Dvakrát ze tří porodů jsem HO zažila, i když ne zcela dokonale. I tak se mi vryl hluboko do paměti upřený pohled synů a teplo jejich tělíček. Ten pocit zamilovávání na první pohled je s ničím nesrovnatelný. Řekněte si v porodnici o podporu bondingu. Sobě i miminku zařídíte nenahraditelné chvíle.
Jak má vypadat bonding, jsme zjišťovali u jeho největší a nejznámější propagátorky, klinické psycholožky Michaely Mrowetz, mimo jiné také autorky knihy Pohádka o zrození rodiny. Dodržování a respektování „zlaté hodiny“ po porodu (pokud je to ze zdravotního hlediska maminky i miminka možné), může mít až kouzelné účinky na vás oba a celou rodinu, a nejde jen o hodinu. Tak se k sobě s láskou „přilepte!“
Jak na to?
- Po zrození patří děťátko ihned na břicho a k prsům maminky. Přílišné přikrývání a balení může eliminovat pohyby miminka, jež jsou potřebné ke startování reflexů na těle maminky, a dítě je umí již z její dělohy. Je nutné zajistit teplo pro oba a dostatek času. Funkce pupečníku – jeho dotepání by mělo proběhnout přirozeně a oddělovat miminko od placenty je vhodné až po narození placenty. Zlepšují se tím hodnoty železa ve čtyřech měsících věku dítěte a snižuje se počet případů novorozenecké chudokrevnosti. Při porodu císařským řezem se miminko pokládá horizontálně na hrudník pod prsa matky a podle potřeby ho přidržuje další osoba, ideálně otec, tak, aby prsa maminky byla pro dítě dostupná.
- Všechna vyšetření a ošetření novorozence by se měla provádět na těle matky. Hodnocení Apgar skóre, podvázání a přerušení pupečníku, označení novorozence identifikačním náramkem – to vše jsou úkony, které zasahují do přirozených reflexů matky i dítěte po narození. Ideální čas na ně je až po pevném přisátí dítěte k matčině prsu a po zrození placenty.
- Matka a novorozenec mají umožněný a podpořený pohled z očí do očí. Když maminka leží na zádech, lépe v polosedě, podloží se jí hlava, vhodná je i rozpínací košile. Každý textil mezi dítětem a maminkou je překážkou ke snadnějšímu navázání láskyplné vazby.
- Samopřisátí je proces, kterým si děťátko zajišťuje startování svých reflexů pro kojení a startování reflexů matky pro uvolňování mléka z jejích prsou. Toto je proces vzájemného „tance“, na který je nutný dostatečný čas v kontaktu kůže na kůži. Trvá 30–60 minut nebo i několik hodin, během kterých se dítě dokáže samo doplazit k dvorci matky. Mělo by mít ručičky od plodové vody (ta totiž voní jako dvorce po porodu).
- Matka a novorozenec jsou v kontaktu „skin to sin“ – kůže na kůži – co nejdéle to jde, ideálně několik dní, hlavně v noci. Bakterie z kůže matky jsou pro dítě nejpřirozenější pro startování imunologické ochrany.
- Vhodné je zajištění příjemného, klidného, vlídného a intimního prostředí ze strany zdravotnického personálu a zajištění pohodlí pro čerstvou maminku a zrozené dítě.
- Nevhodné je používání techniky – fotoaparátů, videokamer, mobilních telefonů. Novou rodinu může vyfotit přítomný zdravotník, pokud si to přejí.
CO JSTE NEVĚDĚLA O BONDINGU?
Kůže na kůži omezí pláč miminka
„Dle výzkumu novorozenci v průběhu první hodiny života v kontaktu kůže na kůži s matkou pláčou v první půlhodině života jednu minutu, v druhé půlhodině života nepláčou,“ říká Michaela Mrowetz. „Děti separované od matek pláčou v první půlhodině života průměrně 16 minut a v druhé půlhodině průměrně 18 minut. Pláč je geneticky naprogramovanou odpovědí na separaci.“
Dítěti na vašem těle zima nebude
„Matka dítě dobře zahřívá a přizpůsobí se jeho potřebám,“ vysvětluje Michaela Mrowetz. „Tělesná teplota je nejvyšší u dětí, které mají kontakt s matkou nejdříve, nižší je pak u miminek, která měla kontakt až po počátečním ošetření.“
I tatínkové jsou u porodu důležití...
Bez čepičky je vše jednodušší
„Používání čepičky a jakéhokoli textilu může narušovat rozvíjení spontánního mateřského chování,“ objasňuje psycholožka. „Pachové vjemy z pokožky dítěte (nejblíže k matčinu nosu je při poloze u samopřisátí dětská hlava) jsou nejdůležitějším startérem ovlivňujícím mateřské chování. Limbické systémy matky i novorozence po porodu komunikují. Když je matka naladěná na pocity dítěte, limbický systém ji podporuje v chování adekvátním potřebám dítěte.“