Maminka.czDěti a nemoci

Bolest hlavy u dětí nepodceňujte, může to být migréna. Výskyt u dětí je stále častější

Ivana Ašenbrenerová 22.  6.  2023
Čas od času bolí hlava každého, ovšem migréna není „jen“ bolest hlavy. A u dětí jsou bolesti častější, než si mnozí rodiče myslí. Migréna dokáže ztrpčovat život dětem ve všech věkových kategorií, dokonce i u předškoláků.

[Odebírejte NOVINKY Z MAMINKY! Chci newsletter!]

Bolesti hlavy a migrény se u dětí zvyšují celosvětově. Proč tomu tak je, se přesně neví. „Určitě hraje významnou roli genetická predispozice, vzrůstající množství stresu i vyšší počet depresí u dětí,“ vysvětluje dětská neuroložka Katarína Česká z Kliniky LOGO v Brně. Migrény mají podle lékařky ale také spojitost podle některých studií s onemocněním trávicího traktu, infekcí Helicobacter pylori nebo celiakií.

VIDEO: Co dělat, když dítě zvrací? Tohle možná nevíte...

Rozdíly mezi migrénou dětí a dospělých

Jak říká dětská neuroložka Katarína Česká, migrény u dětí se od migrén u dospělých liší v několika oblastech. „Typický záchvat u dětí trvá kratší dobu a bolesti hlavy se liší také svou lokalizací. U dospělého jsou zejména jednostranně lokalizované, u dětí oboustranné.“ U dětí se také objevují typické doprovodné příznaky, jako je pocit na zvracení nebo samotné zvracení, zvýšená dráždivost, přecitlivělost na světelné nebo zvukové podněty a podobně.

Pozor na poruchy rovnováhy v raném věku

„V případě dětí také pozorujeme takzvané periodické ataky v dětství, které mají souvislost s migrénou, ale jejímu rozvoji věkově předcházejí. Jde zejména o syndrom cyklického zvracení či benigní paroxysmální vertigo v dětství,“ říká lékařka. Benigní paroxysmální vertigo je porucha rovnovážného ústrojí. Přichází nejčastěji po spánku, kdy je dítě vyděšené, má problém s udržením rovnováhy, někdy i upadne. Ataka trvá maximálně dvě minuty. Objevit se může už ve věku 2-5 let, někdy i před 18. měsícem života.

Kdy se první záchvaty migrény objevují

Podle dětské neuroložky Kataríny České až 60 procent dětí od sedmi let zažije aspoň jednou bolest hlavy. „Je to relativně vysoké číslo, ale je potřeba zdůraznit, že nejde pouze o bolesti související s migrénou, ale bolesti hlavy obecně, ať už po úraze nebo při nemoci,“ vysvětluje. Správná diagnostika migrény bývá navíc často opožděná. „První projevy se objevují u tří procent dětí ještě před nástupem do školy, u čtyř až jedenácti procent na základní škole a osm až patnáct na středí škole. V nižším věku dominuje migréna u chlapců, to se mění až v době puberty, kdy migrénou trpí více dívky,“ dodává lékařka.

Dá se migréna léčit a dá se jí předejít?

Základem léčby jsou režimová opatření. Jde hlavně o zdravý životní styl, dostatek spánku, dostatečně pít a dát si pozor na vyvolávající faktory. V dětském věku jsou ale možnosti léčby oproti dospělé populaci omezené. „U dětí se zaměřujeme na prevenci pomoci úpravy životního stylu a použití například léků ze skupiny antihistaminik, která mají velmi dobrý efekt. V případě, že daná léčba nezabírá, může lékař sáhnout po antiepileptikách, betablokátorech nebo dalších specifických lécích,“ dodává dětská neuroložka. Pokud dítě bolí opravdu silně hlava, můžete mu dát běžně dostupná analgetika podle věku a hmotnosti, snažit se, aby doma bylo ticho a spíše tma. Pozor na žvýkačky nebo bonbony, které se žvýkají – žvýkání totiž bolest hlavy zhoršuje. A ještě jedna rada. Na migrénu zabírá i procvičování obličejových svalů.

10 nejčastějších příčin bolesti hlavy u dětí: Od zánětu dutin po cukrovku
Témata: Děti, Děti a nemoci, Bolest, dětské ne, Bolest hlavy, Věk, Zvracení, Migréna, Neuroložka, Helicobacter pylori, Věková kategorie, Hlava