Maminka.czPředškolák

Bojí se vaše dítě zvířat? 6 rad, jak mu pomoci překonat strach

10. 9. 2016
Bojí se vaše dítě zvířat? 6 rad, jak  mu pomoci překonat strach
Mnoho dětí se začne bát určitých druhů zvířat mezi prvním a třetím rokem? Proč? A je to vůbec špatně? Lze přespříliš bázlivým dětem nějak pomoci?

Řada malých dětí zbožňuje zvířata, nemají zábrany a ke každému zvířeti se bezhlavě hrnou. Nicméně jsou také děti, které se zvířat děsí, zvířata jim nahánějí hrůzu a v jejich blízkosti doslova propadají panice.

Oba tyto extrémy mohou být nepříjemné a každý svým způsobem nebezpečný. V některých případech se však extrémní strach zcela zrodí ve chvíli, kdy dítě prožije při kontaktu se zvířetem či zvířaty nějaký traumatizující zážitek.

GALERIE: Šikovná zvířata, která pomáhají lidem

Zajímavé je, že se velice často stává, že dítě, které se dříve zdálo být ve vztahu ke zvířatům bezproblémové, mezi prvním a třetím rokem znenadání změní své chování. Proč?

Strach a obavy jsou do jisté míry přirozené

„Mnohé děti se obvykle začínají bát zvířat mezi prvním a třetím rokem. Připadají jim skvělá a lákavá, ale také si začínají uvědomovat, že o nich nevědí dost, aby rozlišily mezi hodnými a zlými zvířaty,  tvrdí Anne Bacus, populární psycholožka, psychoterapeutka a autorka mnoha knih o dětské duši. Velice často jde o strach ze zvířat, která jsou velká, hlučná a rychlá (mohou se tedy rychle přiblížit) apod. Nicméně takový strach je dle psychologů naprosto normální, obvykle se časem zmírňuje a v předškolním věku zeslábne nebo takřka vymizí.

„Pokud však mělo dítě s nějakým zvířetem nepříjemnou, bolestnou nebo děsivou zkušenost, může to u něj vyvolat strach, který hned tak nepřejde, upozorňuje Anne Bacus. Jak takovému „bojínkovi“ pomoci?

6 rad, jak pomoci překonat strach

  • Jděte dětem příkladem! Děti jsou vaším zrcadlem; pokud se určitých zvířat bojíte, což bývá zřejmé z vašeho chování a vyjadřování, těžko lze očekávat, že se dítě bude v přítomnosti těchto zvířat chovat sebevědomě a bez obav. (Navíc mnoho zvířat reaguje na nejisté a vyplašené chování negativně.)

  • Dopřávejte dětem kontakt se zvířaty, čím častěji bude dítě se zvířaty v kontaktu, tím méně se jich bude bát.

  • Učte děti ohleduplnému a respektujícímu chování ke zvířatům. I malé děti pochopí, že je nutné respektovat nárok zvířete na odpočinek, klidné krmení a osobní prostor. Ohleduplné a respektující děti vystavujete daleko menší možnosti negativního zážitku se zvířetem a tím pádem i následného strachu.

  • Mnohým dětem pomůže, když domů nějaké zvířátko s rozmyslem pořídíte. Děti po kontaktu se zvířaty přirozeně touží – a pozor, dokonce i ty, které z nich mají strach! Takové děti potřebují jen čas, vaši trpělivost a příležitost.

  • I nepřímý pozitivní kontakt se zvířaty se počítá! Kupujte tedy dětské knížky o zvířatech, hračky s motivy zvířat, zvířecí stavebnice apod. O zvířatech si povídejte, sledujte společně pohádky, kreslete je.

  • Neživte jeho strach přehnanou starostlivostí. „Pokud se například dítě bojí psa, je lepší nevěnovat jeho projevům strachu přehnanou pozornost. Jdete-li na návštěvu k lidem, kteří mají psa, a máte pocit, že se dítě zdráhá, přistupte ke zvířeti, promluvte na ně, pohlaďte ho,“ radí psycholožka Anne Baccus. A dále varuje, abychom děti ke  kontaktu se zvířetem v žádném případě nenutili. Naopak! Doporučuje ponechat prostor přirozené zvědavost a touze po přátelství se zvířetem – obojí prý dělá divy.

Jaký vztah ke zvířatům má vaše dítě?

 

Mami, chci pejska!

Zvíře v domácnosti, to nejsou jen radosti, ale i starosti. Myslete na zdraví všech
 

Témata: Děti, Batole, Předškolák, Chování a vztahy, Strach, Vaše dítě, Starostlivost, Anne Bacus, Osobní prostor, Řád, Pomoc

Mohlo by vás zajímat
Chtěla jsem druhé dítě. Teď čekám dvojčata a manžel šílí
Zpověď nešťastného manžela: Žena se mnou po narození dětí nechce spát
Rodičovské vychytávky. Co dospělí nevymyslí, aby měli klid od dětí?
Neděste se! Takhle vypadá mateřství ve skutečnosti. Mámy vědí své...
Má rozštěp, řekl lékař a navrhl potrat. Dítě si nechala. Jak vypadá teď?
Od narození do puberty. Táta točil své děti každý týden. Výsledek je skvělý
11 symptomů, které prozradí, že jste těhotná
Šmajdání: Kdy a jak ho řešit? A má doma dítě chodit v bačkorách?
Tahle dočasná máma má náš obdiv: Vymazlila desítky miminek

Horoskopy

Vodnář Sobotu prožije Vodnář nejlépe sám, protože s rodinou nemá momentálně nejlepší vztahy. Zadaní se budou…

Jména pro děti

Největší výběr jmen.

Dnes má svátek: Radana, Radovana, Ivica

Registrace

Pojďte s námi diskutovat, posílat otázky do poradny, nabízet a kupovat dětské zboží v bazárku.

Díky jednoduché registraci máte ke všemu okamžitý přístup.

Newsletter

Týdenní přehled nejdůležitějších zpráv do vaší e-mailové schránky.

  

Předplatné

Aktuální číslo časopisu