Maminka.czZdraví

Bolí ho často bříško nebo blinká? Možná trpí alergií na mléko!

Simona Procházková 4.  11.  2018
Bolí ho často bříško nebo blinká? Možná trpí alergií na mléko!
Alergie na mléčnou bílkovinu patří mezi nejčastější potravinové alergie u kojenců, jelikož jejich jídelníček se do půl roku věku skládá téměř výhradně právě z mléčné stravy. Zpozorněte, když se u vašeho miminka objeví trávicí potíže, případně kožní vyrážky nebo ekzém.

[Odebírejte NOVINKY Z MAMINKY! Chci newsletter!]

Alergie na bílkovinu kravského mléka se ve více než 90 % případů objeví během prvního roku života. Není to ale hned důvod k panice, lékaři uklidňují, že většinou s růstem vymizí, dítě z ní jednoduše takzvaně vyroste. O co vlastně jde, jak tento problém vzniká a kdy ho začít řešit?

Mléko jako nepřítel?

Ptáte se, jak alergie vznikne a z jakých důvodů? U miminek, která jsou krmena umělou mléčnou výživou, je to jasné. Poté, co jejich organismus přijde do kontaktu s mléčnými bílkovinami ve výživě obsaženými, rozvine se alergická reakce. Pokud své miminko plně kojíte, „může“ za vznik potíží vaše strava, tedy potraviny, které běžně konzumujete, jelikož všechny přecházejí do mateřského mléka. Podle lékařů může v některých případech dojít k přecitlivělosti na mléčné bílkoviny i tak, že je novorozenec dočasně krmen náhradním mlékem, dokud se jeho mamince nespustí v dostatečné míře laktace. Na samotné mateřské mléko alergie v podstatě neexistuje, pokud se u plně kojeného miminka vyskytne, vždy jde o „přenos“ alergenu ze stravy maminky. Řešením je v takovém případě jedině to, aby kojící maminka vyřadila ze své stravy veškeré potraviny, které obsahují mléko – jogurty, tvarohy, kefíry i sýry, a to až do doby, kdy dítě odstaví.

Mateřské mléko - co o něm možná nevíte

Nepleťte si pojmy

Lidé často zaměňují dva různé problémy. Existují totiž dvě odlišná onemocnění – alergie na bílkovinu kravského mléka a intolerance laktózy. Příznaky jsou sice hodně podobné, obě nemoci mají ale odlišné příčiny. V případě alergie jde o okamžitou a nepřiměřenou reakci imunitního systému na konkrétní alergen (v tomto případě tedy na mléčnou bílkovinu), u intolerance laktózy se jedná o trvalou neschopnost organismu trávit mléčný cukr (neboli laktózu). Děti, které trpí laktózovou intolerancí, mají v organismu nedostatek enzymu zvaného laktáza, a nejsou proto schopné zpracovávat a vstřebávat mléčný cukr (přechodným nedostatkem laktázy trpí například nedonošené děti). Ten pak díky střevním bakteriím kvasí, dochází k nadměrné plynatosti a zažívacím problémům, které se projevují velkými bolestmi bříška a kolikami. Na rozdíl od alergie na bílkovinu kravského mléka nedochází ve většině případů ke kožním problémům ani potížím s dechem. Postižen je výhradně trávicí trakt. A pozor, pokud je nedostatek laktázy vrozený, postižený kojenec nesnese ani mateřské mléko. U alergie na mléčnou bílkovinu je zásadní striktní dodržování bezmléčné diety, v případě intolerance laktózy dítě většinou bez problémů snese malé množství mléka, třeba ve formě jogurtu, pudinku nebo tvarohového dezertu. K dostání jsou u nás již běžně také sušená kojenecká mléka se sníženým obsahem laktózy.

Průjem, zvracení, otoky, kopřivka

Že má vaše děťátko problém s trávením mléka, poznáte většinou poměrně snadno. Nejčastějšími projevy alergie na mléčnou bílkovinu u kojenců a batolat jsou trávicí potíže, kterých si nemůžete nevšimnout – zvracení, časté průjmy, křeče a koliky, objevit se může i krev ve stolici, vyskytnout se mohou také klasické symptomy, které jsou stejné jako u jakékoli jiné alergie – potíže s dýcháním, dušnost, vyrážka, kopřivka nebo otoky úst, sliznic či očních víček, rozvinout se může dokonce i atopický ekzém. Při jakémkoli podezření určitě vyhledejte dětského lékaře, který provede základní vyšetření a odešle vás za odborníky, tedy na alergologii nebo imunologii.

Největší potíže obvykle způsobuje nezpracované mléko, zakysané a kvašené mléčné výrobky i nejmenší děti zpravidla snáší poměrně dobře. A nezapomeňte, že kravské mléko by se podle doporučení lékařů nemělo objevit v jídelníčku vaší ratolesti dříve než mezi druhým a třetím rokem života. Důvodem je vysoký obsah sodíku i bílkovin a zároveň nižší výživová hodnota, než je tomu u speciálně vyrobených „batolecích“ mlék.

„Diagnostika alergie na složky mléka je obtížná. Vyžaduje pečlivé klinické vyšetření a provedení kožních testů doplněných o laboratorní vyšetření krve. Osvědčuje se přechodná eliminační dieta, kdy jsou ze stravy vyšetřovaného pacienta vyloučeny všechny potraviny obsahující mléko nebo složky mléka. To je však velmi obtížné, protože stopy mléčných bílkovin jsou přítomny prakticky ve všech potravinách. Pokud je stanovena diagnóza alergie, jediným řešením je vyloučit z jídelníčku veškeré potraviny obsahující mléko,“ říká přední imunolog a alergolog prof. RNDr. Jan Krejsek, CSc.  

Imunologické okno

Jednou z možností, jak eliminovat riziko vzniku potravinových alergií, je tzv. tolerizační okno. Co tento pojem znamená? Ještě před několika lety lékaři maminkám doporučovali, aby každé dítě výlučně kojily zhruba do deseti měsíců až do jednoho roku. To samozřejmě platí i nadále. Nicméně stará doporučení zakazovala zařazení pevné potravy kojencům a odsouvala ji až na pozdější období. Nyní se ale ukazuje, že to bylo špatně. „Ve střevní slizniční imunitě se v období mezi ukončeným 4. měsícem a do konce 6. měsíce věku otvírá tzv. tolerizační okno. V této době by měla být dětem do jídelníčku zařazena pevná strava, která postupně obsahuje všechny složky – včetně kravského mléka. Tímto způsobem si imunitní systém navykne na tyto potenciálně alergenní složky stravy a bude je v budoucnu tolerovat,“ dodává prof. Krejsek.

8 nejčastějších projevů potravinové alergie. I rýma a astma
Potravinové alergie u dětí mohou mít i druhotný efekt: Stavy úzkosti
Jakým potravinám se vyhnout při kojení?
Témata: Zdraví, Předškolák, Batole, Děti a nemoci, Nemoci, Nemoc, Pevná strava, Mléčná bílkovina, Laktóza, Mléko, Tvarohový dezert, Trávicí trakt, První rok, Náhradní mléko, Mléčný cukr, Kojící maminka, Imunologické okno, Bílkovina, Jan Krejsek, Laktáza, Potravinová alergie, Nedonošené dítě, Laboratorní vyšetření, Pozdní období, Kravské mléko, Zdraví na Heureka.cz
Mohlo by vás zajímat
Perličky ze žákovských knížek: Tyhle poznámky vás zaručeně pobaví, máte nějakou podobnou?
kog sim
Školák
Těhotenství s trojčaty týden po týdnu. Podívejte se na neskutečnou proměnu ženského těla
kog
Těhotenství
Tohle že je máma 5 dětí? Známá fitness trenérka ukázala své tělo 9 týdnů po porodu dvojčat
Formánková Simona
Po porodu
Markéta a porod miminka koncem pánevním: V hlavě jsem měla nastaveno, že se Anežka narodí přirozeně!
Víchová Tereza
Maminka v porodnici
Tyto trapasy se nám opravdu staly! Maminky přiznaly, jaké zážitky si odvezly s sebou z porodnice
redakce
Porod
Maminka roku 2022: Má handicapovanou dceru a sama bojuje s rakovinou prsu. Jak to maminka Magda zvládá?
Peluhová Adéla
Maminka roku 2022
Syn se narodil hodinu po přijetí do porodnice, sama jsem mu nahmatala hlavičku: Jana se s námi podělila o porodní příběh i fotky
Formánková Simona
Vaše porodní příběhy
Rodiče, těchto 7 věcí přestaňte dělat. Nejlépe hned, přejí si pediatři
Procházková Simona
Děti a nemoci
Pippa Middleton čeká třetího potomka: Co si zastánkyně zdravého životního stylu nehodlá odepřít ani u třetího těhotenství?
Mrázková Dita
Slavné maminky