Maminka.czPsychomotorický vývoj

Bosky, nebo v botičkách? Na co si dát pozor při nošení barefoot obuvi a proč nedávat dětem capáčky?

Ivana Ašenbrenerová 20.  6.  2023
Jen minimum dětí se rodí s vrozenými vadami nohou. Do první třídy už ale vstupuje skoro 95 procent dětí s nějakou vadou, nejčastěji s plochými chodidly. Jak je to možné? Co dělají maminky špatně a jak podpořit zdravý vývoj nohou dětí od útlého věku?

[Odebírejte NOVINKY Z MAMINKY! Chci newsletter!]

Většina novorozených dětí má nohy zdravé, přes 90 procent dětí nemá žádné ortopedické deformity. Můžete udělat něco pro to, aby váš prvňáček nešel do školy s poškozenými chodidly? Poradíme vám, na co je nutné myslet a co je nejlepší prevencí ortopedických deformit.

VIDEO: Podcast Maminka: Logopedie - má vaše dítě problémy s řečí a výslovností? 

Hlavní příčiny vzniku deformit

Možná vás to ani nenapadne, ale z valné většiny může za poškození dětských nohou špatná obuv, zejména nevhodně zvolená velikost botičky v batolecím věku. „Mnohdy je sice velikost vhodná, botička ale nesplňuje zdravotní podmínky pro zdravý vývoj dětské nohy. Důležité je myslet i na tvar špičky, pevnost podešve i ponožky. Ponožky musí odpovídat velikosti nohy dítěte, aby prstíky měly vždy dostatek prostoru a nebyly nikde stlačované,“ upozorňuje hlavní fyzioterapeutka Iva Bílková z FYZIOkliniky v Praze. Měly by být z čisté bavlny, aby dobře sály pot. Bavlněné ponožky se po vyprání obvykle srazí, myslete na to a kupujte ponožky o velikost či dvě větší.

Nepříznivý vliv na vývoj dětské nožní klenby mají také nedostatek pohybu v batolecím a předškolním věku i chůze výhradně po tvrdém terénu. „U dětí může za plochou nohu nejen špatně zvolená obuv, ale taky příliš časté nošení bot, například bačkůrek, po celý den,“ dodává fyzioterapeutka.

Fenomén BAREFOOT: Zdravé botky pro zdravé dětské nožky?

Do kočárku boty nepatří

Máte dítě, které se ještě vozí v kočárku a vy mu do něj nasazujete takzvané capáčky, aby „hezky vypadalo“? Podle fyzioterapeutky Ivy Bílkové to je další důvod, proč dochází ke vzniku vad na nožičkách. „Jde o první botičky, které nejsou určené k chůzi. Jsou pevnější než ponožky a svou podstatou omezují volný pohyb dětské nohy. Boty zpevňují celý kloubní aparát nohy a nedovolují dítěti volně pohybovat nožičkou. Z tohoto důvodu obouvání těchto botiček dětem rozhodně nedoporučuji,“ dodává odbornice. Pro správný vývoj dětské nohy a jejích kloubů a kostí je nutný volný pohyb mezi jednotlivými drobnými klouby dětské nohy.

Chůze naboso je prospěšná, ale...

Je tedy zdravější a prospěšnější, když necháte svoje batole chodit bosky? Já vzpomínám, že jsem své tři děti nechávala chodit naboso, zejména v létě, jak jen to šlo. Jak říká hlavní fyzioterapeutka Iva Bílková, chůze naboso je skutečně důležitou prevencí. „Chůze naboso by měla být samozřejmostí od nejútlejšího věku. Přirozenou funkcí nohy je přijímání informací z okolí. Když je tedy stále uzavíráme do těsných bot, bráníme jejich zdravému rozvoji,“ vysvětluje fyzioterapeutka. A pokud jste bosi nikdy nechodili (nebo jste bosky nenechávali vaše děti), nevadí, i v pozdějším věku se dá rozvoj přirozené funkce chodidla dohnat, ale pak je nutné bosé chůzi přivykat postupně.

Jak správně chodit naboso?

Dětská klenba se tvoří do tří let věku, do té doby je naprosto zásadní stimulace chodidla variabilními podněty. „V létě je nejlepší nechat dítě, u kterého se nevyskytují závažné ortopedické či neurologické vady, chodit bosé, jak to jen jde. Po trávě, v písku, po kamenech. V zimě může zkoušet koberec, parkety, dlažbu a další povrchy, které střídají teplo a chlad,“ doporučuje Iva Bílková. Pro chůzi naboso jsou ideální přírodní terény, jako jsou travnaté plochy, lesní a polní cesty, písek či hlína. Opatrně ale na asfaltu či dlažbě. „Takzvané bosé stezky, které začaly vznikat v mnoha městských parcích, jsou pro chůzi bez bot lepší volbou než ulice. A stejná doporučení platí i pro takzvané barefoot obutí,“ dodává fyzioterapeutka.

Barefoot pro děti ano, či ne?

Bosé nohy jsou zcela jistě pozitivní pro zdravý vývoj nohy, ale i v tomto případě je potřeba být opatrní. Při velké zátěži hrozí bolest chodidel, klenby a svalů. A to proto, že chodíme po tvrdém povrchu a nejsme na bosou chůzi zvyklí. „Proto pak lidé trpí patními ostruhami a záněty achilovky, která má funkci tlumiče při dopadu. V klasické botě je funkce tlumiče v podrážce, v barefootové obuvi chybí,“ varuje fyzioterapeutka. Barefoot jsou vhodné i pro děti, protože jsou lehké, ohebné ve všech směrech a mají tenkou podešev, takže respektují aktivity svalů chodidla. „Na kratší vzdálenost bych se nebála jít s dítětem v barefoot obuvi ani po tvrdém povrchu, nesmíte ale nohy dítěte přetěžovat dlouhými náročnými trasami,“ dodává. V takovém případě je fajn, když budete barefoot střídat s jiným typem obuvi s pevnou, ale měkkou podrážkou.

Ploché nohy u dětí. Jak je napravit? Pomůže i chůze na špičkách
Témata: Psychomotorický vývoj (poradna), Děti, Dětské boty, Psychomotorický vývoj, Obuv, Chůze, Nošení, Vada, Píšek, Praha, Chodidlo, Poškození, Nohy, Iva Bílková, Fyzioterapeutka, Barefoot, Boty, Botička, Dětská obuv na Heureka.cz