.cz/bepanthen/mast">Bepanthen Care masttvoří na pokožce tenkou vrstvu ochranného filmu, který chrání kůži a zároveň zabraňuje unikání vlhkosti z pokožky. Díky obsahu dexpanthenolu (provitamín B5) navíc pomáhá kožním buňkám rychle regenerovat. Proto je pak pokožka pevnější, pružnější a odolnější.

Pokud je pokožka pod plenkou už podrážděná, je čas sáhnout po takových přípravcích, jež mají dezinfekční účinky. Podle lékařky pak přicházejí na řadu masti a krémy s obsahem zinku, zvláště, jsou-li již na pokožce mokvající plošky. Jakmile se kůže zahojí, je správné vrátit se k běžné každodenní ochranné péči.Jak se masti na zadeček liší?

Při preventivní péči se staráme o ještě zdravou pokožku. Proto potřebujeme mast, která

  1. zabraňuje vysušování (neobsahuje zinek),
  2. chrání pokožku před oděrkami a nečistotami,
  3. pomáhá regenerovat.

Při péči o opruzenou pokožku zadečku je třeba přípravek, který

  1. dezinfikuje,
  2. vysouší zarudlé či mokvající plošky (obsahuje zinek).

Je vhodné tento přípravek konzultovat s lékařem.

Stále si myslíte, že jeden přípravek zvládne obě situace?

Témata: Děti

Mohlo by vás zajímat
To je gesto! Dívka našetřila peníze, aby si chudí mohli vyprat oblečení
Mateřská je někdy vojna. A Mates není žádná uťáplina, říká Nikol Štíbrová
Srpnová Maminka je na stáncích. Titulku zdobí Kristýna Leichtová
Co čeká prsa v těhotenství? Věnujte jim péči a připravte je na kojení

Registrace

Pojďte s námi diskutovat, posílat otázky do poradny, nabízet a kupovat dětské zboží v bazárku.

Díky jednoduché registraci máte ke všemu okamžitý přístup.

Newsletter

Týdenní přehled nejdůležitějších zpráv do vaší e-mailové schránky.

  

Předplatné

Aktuální číslo časopisu