Maminka.czBolest hlavy

Bolest hlavy v těhotenství: Co dělat, když si nemůžete vzít prášek?

14. 12. 2019
Bolest hlavy v těhotenství: Co dělat, když si nemůžete vzít prášek?
Bolest hlavy zná snad každá z nás. Dá se řešit poměrně snadno – stačí kouzelná růžová pilulka, a většinou je za chvíli po všem. Jenže co když tímhle kouzelným proutkem prostě mávnout nemůžete, abyste neohrozila miminko, které nosíte pod srdcem? Jak pak na tenhle nepříjemný stav vyzrát?

Nesnesitelná pulzující bolest vystřelující do spánků a pocit, že se vám asi rozskočí hlava, vás už už nutí sáhnout po analgetikách. Hlavně ať už je proboha pryč! Znáte to taky? Já bohužel až moc dobře, migréna by mohla být mé druhé jméno. Za ta léta, co mi dělala společnost i několikrát do měsíce, jsem se naučila s bolestí hlavy bojovat i jinak než jen léky. A v mnohém mi pomohla právě obě moje těhotenství – už nešlo jen tak vyloupnout z platíčka prášek, musela jsem přece myslet na miminko!

10 nejčastějších příčin bolesti hlavy u dětí: Od zánětu dutin po cukrovku

Vytasila jsem dvě zásadní zbraně: předcházet bolestem hlavy, pokud to jde, a když už přijdou, snažit se jich zbavit hned v začátcích, nenechat je takzvaně „rozběhnout“. A to platí jak pro „běžné“ bolesti hlavy, tak pro migrény. „V prvé řadě je důležité se vyvarovat spouštěcích faktorů vedoucích k bolesti hlavy, to je především stres, únava, přepracování, hladovění, nedostatek tekutin nebo pobyt v hlučném prostředí,“ potvrzuje MUDr. Kateřina Halatková z VFN v Praze.

Co dokáže krční páteř…

Ne vždy je snadné odhalit, co bolest hlavy způsobilo, abyste se jí mohla napříště vyvarovat. Kromě zmíněných faktorů můžou být na vině hormonální změny, kterými tělo nastávající mámy prochází, ale i nízká hladina krevního cukru nebo nedostatek vitaminů a minerálů. „Často bývá bolest hlavy také přenesena z krční páteře,“ doplňuje lékařka.

Právě zablokovaná krční páteř může bolest hlavy způsobit velice rychle. Stačí se prostě jen špatně vyspat, což s rostoucím bříškem není až takový problém, a bolest hlavy je tu. V tomto směru vám může hodně pomoct kojicí polštář, se kterým najdete snadněji pohodlnou polohu. A taky kvalitně provedená těhotenská masáž. „Výborná je masáž hlavy, kdy masér postupuje od šíje přes týl hlavy k čelu a prsty pohybuje kůží proti kostěnému podkladu, pokračuje na obličej, kde stlačuje obočí u kořene nosu, a masáž zakončí jemnými krouživými pohyby na spáncích,“ popisuje lékařka.

Na bolest hlavy v těhotenství pomůže i káva, radí lékařka

Masáž hlavy může být pro některé i prevencí vzniku bolesti hlavy, stejně jako akupunktura nebo šetrná fyzioterapie krční páteře s ohledem na těhotenství.

Dopřejte si dobrou kávu

Než sáhneme po lécích, je namístě pokusit se vyrovnat s bolestí hlavy pomocí nefarmakologických metod. Je třeba s nimi ovšem začít už v počátcích bolestí. Co pomáhá? „Doporučuji především relaxaci v tiché tmavé místnosti a vlažný obklad na čelo,“ radí MUDr. Kateřina Halatková.

Pokud jste byla před otěhotněním zvyklá na kofein, nevysazujte ho ze dne na den. Postupujte pomalu a každý den vypijte kávy o něco méně. Tenhle proces udělá vám i vašemu dítěti mnohem lepší službu než nárazová abstinence. Dbejte i na příjem tekutin, snažte se neklesnout pod dva vypité litry čisté vody denně.
Kromě toho se snažte jíst vyváženou a zdravou stravu.

Kávy se v těhotenství úplně vzdát nemusíte. Lepší než instantní je kvalitní espresso

Kdy vyhledat lékaře?

Pokud bolesti hlavy provázejí i teploty, raději zamiřte k lékaři, který vás vyšetří a zjistí, jestli se nejedná například o zánět vedlejších dutin. I k nim mohou mít těhotné ženy sklon a je třeba je co nejdříve léčit. Nesnažte se rozhodně bolest přecházet. Vaše tělo bude ve stresu, který se bude přenášet i na vaše miminko, a to mu může uškodit mnohem více než trocha chemie v povolených lécích. Konzultace s lékařem určitě není na škodu ani v případě migrény.

Než sáhnete po lécích, zkuste následující tipy:

  • V rámci prevence pravidelně cvičte, skvělou volbou je jóga pro těhotné, která uvolní svaly i mysl.
  • Jezte v pravidelných intervalech. Právě nízký krevní cukr může vést k nepříjemným bolestem hlavy.
  • Dopřejte si dostatečnou dobu spánku a odpočinku. Nespěte málo, ale ani ne příliš. Osm hodin je značka ideál.
  • Vyhledávejte klidná a tichá místa.
  • Vyhýbejte se místům s intenzivními pachy. Nastávající mámy jsou na ně hodně citlivé.
  • Hodně pijte. Minimálně dva litry tekutin denně, ale i víc, pokud je horko. Nejvhodnějším nápojem je čistá voda nebo ovocný či bylinkový čaj. S bylinkami ovšem opatrně, ne všechny jsou v těhotenství vhodné.
  • Pokud vás bolest hlavy přepadne, najděte si klidnou a tichou místnost a nejméně 15 minut relaxujte se zavřenýma očima a vlažným obkladem.
  • Pomoci mohou i některé přírodní esenciální oleje, těhotným většinou pomáhá levandule nebo máta.
  • Pokud si lehnout nemůžete, dejte si alespoň nohy do zvýšené polohy a za krk umístěte studený obklad.
  • Pijte vodu s citronovou šťávou, i ta dokáže často od bolesti ulevit. 

Pokud jste se s migrénou setkala už před těhotenstvím, určitě víte, že hlavní je nalézt tzv. individuální provokační spouštěcí faktory a snažit se jim vyhýbat. Mezi ty nejdůležitější patří nedostatek i nadbytek spánku, nedostatečný příjem tekutin, hypoglykemie (snížená hladina cukru v krvi), nadměrný přísun potravy, alkohol, únava, bolesti zubů, krku nebo očí. Dále ostré nebo blikající světlo, změny tlaku vzduchu, pachy, chutě, vůně – typické jsou tvrdé sýry nebo čokoláda, ale i nadměrná fyzická činnost (rychlá chůze do schodů).

Jak se zbavit bolesti hlavy? Jde to i přírodní cestou

Od běžné bolesti hlavy jsou migrény snadno k poznání. Bolest je úporná, často tepající a soustředěná na jedno místo. Mohou se objevit i poruchy zraku, pocit nevolnosti nebo stavy na omdlení. Právě s migrénami se mnoho žen setká poprvé až v těhotenství nebo po něm, některým maminkám ale naopak těhotenství od migrén uleví. Je to zkrátka individuální záležitost.

Bolestí hlavy se ovšem může projevovat i preeklampsie, závažné onemocnění ohrožující matku i plod. Neotálejte proto s návštěvou lékaře, pokud vás často trápí „hlava jako střep“ a dvojité vidění.

Únava po porodu: Nedostatek spánku kompenzujte kvalitním jídlem
Témata: Zdraví, Těhotenství, Miminko, Bolest hlavy, Bolest zad, Migrény, Masáž, Prášek, Krční páteř, VFN v Praze, Migréna, Bolest

Mohlo by vás zajímat
Obula jsem podpatky a vyrazila si. Mé staré já stále existuje, jásá Marie Doležalová
9krát o bolestech břicha v těhotenství. Víte, co která bolest znamená?
Žádost o rodičovský příspěvek: Návod, jak a kde rodičák jednoduše vyřídit
Marta Jandová: Dcera chodí do státní školy, na úkoly jsme připraveni
Tereza Ramba to schytala od matek. Kvůli nosítku! Co jí píše Třeštíková?
Dcery Karla Gotta: Která zdědila tátův talent? A která se mu nejvíc podobá?
Ve třinácti matkou! Těhotenství tajila, její máma ale ucítila pohyby dítěte
Děti musí zažít i nepohodlí. Nevozte je jen autem a nedělejte vše za ně!
Poznáte moluska? Podívejte se, jak vypadají a jak se jich zbavit

Horoskopy

Vodnář Rozhodně nejste zrovna v kondici, ale snažíte se veškerou práci dokončit v požadovaném termínu. Není…

Jména pro děti

Největší výběr jmen.

Dnes má svátek: Zora, Danica, Zoran





Aktuální vydání

Aktuální číslo časopisu

Newsletter

Týdenní přehled nejdůležitějších zpráv do vaší e-mailové schránky.

  

Výhodné předplatné

Objednat předplatné