Maminka.czNovorozenec

Bříško jako bubínek? Netrapte se kolikou zbytečně

Regina Rothová 21.  11.  2012
Proč dítě celé noci propláče, divně se kroutí a na první pohled je jasné, že vůbec není v pohodě? Přitom pije, není důvod k nespokojenosti. Na vině bude zřejmě kojenecká kolika.

[Odebírejte NOVINKY Z MAMINKY! Chci newsletter!]

Není to nic příjemného, děti bývají podrážděné a uplakané, ale do několika měsíců potíže odezní. Říká se, že koliky trápí spíš miminka nekojená, ale nevyhnou se ani těm plně kojeným. Plyny, které vznikají v průběhu trávení, se hromadí v těle a nemohou ven. Děťátko má nafouklé a tvrdé bříško, kope a kroutí se. U kojených dětí může za problémem stát i sama maminka a její jídelníček (nadýmavé potraviny jako květák, cibule, česnek, luštěniny, čokoláda, sója, ryby, sycené nápoje), u miminek, která pijí z láhve, zase vzduch, kterého se nalokají spolu s mlékem. Takzvaná tříměsíční kolika se objevuje mezi 3. a 12. týdnem života dítěte a je pro toto období naprosto typická. Projevuje se kručením a dalšími zvuky v břiše, říháním, dětským pláčem (objevuje se v pravidelných časech, pozdě odpoledne, večer). Příčinou bývá často alergie na kravské mléko, přejídání (platí pro nekojené děti). Proto potomka do pití nenuťte.

Klubíčkujte a pohybujte se: noste dítě v poloze v klubíčku (jako bylo v děloze), přitisknuté zády k hrudníku, nožky mu podepřete rukama. Choďte s ním po místnosti, houpejte, noste ho v šátku na břiše. Děťátko potřebuje změnu, pohyb, otřesy. Jezděte autem, skákejte, povozte ho v kočárku. Miminko uklidňují nejen zvuky a otřesy, ale i tělesný kontakt s maminkou. Poplácejte ho jemně po zadečku, skvělé jsou masáže, ale musíte je dobře ovládat. Pomáhá i prohřátý polštářek nebo plenka na bříško.

Bylinkujte:fenykl, majoránka, heřmánek římský. Směs těchto éterických olejů je účinná, zmírňuje napětí hladkého svalstva, působí proti křečím a harmonizuje trávení.

Léky:z klasické léčby se používají kapky Sab Simplex nebo Baby Calm (volně prodejné v lékárnách). Podávejte po lžičkách nebo nakapejte na dudlík. Rektální rourka je pomoc poslední volby. Vyvařená se zasune dítěti do konečníku a tím uvolní plyny. Pozor na zranění, děti se velice rychle pohybují a škubou celým tělem. Stejně tak na to, že si dítko na tento způsob úlevy může zvyknout, respektive střeva nebudou nucená vyvíjet pohyb a „zlenivějí“. Nechtějí se tedy samostatně vyprazdňovat.

=====Další způsob léčby = homeopatie=====

Koliky častěji trápí chlapečky a někdy jim vydrží i déle. Všem, kdo mají dítě s podobnými potížemi, nabízí řešení alternativní léčba, a sice lék Nux Vomica u dětí netrpělivých, dráždivých a hltavě pijících. Vzduch způsobí velkou kručivost a výraznou plynatost, stolice jsou proměnlivé – řídké, husté nebo žádné.

Podobně funguje i Lycopodium. Dětem, které při křečích přitahují nožky k bříšku a plyny odcházejí slyšitelně, uleví Magnesia Phosphorica. Magnesia Carbonica zase pomáhá při nočních obtížích. Miminko dostává křeče okamžitě po krmení, má kysele páchnoucí stolici stejně jako pot. Kvůli bolesti tluče hlavičkou o postýlku. Kojenci, kteří propínají těla dozadu, „do luku“, potřebují lék Dioscorea. Rozzlobeným dětem uleví Chamomilla. Na tu si vzpomeňte, až přijde čas prvních zubů. Dítě, které nesnáší nošení a dotyky, potřebuje Bryonii. Je velmi mrzuté, leží na bříšku, tlak na postiženou oblast mu totiž ulevuje. Jediné, co bude ochotné si vzít, je voda na žízeň.

Takový pacient je snad ze všech nejcitlivější na dietní chyby kojící matky. Dítě, které promodrává při pláči z bolesti bříška a začíná dávit, křečovitě kašlat, potřebuje Cuprum Metallicum. Při plynatosti, kdy má miminko viditelně vypouklé bříško jako balon, je lékem volby China. Právě u kolik má homeopatie velkou šanci na podstatné zlepšení stavu. Brzy se naučíte výstižně lékaři popsat obtíže svého děťátka, vcítíte se do jeho pocitů jak radosti a pohody, tak stresu a nemoci. Nefunguje-li jeden lék, lze úspěšně najít jinou variantu. Neexistuje jedna kojenecká kolika, kterou trpí všechny děti. Každé miminko má tu svou, vlastní, se specifickými projevy. Chce to zkoušet, znovu a znovu. Až se naučíte rozumět ratolesti, až budete vědět, co přesně na jeho obtíže zabírá, nebudete muset tak často docházet k lékaři. V klidu domova tyto drobné problémy zvládnete sami.

Kdy k lékaři

Pozor: samozřejmě existují signály, kdy je třeba okamžitě lékaře vyhledat. Když miminko zvrací, má teplotu nebo má průjem s příměsí hlenu s krví. Pokud se stav nelepší do 24 hodin, navštivte lékaře také. Kojenecký organismus je velice citlivý a ještě není dostatečně odolný. Proto není dobré nechat ho úplně vyčerpat, což se při zvracení, teplotě může velmi snadno stát. Dehydratace hrozí dětem rychle!

Osvědčený tip

Ušijte polštářek a naplňte ho usušenými peckami z ovoce. Pak ho nahřejte v mikrovlnce a položte dítěti na pupík. Pecky dlouho drží teplo, a navíc když je budete lehce promačkávat, masírujete miminku bříško. Rozhodně pokud vaše zlatíčko na koliky trpí, prověřte při delších výjezdech, zda je v místě pobytu mikrovlnná trouba.

Témata: Děti, Časopis Maminka, Výživa a stravování, Novorozenec, Kojenec, Osvědčený tip, Tělesný kontakt, Rourka, Kojenecká kolika, Rektální rourka, Jak, Mikrovlnná trouba, Bříško, CHINA, Bubínek, Zranění dětí, Pravidelný čas, Chamomilla