Maminka.czZdraví

Bonding. Aneb láska na první dotek

Tereza Víchová 11.  12.  2015
Bonding. Aneb láska na první dotek
„Lepení“ či „připoutání“, to je český překlad anglického slova bonding. Jedná se vlastně o nepřetržitý kontakt matky a dítěte v době těsně po porodu a v dalších hodinách i dnech.

[Odebírejte NOVINKY Z MAMINKY! Chci newsletter!]

Pro mě byl porod dcery naprosto neopakovatelný zážitek, a to právě díky bondingu,“ vypravuje Adéla. „Stačilo sdělit svůj požadavek chápavé porodní asistentce a po porodu strávila dcera na mém břiše celé dvě hodiny, přikrytá dečkou, nespala, koukala, sála, kvikala… Půjčila jsem ji poté sestře jen na pár minut na základní ošetření a převoz na pokoj šestinedělek, hned jsem si ji ale pak dala zase k sobě do postele a dvě a půl hodiny po porodu jsme se k sobě v přítmí tulily a pusinkovaly v mé posteli, kde už zůstala… A byl to celkově nesmírně krásný zážitek.“ 

Bonding včera a dnes 

Jedinečné a neopakovatelné hormonální změny se totiž odehrávají právě v časné poporodní době. A i když si to třeba neuvědomujeme, zakládá právě bonding a jeho podpora na trvalý, láskyplný a celoživotní vztah s dítětem. Co bylo ještě před pár lety neznámým pojmem, dnes už naštěstí na mnoha místech není bráno jako podivná žádost maminky.

Přirozenost lidského mláděte i rodičky se pomalými a opatrnými krůčky vrací i do porodnic. „Podpora bondingu je už daleko běžnější než dříve,“ potvrzuje i porodní asistentka Radmila Ondráčková, která doprovází maminky k porodům již devět let. „Ne všude v porodnicích jej přímo nabízejí, ale obvykle už přání maminky akceptují, což je velký posun. A třeba v Brně jsem přímo zažila, že miminko dali mamince automaticky s informací, že je nechají dvě hodiny spolu, jen přijdou občas zkontrolovat, zda je všechno v pořádku.“

Bonding má obrovský vliv na zásadní věci pro matku a dítě

Dětem se u matek lépe stabilizuje dýchání. Miminka zažívají základní existenciální pocit bezpečí. Děti mají menší neurologické potíže. Kontakt „kůže na kůži“ zmírňuje novorozenecký pláč. Přisátí k prsu je snazší. Matka se lépe vyrovnává s porodními bolestmi a lépe hodnotí průběh porodu. Snadněji chápe příčiny pláče svých dětí. Matka má snadnější nástup laktace a lépe a déle kojí. 

Tenhle scénář je „značka ideál“ – pokud je pochopitelně vše v pořádku s maminkou i novorozencem. Rutinní postupy uplynulých desetiletí se však nedají vytlačit hned, a tak vedou ke klasickým scénářům: miminko na chvíli do náruče, pak je JEN zvážíme, změříme, omyjeme, označíme, zabalíme, přineseme… To však není bonding. 

Být spolu. skutečně 

„V půl jedné vykoukla na svět Anička, váží 3200 gramů a měří 50 cm, s maminkou jsou obě v pořádku.“ Když vám jako příbuzným přijde klasická „porodní“ SMS v jednu hodinu, je jasné, že tady se bonding nekonal. Novorozenec na těle matky bez vnějších zásahů má přitom až neuvěřitelné schopnosti, které přenos pod kohoutek s vodou zhatí.

Umí například spontánními reakcemi zahájit hledání bradavky a s nadsázkou řečeno je schopný se o své potřeby skvěle postarat. Maminku s dítětem na hrudi díky hormonům nepřepadne únava ani po náročném porodu a všechno probíhá podobně jako u každého jiného savce v přírodě.

„Navenek se bonding projevuje především daleko plynulejším nástupem laktace, bezproblémovým přisáváním miminka, navázáním vztahu a prohloubením intimity mezi mámou a dítětem,“ popisuje Radmila Ondráčková. „Nerušený čas po porodu má velký význam i pro nově vzniklou rodinu včetně tatínka. Všichni mají možnost se jakoby okoukat, plni pocitů z nového života a nové role i emocí, které do té doby nezažili. Mají prostor k tomu, aby vzniklo nové společenství.“ 

Respekt ve všech pádech 

Respekt je slovo, které jde ruku v ruce s bondingem a jeho podporou. Stejně jako by měl personál porodnice respektovat porodní přání či plán nastávající matky, měla by i ona k celému porodu a zdravotníkům přistupovat s respektem a akceptováním situace podle toho, jak se bude vše vyvíjet. Jedna věc je totiž přání, druhá realita, která se může odlišovat.

Jak má bonding probíhat

  • Položení nahého novorozence na nahé břicho matky bezprostředně po porodu (po porodu císařským řezem na hrudník matky).
  • Všechna vyšetření a základní ošetření novorozence provádět na těle matky.
  • Umožnění a podpora vizuálního kontaktu: pohled z očí do očí matky a novorozeného miminka.
  • Samopřisátí: novorozenec je schopný se po nějaké době sám doplazit přímo k bradavce.
  • Matka a novorozenec jsou v kontaktu „skin to skin“, tedy kůže na kůži.
  • Zajištění příjemného, klidného, vlídného a intimního prostředí ze strany zdravotnického personálu a zajištění pohodlí pro matku.
  • Eliminace techniky, tedy fotoaparátů, videokamer, mobilních telefonů.
  • Veškerá vyšetření novorozence, odběry biologického materiálu, vizity apod. provádět za přítomnosti matky.
  • Při nutnosti transportu novorozence je nutné podpořit matku a transportovat matku i novorozence dohromady podle jejich stavu, ideálně v tělesném kontaktu.
  • Při porodu mrtvého dítěte či úmrtí dítěte po porodu podpořit matku v kontaktu s jejím novorozencem; matce a rodině musí být umožněno rozloučení se s jejím dítětem. 

Instinkty, pudové základy a přírodní zákonitosti jsou jen na matce a dítěti. Odbornost a objektivní posouzení situace na straně druhé. Jde tedy také o to, najít symbiózu mezi všemi, kdo jsou u porodu účastni. Dohodnout se předem na zdraví podporujících postupech, to vše je základ i pro následující bonding. 
„Faktem je, že se dnes daleko více důvěřuje stále se zdokonalující technice než intuici, pocitům a tomu, co uměli ‚staří‘ porodníci,“ konstatuje Radmila Ondráčková. 

„Od přirozenosti se tak často velmi odkláníme.“ Ke svému porodu přistupujte s tím, že věříte svému tělu a porodníci jsou tu od toho, aby vám co nejvíce pomohli. Zdravá dávka asertivity a komunikace je ale nezbytná, často totiž stačí JEN popsat svá přání či potřeby.

„Já jsem bohužel bonding očekávala jako samozřejmost a neproběhl,“ vybavuje si Jana. „Porod byl rychlý, nestihla jsem skoro nic říct, co a jak bych chtěla. V tu dobu jsem to ale až tak neřešila, přišlo mi to líto až potom. Že jsme si měli malého z vyhřívaného lůžka prostě vyndat, že jsem měla chtít, ať mi ho dají na bříško, případně ať mi vysvětlí, proč to nejde. 
Nakonec mi ho přivezli až po pěti hodinách a dodnes mě to mrzí.“ 

Recept na bonding? 

Jak se připravit na pokud možno pohodový porod a následný bonding? Zásadní je výběr porodnice, tedy té NEJ pro vás. Můžete pročítat nebo poslouchat zkušenosti, ale dejte na svůj instinkt. „Radím dopředu porodnici navštívit, prohlédnout si zázemí a komunikovat s personálem,“ říká porodní asistentka. „Pocit důvěry a bezpečí je zásadní, od něj se odvíjí vše ostatní. Jakmile se totiž žena cítí jakkoli ohrožena, nastupuje stres. A ve stresu nejde rodit.“

Ne nadarmo se říká, že 90 % porodu je v hlavě. A pohodový porod znamená možnost bondingu v jeho ryzí podobě. Další doporučení je vzít s sebou někoho zkušeného, kdo nebude zavalen emocemi jako vy nebo budoucí tatínek a bude vám pomáhat podporovat vaši představu. Může to být dula, kamarádka nebo kdokoli jiný, kdo vás a vaše potřeby zná a pomůže k jejich realizaci. 

„Dobré je také sestavit si porodní přání a ohledně bondingu jde také o správnou formulaci. Důležité je uvést, že matka chce hned po porodu položit dítě na břicho a ponechat ho tam co nejdéle. Asi bych ale neuváděla konkrétní dobu, protože vždy záleží na okolnostech,“ shrnuje Radmila Ondráčková.

A rada závěrem: neřešte mobily, fotoaparáty ani kamery. Dívejte se svému miminku do očí, blahopřejné esemesky počkají. Ale vaše dítě už takový pohled jako pár minut a hodin po porodu nikdy mít nebude. Tenhle jedinečný okamžik vám žádná fotografie v budoucnu nezprostředkuje. Vzpomeňte si na to u fotky, na které si budete vzájemně hledět do očí a kterou ideálně nepořídí ani tatínek, protože bude tuhle chvíli sdílet s vámi. 

Ke své první dceři jsem bez bondingu hledala déle vztah

„První dcerku jsem rodila před osmi lety, kdy bonding bylo ještě cizí slovo, přesto jsem si vybírala porodnici podle toho, zdali po porodu poskytují dostatečný prostor na nerušený kontakt s miminkem,“ vzpomíná na své zážitky Lucie.

„Vybrala jsem, ale nakonec byl porod náročný a dcerku jsem měla po porodu u sebe jen chvíli. Pak jsem omdlela z vyčerpání a s dcerkou trávil ze začátku více času manžel. Nosil ji, pečoval o ni a mně ji první den jen přikládal k prsu. Jejich velmi blízký a hluboký vztah bylo krásné pozorovat. A zůstalo to tak i nadále.

Já jsem si s dcerkou kvůli chybějícímu poporodnímu kontaktu hledala vztah delší dobu. Trvalo mi několik týdnů, než jsem se na ni naladila. U druhorozené dcerky jsme již měly příležitost prožít si ‚skin to skin‘ po nádherném klidném porodu. Dcerku jsem si hned přitulila k sobě a setrvaly jsme tak velmi dlouho. Vůbec neplakala, jen se rozkoukávala a já jsem se do ní zamilovávala. Po chvilce začala hledat prso a poprvé se napila. Nikdo nás nerušil. Porodní asistentka i manžel byli ztišení a jen přihlíželi tomuto zázraku. Náš vztah byl hned od porodu velmi hluboký, kontaktní a klidný.

Ona byla klidné miminko, neměla potřebu vyplakávat si stresy, já jsem zase s lehkostí zvládala péči o miminko i o starší sestřičku. Je zřejmé, že kontakt kůži na kůži bezprostředně po porodu velmi ovlivňuje počátek vztahu s miminkem. Vše může probíhat mnohem plynuleji a klidněji, pokud si tento hormonální zamilovávací koktejl dopřejete.“ 

Témata: Zdraví, Porod, Časopis Maminka, Novorozenec, Děti, Miminko, Chování a vztahy, Bonding, Intimní prostředí, Budoucí tatínek, Mrtvé dítě, Zdravotní personál, Bond, Lidské mládě, Rutinní postup, Jedinečný okamžik, Porodní přání, Neopakovatelný zážitek, Obrovský vliv, Láska, Dotek, Cizí slovo, Samopřisátí, První dotek, Hluboký vztah, Zdraví na Heureka.cz
Mohlo by vás zajímat
Těhotenství s trojčaty týden po týdnu. Podívejte se na neskutečnou proměnu ženského těla
kog
Těhotenství
První vteřiny po porodu na 30 fotkách: Tohle jsou největší emoce v životě žen!
Víchová Terezaswp
Galerie
Jako by jim z oka vypadli! 12 potomků slavných, kteří vypadají ve stejném věku přesně jako jejich rodiče
Formánková Simona
Galerie
Úsměvná realita těhotenství! Pobavte se nad snímky, které sdílely nastávající maminky na sociálních sítích
Formánková Simona
Galerie
5 důvodů, proč miminka doopravdy potřebují zavinovačku
Procházková Simona
Novorozenec
Záchvaty zlosti dětem prospívají! Čtyři kroky, kterými zvýšíte emoční inteligenci potomka
Procházková Simona
Péče o dítě a jeho výchova
Tohle že je máma 5 dětí? Známá fitness trenérka ukázala své tělo 9 týdnů po porodu dvojčat
Formánková Simona
Po porodu
Měla to být památka, a vznikl trapas: 15 těhotenských fotek, které nedojmou, ale spíš rozesmějí
Formánková Simona
Galerie
Slavné české topmodelky ukázaly své dospívající syny: Který je kopií své mámy?
Mrázková Dita
Slavné maminky