Maminka.czPorod

Bonding je jako první zamilovanost. Vypněte mobil, prožijte ho off-line!

, Časopis Maminka
10. 2. 2021
Bonding je jako první zamilovanost. Vypněte mobil, prožijte ho off-line!
Zlatá hodinka, absolutní zamilování, chvíle, která už se nebude opakovat. Bonding jako první opravdové „přilepení“ se s miminkem může skvěle odstartovat všechno, co bude následovat. A určitě se obejde bez jedné věci: mobilního telefonu.

Asi se nenajde situace, kde by se u ženy víc střetával on-line a off-line svět, než je porod a chvíle po něm. Téměř on-line se dá dnes rodit, být ve spojení s nejbližšími, často i napojena na přístrojích. 

Off-line může být tělo i mozek matky – jen samo se sebou, svými instinkty, ponechané síle přírody. Technika je ale mezi námi všude a ne vždycky je nápomocná. Výjimku tvoří třeba chvíle, když partner nemůže být u porodu a videohovory s ním pomáhají zvládnout celou situaci a bolesti při kontrakcích. Jinak se ale spíš vyplatí telefon vypnout. A pro chvíli po porodu to platí dvojnásob. 

Být on-line není vždy výhoda 

Klid je u porodu v porodnici obecně málokde, i když na intimitu prostředí už se porodnice snaží v rámci možností dbát také. Když jsem sledovala jednu epizodu pořadu Malé lásky, nestačila jsem žasnout. Moderní doba totiž přináší až komické situace, kdy nastávající matka, která právě prodýchávala kontrakci ve vaně, u toho držela telefon a ztěžka oznamovala někomu na druhém konci, že právě rodí se snahou ukázat na displeji, jakže to v té porodnici vypadá.

Bonding: První spojení, které má zásadní vliv na kojení a vývoj

Skoro se dalo čekat, že při finále celého porodního děje bude následně telefon držet třeba sestřička, kterou o to mladý pár požádá. Být on-line v takové situaci, jakou je porod a vše, co po něm následuje? Je to nutné? Není lepší oddat se prožívanému okamžiku jako právě vzniklá rodina, než ho zprostředkovávat ostatním? 

Co se děje těsně po porodu, když je klid 

„Okamžitě po porodu se vyplaví v těle ženy i miminka obrovské množství hormonu oxytocinu a vzniká tak unikátní hormonální situace, která se už nikdy nebude opakovat,“ vysvětluje procesy porodní asistentka Andrea Bučková. 
„Tento hormon doposud způsoboval v těle ženy reakci, která spouštěla kontrakce a pomáhal tak k narození miminka. 

Po porodu se oxytocin vyplaví ještě v daleko větším množství, někdy můžeme slyšet, že dojde k peaku neboli maximálnímu množství vyloučeného hormonu oxytocinu.“ Výsledkem je zamilování se a zapomenutí na předchozí období bolesti. Porodní asistentka, laktační poradkyně, lektorka hypnoporodu Andrea Bučková to přirovnává k první zamilovanosti ženy do muže, kdy ještě vzájemně nevidíme třeba nedostatky. 

Nejčastější pověry o těhotenství. Těmhle pořád věříme! Proboha, proč?

„Ty často žena vidí až později, když hladina oxytocinu v těle klesne, ale už je do toho muže natolik zamilovaná, že jí ty malé nedokonalosti nevadí. Stejně tak to probíhá i u ženy a miminka po porodu, pokud je nikdo neruší a může probíhat plný bonding a v těle fyziologické procesy. Ty mohou ale probíhat pouze v nerušeném klidném prostředí, bez separace a zbytečných slov.“ 

„Zdravý“ začátek je off-line 

…a také bez techniky, co nejvíce přirozeně. Každý z nás si chce uchovat vzpomínky na okamžiky těsně po porodu, ale fotky je nikdy tolik nezachytí jako třeba konkrétní vzpomínky. Navíc tu zdaleka nejde jen o památku, ale o podporu celkového zdravého startu do života:

„Dobře podpořený bonding představuje z pohledu raného vývoje dítěte právě zmíněný ‚zdravý‘ začátek. Je to období, kdy můžeme jak ženě, matce, tak i novorozenci ulehčit a zpříjemnit vstup do jejich nové životní role. Žena daleko více přijímá své miminko, svou roli a stává se trpělivější a citlivěji reaguje na potřeby svých dětí,“ vysvětluje Andrea Bučková, že tu nejde „jen“ o nějaké první mazlení.

Technika na prvním místě? 

Jak moc využívají nově vznikající rodiny techniku? Jak moc jsou on-line? „Myslím, že třeba před dvěma nebo třemi lety jsem se s tím setkala téměř u každého porodu. Miminko bylo na světě opravdu chviličku a místo toho, aby si tuto chvilku rodiče plně vychutnávali a užívali, začal novopečený tatínek fotit ženu s miminkem ve všech možných pozicích, aby zachytili co nejlepší fotky pro babičky a tetičky,“ vzpomíná Andrea Bučková. 

Uchovejte si vzpomínky na těhotenství. Třeba formou deníku nebo odlitku bříška

A takoví rodiče jsou podle ní ve většině – radost chtějí okamžitě sdílet nejen s příbuznými, ale třeba i s kamarády a na sociálních sítích. Takže i z porodního sálu prý už probíhal videohovor či jiný přenos. Podle porodní asistentky ale už dnes přibývá i těch, kdo první chvilky chtějí prožít jen spolu. 
„Dnes už přibývá rodičů, kteří si chtějí s miminkem tuto chvíli prožít v klidu a sami a už několikrát se mi stalo, že si dokonce vypnuli i mobilní telefony, aby mohli být v klidu a v plném soukromí. Nestává se to ale zatím tak úplně často,“ shrnuje Andrea Bučková. 

Tohle už se opakovat nebude 

Samozřejmě má každý možnost své volby a přístupu. A každá novopečená máma a táta mají jiné potřeby. Stojí ale určitě aspoň za zamyšlení, jestli babičky a tety pár desítek minut nepočkají. Třeba stačí poslat základní informaci o narození miminka. A raději se věnovat tomu, aby se s mámou začalo v klidu seznamovat, než se krkolomně fotit v různých pozicích a řešit, která fotka bude hezčí na Instagram.

Taková fotka může vzniknout trochu později než ve zlaté hodince. „První hodina po porodu se ne nadarmo nazývá právě zlatou hodinkou. Je to unikátní doba, která už se nikdy takto stejně nebude opakovat,“ upozorňuje Andrea Bučková. „Tvoří se zde nový vztah, nové role. Je to vstup do nové etapy života. Jsou to nenahraditelné chvíle, které se nám zarývají do našich pamětí a nepotřebujeme k tomu žádné fotky. Ty obrazy, které se nám zapíší do naší paměti, ty nám nikdo nikdy nevezme.“ 

Proč mohou tety a kamarádky počkat 

První chvíle po narození miminka jsou důležité úplně pro všechny. Tvoří se totiž nejen pouto mezi matkou a dítětem, ale nová rodina. „Ideální je, pokud může být pohromadě opravdu celá rodina. Myslím tím kromě rodičů i starší sourozence. I pro ně je velmi důležité vědět, že narozením miminka se zas až tolik moc pro ně nemění. Že rodiče jsou stále i jeho maminka s tatínkem a že i oni získávají tu novou roli staršího sourozence a že jsou stejně důležití jako jejich nový, malý sourozenec,“ říká porodní asistentka. 

Přiznání: Nezamilovala jsem se do miminka hned po porodu. Jsem divná?

I to všechno jsou důvody, proč ostatní příbuzní chvilku počkají. Zabývat se tím, po kom má miminko nos a po kom pusinku, bude nadlouho tématem u kávy nad rodinnými fotkami, kterých vzniknou postupně tisíce. První chvilky tak mohou patřit jen přímo těm, kdo je píší. 

VIDEO: Novorozená holčička líbá mámu

Není bonding jako bonding

Jak ho umožňují české porodnice?

 
Z průzkumu Aperio vyplynulo, že jako běžný postup uvádí určitou formu podpory bondingu většina porodnic. „Opravdový” bonding také znamená, že neonatolog provede zběžné vyšetření dítěte přímo na těle matky (pokud je po porodu všechno v pořádku). A tento postup uvádí jako běžný jen 19 porodnic.
 
  • Podporu bondingu a zahájení kojení do dvou hodin po porodu uvádí jako svou běžnou praxi 72 porodnic.
  • Položení dítěte na břicho matky těsně po narození nabízí 68 porodnic.
  • Vyšetření dítěte neonatologem přímo na těle matky provádí běžně pouze 19 porodnic, a z žen, které rodily v letech 2018–19, je zažilo jen necelých 16 %.
  • Po císařském řezu může být zavinuté miminko u otce, zatímco lékaři ošetřují ženu, nejméně v 52 porodnicích. Potvrdilo to 54,5 % rodiček z let 2018–19, které zažily porod císařským řezem.
Porodnictví v Česku roku 2021: Můžeme si rodit po svém?
Bonding: Přilepte si miminko k sobě. Poradíme, jak na to
Maminka
Témata: Porod, Časopis Maminka, Miminko, Instagram, Hypnoporod, Rodina, Gynekologie a porodnictví (poradna), Porodnice, Bonding, Zamilovanost, Mobilní telefon, Malé lásky, Fotka, Aperio

Mohlo by vás zajímat
Vadí vám poporodní izolace? Nejste proto špatná máma!
Chcete udělat co nejlepší první dojem? Na tohle pozor, varuje terapeut!
Miminko v manželské posteli? Nedělejte to, varuje tahle máma. Proč?
Přiznání matek! Nejtrapnější zážitky z porodnice. Tohle jsme nečekaly!
Marie Doležalová má syna, na svět přišel nečekaně. Jak se jmenuje?
Největší galerie porodních fotek, jakou jste viděli. Pozor, je to dojímavé a občas syrové
Tohle neříkejte dětem, když brečí! Proč a co se může stát?
Maminka roku: Vendule se po prvním porodu rozjela vážná choroba, ale nevzdala se
Nejkrásnější fotky porodů? Vyhrála holčička koukající na novorozeného bratra

Horoskopy

Lev Den po úplňku v Panně se probudíte spokojení, vysmátí a příjemně naladění. Stále se vás drží úklidová…

Jména pro děti

Největší výběr jmen.

Dnes má svátek: Bedřich, Albín, Albin

Aktuální vydání

Aktuální číslo časopisu

Newsletter

Týdenní přehled nejdůležitějších zpráv do vaší e-mailové schránky.

  

Výhodné předplatné

Objednat předplatné