Maminka.czDětské nemoci

Bolesti bříška, průjem, hubnutí či svědění zadečku? Příčinou mohou být střevní paraziti

Ivana Ašenbrenerová 5.  9.  2023
Nemoci způsobené střevními parazity tu jsou od nepaměti a ani ve vyspělých zemích nejsou výjimkou. Nakazit se jimi lze poměrně snadno, třeba na pískovišti, kam si občas „odskočí“ kočky a psi, nebo konzumací kontaminovaného ovoce či zeleniny. Jaké druhy parazitů jsou v dětském věku nejčastější?

[Odebírejte NOVINKY Z MAMINKY! Chci newsletter!]

Bolesti břicha u svého batolete nepodceňujte, i když ve většině případů jde o dietní chyby nebo virové infekce. Pokud dítě tvrdí, že ho bolí bříško, a nemá žádné doprovodné příznaky, můžete počkat. „Ale pokud by bolest neustupovala a přidaly by se třeba průjem nebo další symptomy, je lepší vyhledat lékaře,“ radí dětská lékařka Alexandra Vidnerová. V případě střevních parazitů o život nejde, ale dokážou pořádně potrápit. Mezi nejčastější střevní parazity v dětském věku patří škrkavka a roup dětský.

VIDEO:  Klíšťata a domácí mazlíčci: Který přípravek opravdu funguje?

Škrkavka dětská

Tento druh parazita si velmi libuje v dětských střevech a způsobuje askariózu, což je parazitární onemocnění. Škrkavka patří mezi červy, je deset až třicet centimetrů dlouhá. Dospělé škrkavky obydlují tenké střevo. "K nákaze dochází prostřednictvím kontaminovaných výkalů například na pískovištích, ale taky po kontaktu s nečistou zeleninou. Inkubační doba je od několika týdnů do několika měsíců. Po požití vajíček se ve střevech začnou líhnout larvy, které pronikají do střevní stěny a krevním oběhem se šíří do celého těla,“ vysvětluje dětská lékařka Alexandra Vidnerová.

Příznakem může být hubnutí

Obvyklými pacienty jsou děti od 2 do 4 let, které si rády hrají na pískovišti, ale nákaza kontaminovaným pískem není samozřejmě jediná. Projevy se liší podle toho, kolik vajíček dítě pozřelo a jak moc larvy budou migrovat tělem. Dostat se mohou až do plic. „V takovém případě jsou nejčastější příznaky teplota, dušnost, vyrážka, a dokonce i zápal plic,“ říká lékařka. Při střevní infekci jsou typické bolesti břicha, křeče, nafouklé bříško, průjmy. „Někdy může dojít i k ucpání, střevní obstrukci,“ dodává. "Když se škrkavky drží převážně v tenkém střevě, jejich přítomnost se projevuje u dětí neprospíváním, protože přítomnost škrkavek nepříznivě ovlivňuje vstřebávání živin. Jakmile máte pocit, že vaše dítě normálně jí, ale stále hubne, rozhodně navštivte lékaře," radí pediatrička.

Léčba škrkavek je rychlá a snadná

K léčbě škrkavek se používají léky antihelmintika, která vám předepíše lékař, a léčba není náročná ani dlouhodobá. Podle typu léku trvá jeden až tři dny a ve většině případů je úspěšná. Léčbu můžete podpořit bylinkami, například hřebíčkem, zázvorem, oreganem či kurkumou. V případě průjmů je vhodné podávání léků, které upravují střevní mikroflóru, například Enterol či jiná probiotika.

Roup dětský dokáže potrápit

Kromě škrkavky může vaše dítě chytnout i roupy. A nejde o nic výjimečného, navíc se tímto parazitem může dítě nakazit, i když úzkostlivě dodržujete hygienu. Stačí polknout neviditelná vajíčka, která se dostanou do střeva. „K nákaze dochází fekálně-orální cestou, kdy se zanesou vajíčka roupů do úst obvykle prostřednictvím znečištěných rukou. I proto se jimi nejčastěji nakazí děti. Typickým místem jsou školky či veřejné herny,“ vysvětluje dětská lékařka Jaroslava Chlapková. Paraziti dospívají během dvou až šesti týdnů v dolní části trávicího traktu.

Nákazu poznáte na první pohled

To, že se vaše dítě nakazilo roupy, poznáte celkem snadno. Samičky roupů totiž putují ve večerních hodinách do konečníku a do kožních záhybů kladou vajíčka. „To způsobuje svědění zadečku, dítě se škrábe a vajíčka mu logicky zůstanou za nehty. Proto se může snadno a opakovaně znova nakazit nebo infekci roznášet dál,“ říká lékařka. Svědění zadečku, zvláště večer před usnutím, vede k mrzutosti dítěte, které je navíc unavenější, protože kvůli svědění špatně spí. Ke svědění se často přidává bolest břicha. Pokud se chcete přesvědčit, že dítě má skutečně roupy, večer je ideální doba, kdy můžete několikamilimetrové tenké bílé červíky vidět, jak vylézají ven. No a pokud si nejste jistí, zajděte k pediatrovi, který obvykle diagnózu určí už podle anamnézy. „Dle uvážení lze provést takzvaný graham test pomocí lepové pásky, která se aplikuje na konečník a druhý den se sejme a pošle na parazitologické vyšetření,“ dodává dětská lékařka.

Jak se roupů zbavit?

I v případě roupa dětského je léčba snadná, rychlá a jednorázová. Jakmile lékař diagnostikuje, že má vaše dítě roupy, předepíše mu podobně jako v případě škrkavky antihelmintika. Užívají se ale obvykle ve dvou fázích s odstupem dvou až čtyř týdnů. Nejprve se užije jedna tableta jednorázově a pak, aby došlo k úplnému potlačení infekce, se užívá po dvou až čtyřech týdnech jedna tableta. To je nezbytné, abyste se opravdu cizopasníka zbavili. První dávka sice cizopasníka ničí, ale nikoli jeho zárodky. „Nutné je také dodržovat hygienické zásady, aby nedošlo k další nákaze a přenosu mezi členy domácnosti. Po použití toalety je vhodné umýt dítěti konečník, samozřejmostí jsou vlastní ručníky. Vajíčka roupů zůstávají i za nehty, takže je potřeba dětem ostříhat nehty,“ dodává dětská lékařka Chlapková. A jak je to s docházkou do školky? Po první dávce léku se riziko přenosu sice snižuje, ale teprve po druhé už dítě není infekční. Doporučení by vám měl dát lékař. Aby se minimalizovala opětovná nákaza, je vhodné také vyprat všechny ručníky, ložní prádlo, vyžehlit či dát do sušičky, omýt a vydezinfikovat hračky a zbavit se prachu.

Nejen roupy a vši. Tohle jsou 4 nejčastější parazitární onemocnění dětí
Témata: Dětské nemoci, Hubnutí, Parazité, Průjem, Bříško, Alexandra Vidnerová, Jaroslava Chlapková, Lékař, Enterol, Lékařka, Zadeček, Vajíčko, Svědění, Parazit, Pískoviště