Maminka.czTěhotenství

Bolest prsou v těhotenství: Známe příčiny i 6 tipů, jak s ní zatočit

Tereza Víchová 12.  4.  2022
Zdroj: Istock
Bolest prsou v těhotenství: Známe příčiny i 6 tipů, jak s ní zatočit | Zdroj: Istock
Budou v centru dění od prvních dnů těhotenství třeba i několik let, co budete kojit. Citlivost a bolestivost v prsou je věc, na kterou si spousta těhotných žen těžko zvyká. Co ji způsobuje a jak nepříjemným pocitům zabránit?

[Odebírejte NOVINKY Z MAMINKY! Chci newsletter!]

Co způsobuje bolest prsou během těhotenství?

Poté, co je vajíčko oplodněno, vaše tělo začne produkovat těhotenské hormony – jmenovitě estrogen, progesteron a prolaktin – které stimulují prsa a způsobují růst mléčných žláz. Váš výstřih bude rázem určitě atraktivní, ale pocity spíš bolestivé. Ostatně bolest v prsou bývá jedním z příznaků těhotenství ještě předtím, než si uděláte test.

VIDEO: Kyselina listová a další potravinové doplňky: Potřebujete je?

Bradavky ztmavnou

Změny na prsou jsou viditelné v každém ohledu. Zvýšení objemu krve v celém těle způsobuje, že se prsa zvětší třeba i o několik velikostí. A další převrat se odehrává v pigmentových buňkách, které jsou zodpovědné za barvu bradavek. Bledé buňky se odlupují a tmavší vystupují na povrch, díky čemuž jsou vaše bradavky výraznější. To totiž potřebuje později miminko, aby se pro přisátí dobře orientovalo.

Kolem třetího měsíce těhotenství se také aktivují mlékovody v prsou. Už v téhle době začíná vznikat kolostrum, první potrava pro miminko. Všechny tyto rychlé změny vedou k tomu, že se vaše prsa cítí dost nepohodlně. S postupujícím těhotenstvím se ale bolest zmírňuje.

Tady je 6 tipů, jak nepříjemné pocity zmírnit nebo úplně překonat:

  • Noste podprsenku s větší podporou. Krajky budou sice na nějakou dobu tabu, ale s potřebnou podporou se vašim prsům uleví. Prsa se zvednou a uvolní se tlak na celou oblast těla.
  • Noste podprsenku v noci. Těhotenství je období, kdy je spousta věcí jinak. Když zvolíte pohodlný model, bude vám paradoxně v podprsence mnohem lépe než bez ní a vyspíte se lépe.
  • Vytvořte zónu „bez dotyku“. Vaše plná prsa budou partnera asi lákat k dotykům, ale to může často situaci spíš zhoršit. Proto s prsy celkově zacházejte opatrně a v sexu nebo mazlení dejte přednost jiným aktivitám.
  • Volte oblečení volného střihu. Sice je fajn „ještě se vejít do svého oblečení”, ale přilnavé svršky bolavým prsům nepomohou. Ideální je hladké oblečení, které nedrhne ani nedráždí.
  • Zkuste studený obklad. Položte si na hruď ručník a přiložte na oblast ledový obklad. Určitě uleví od nepříjemných pocitů.
  • Dejte si teplou sprchu, pokud studené nefunguje. Ne každý reaguje na terapii chladem, takže pokud nenajdete úlevu u ledového obkladu, zkuste strávit nějaký čas v teplé  sprše. Teplo uvolní svaly a napětí.
Témata: Těhotenství, Jen pro maminku, Od těhotenství k porodu, Tipy a rady v těhotenství, Bolest, Oblečení, Nepříjemný pocit, Těhotná žena, Pocit, Obklad, Podprsenka, Tip, Prsa
Mohlo by vás zajímat
Těhotenství s trojčaty týden po týdnu. Podívejte se na neskutečnou proměnu ženského těla
kog
Těhotenství
Dcera Angeliny Jolie a Brada Pitta Shiloh: Na fotce ji nepoznáte! Z "kluka" je šarmantní teenagerka
Mrázková Dita
Děti slavných
Zpěvačka Katy Perry: 20 kilo navíc, odhalená prsa a neoholené nohy neřeším. Pro naši Daisy obětujeme s Orlandem všechno na světě!
Mrázková Dita
Slavné maminky
Neuvěřitelné "skóre"! Krásná Michaela Salák se stala po páté maminkou!
Zenklová Veronika
Slavné maminky
Nedávali jí šanci, nakonec má čtyřčata! Neuvěřitelné fotky před a po
Procházková Simona
Rodina
První vteřiny po porodu: 30 fotek neopakovatelného zážitku zrození
Víchová Tereza
Galerie
Jak rychle utišit plačící dítě? Trik zkušeného pediatra, který zabere hned!
Kojenec
Za tři dny bez plenek! Snadná a rychlá metoda, která stojí za vyzkoušení
Batole
Bára Poláková a Pavel Liška mají dcery v neobvyklé střídavé péči. „Pro děti je to lepší varianta,” míní psycholog
Víchová Tereza
Slavní rodiče