Maminka.czSlavní rodiče

Bouřlivá odezva na nemyté děti amerických celebrit! Jak je to s hygienou u vás?

Dita Mrázková 19.  8.  2021
Debatu na síti vyprovokovala zpráva amerického hollywoodského páru Ashtona Kutchera a Mily Kunis. "Své děti denně rozhodně nemyjeme. Čekáme, až začnou být cítit, a teprve potom je umyjeme," nechali se nedávno slyšet. Kdo z dalších celebrit se přiklonil ke stejnému názoru? A co si o tom myslí dětská lékařka?

[Odebírejte NOVINKY Z MAMINKY! Chci newsletter!]

"Dělají si legraci? To nemůžou myslet vážně?!" "No a co, tak jde jednou dítě spát nemyté, svět se nezboří..." Diskuze maminek na téma pravidelná hygiena byla stejně vášnivá, jako hrdinky mexických telenovel. "Pokud na nich vidíte špínu, vyčistěte je. Jinak to ale nemá smysl," doporučil rodičům Ashton Kutcher, jako by mluvil o nádobí. Herec je přesvědčený, že vysušovat dětem jejich jemnou pokožku mýdlem je zbytečné. Stejný názor zastává i jeho milá Mila. Sama se prý v dětství moc nemyla, hygienické návyky získala na rodné Ukrajině, kde prý byla teplá voda tabu. Jaké návyky má herečka konkrétně na mysli? Žínkou si prý jen omyje podpaží a intimní partie, to podle jejích slov stačí. 

VIDEO: Co je dobré vědět, když máte holčičku

Ashton Kutcher a Mila Kunis nejsou jedinými známými rodiči, kteří mají poněkud neotřelý přístup k hygieně svých dětí. Se stejným názorem se k páru připojila i herečka Kristen Bell známá ze seriálu Veronika Mars. "Jsem velkým příznivcem čekání na smrad," prohlásila Kristen v talk show The View. "Jakmile zachytíš závan nelibé vůně, je to způsob, jak ti příroda dává najevo, že je něco v nepořádku. Je to jako červená vlajka. Upřímně, jsou to jen bakterie, ale jak se objeví, je to jako znamení, které říká: Jděte do vany nebo sprchy," prozradila Kristen, čím se u nich doma řídí.

Podle českých lékařů dětem časté koupání škodí. Přehnaná hygiena pokožce neprospívá

Co na to říká odborník? MUDr. Helena Filová, pediatrička, důvod k nemytí dětí nevidí: 
„Já obecně jsem pro pravidelnou hygienu, nevidím důvod, proč by se mělo dítě mýt, až když zapáchá. Bohužel ze své praxe znám i případy, když děti chodí do ordinace nemyté, ale spíš než o nějaký trend jde o sociálně-ekonomický problém. Vytrácí se takzvaná střední třída, společnost tvoří především buď ti hodně bohatí, nebo ti hodně chudí. A z této skupiny jsou i někteří moji malí pacienti. Nicméně si myslím, že dětem voda nijak neublíží, a to ani v případě, pokud má dítě nějaké kožní problémy. Pokud má suchou nebo dokonce atopickou pokožku, pak bych do vody doporučila olej a odvar z ovesných vloček, případně léčivé emolienční přípravky, které pokožku zklidní, promažou, zvláční a uleví od svědění."

Témata: Zdraví, Děti, Slavní rodiče, Životy slavných, Slavné maminky, Slavní tatínci, Péče o dítě a jeho výchova, Instagram, Atopický ekzém, Alergie, Sourozenci, slavné děti, Sociální sítě, intimní partie, Atopici, Ashton Kutcher, Mila Kunis, Hygiena, Kristen Bell, Stejný názor, Vlajka, Talk Show, Ukrajina, Talk, Odezva, Zdraví na Heureka.cz