Maminka.czTěhotenství

Bolest prsou v těhotenství: Známe příčiny i 6 tipů, jak s ní zatočit

Tereza Víchová 12.  4.  2022
Budou v centru dění od prvních dnů těhotenství třeba i několik let, co budete kojit. Citlivost a bolestivost v prsou je věc, na kterou si spousta těhotných žen těžko zvyká. Co ji způsobuje a jak nepříjemným pocitům zabránit?

[Odebírejte NOVINKY Z MAMINKY! Chci newsletter!]

Co způsobuje bolest prsou během těhotenství?

Poté, co je vajíčko oplodněno, vaše tělo začne produkovat těhotenské hormony – jmenovitě estrogen, progesteron a prolaktin – které stimulují prsa a způsobují růst mléčných žláz. Váš výstřih bude rázem určitě atraktivní, ale pocity spíš bolestivé. Ostatně bolest v prsou bývá jedním z příznaků těhotenství ještě předtím, než si uděláte test.

VIDEO: Kyselina listová a další potravinové doplňky: Potřebujete je?

Bradavky ztmavnou

Změny na prsou jsou viditelné v každém ohledu. Zvýšení objemu krve v celém těle způsobuje, že se prsa zvětší třeba i o několik velikostí. A další převrat se odehrává v pigmentových buňkách, které jsou zodpovědné za barvu bradavek. Bledé buňky se odlupují a tmavší vystupují na povrch, díky čemuž jsou vaše bradavky výraznější. To totiž potřebuje později miminko, aby se pro přisátí dobře orientovalo.

Kolem třetího měsíce těhotenství se také aktivují mlékovody v prsou. Už v téhle době začíná vznikat kolostrum, první potrava pro miminko. Všechny tyto rychlé změny vedou k tomu, že se vaše prsa cítí dost nepohodlně. S postupujícím těhotenstvím se ale bolest zmírňuje.

Tady je 6 tipů, jak nepříjemné pocity zmírnit nebo úplně překonat:

  • Noste podprsenku s větší podporou. Krajky budou sice na nějakou dobu tabu, ale s potřebnou podporou se vašim prsům uleví. Prsa se zvednou a uvolní se tlak na celou oblast těla.
  • Noste podprsenku v noci. Těhotenství je období, kdy je spousta věcí jinak. Když zvolíte pohodlný model, bude vám paradoxně v podprsence mnohem lépe než bez ní a vyspíte se lépe.
  • Vytvořte zónu „bez dotyku“. Vaše plná prsa budou partnera asi lákat k dotykům, ale to může často situaci spíš zhoršit. Proto s prsy celkově zacházejte opatrně a v sexu nebo mazlení dejte přednost jiným aktivitám.
  • Volte oblečení volného střihu. Sice je fajn „ještě se vejít do svého oblečení”, ale přilnavé svršky bolavým prsům nepomohou. Ideální je hladké oblečení, které nedrhne ani nedráždí.
  • Zkuste studený obklad. Položte si na hruď ručník a přiložte na oblast ledový obklad. Určitě uleví od nepříjemných pocitů.
  • Dejte si teplou sprchu, pokud studené nefunguje. Ne každý reaguje na terapii chladem, takže pokud nenajdete úlevu u ledového obkladu, zkuste strávit nějaký čas v teplé  sprše. Teplo uvolní svaly a napětí.
Témata: Těhotenství, Jen pro maminku, Od těhotenství k porodu, Tipy a rady v těhotenství, Bolest, Nepříjemný pocit, Oblečení, Pocit, Těhotná žena, Prsa, Podprsenka, Studený, Tip, Obklad