Maminka.czRodina

Bruslit umí každý!

, Časopis Maminka
10. 1. 2011
Bruslit umí každý!
Pokud ne, poradíme vám, jak na to. Protože je to velká zábava, která je populární nejen u kluků, ale i u holčiček.

Kdo by nechtěl být Jágrem, Haškem nebo třeba slavnou krasobruslařkou Katarinou Wittovou? Potřebujete k tomu jediné - naučit se jezdit na bruslích.

Je to tak - kluci jezdí nejraději s hokejkou a pukem a už se možná vidí v zámořské NHL. Holčičky mají zase bílé brusle a obdivně vzhlížejí ke krasobruslařským dvojitým skokům na televizní obrazovce. I když k vrcholovým výkonům mají tihle malí Jágrové ještě daleko, pokud u nich zájem o led a puk propukl, nemá smysl jim v tom bránit.

Ve větších městech jsou k dispozici zimní stadiony, kde lze dokonce brusle půjčit, na malých vesnicích kluci řádí na zamrzlých rybnících. Ovšem zde pozor - pokud máte nějaký na dosah, vždy byste se měli ujistit, že led děti unese. Základní pravidlo zní: vstoupit na něj je možné jedině tehdy, pokud je silný kolem 10 cm (což bývá většinou po několika dnech mrazu). Jestliže jsou na něm místa, kde praská a je vidět vodní hladina, ne ať vás napadne na něj chodit!

Co na start?

V podstatě platí, že s bruslením je možné začít kolem čtyř let (tedy o něco později než s lyžováním), a to v okamžiku, kdy má dítě dostatečně pevný kotník. Podle ortopedů je nutné chránit dětské klouby před nepřirozeným uvolněním a zatěžováním.

Takže bruslařské boty musí nohu dobře zpevňovat. Jestliže není dost pevná a viklá se, je to špatně a chyba nemusí být jen v nevhodném obutí, ale také ve stále ještě nezpevněných svalech a vazech. Proto je lepší, když se poradíte s dětským lékařem nebo přímo ortopedem, zda je už bruslení pro vaše dítko vhodné.

Čtěte také: Podle čeho vybírat dětské zájmové kroužky?

Někteří dokonce tento sport nedoporučují těm dětem, které měly nebo mají problémy s kyčlemi, plochou nohu a podobně, ty by raději měly počkat až do předškolního věku. K bruslení zcela jistě potřebuje dítě nejen dobré brusle, ale také čepici, a ještě lepší bude helma. Pro začátky nejsou jistě marné chrániče loktů a kolen.

Hurá na led!

Na bruslích potřebuje váš malý sportovec dobrou rovnováhu. A platí, že první kroky nemusí být nutně na ledě - na zimních stadionech je možné učit ratolesti chodit na gumových pásech, venku se procházejte po sněhu nebo třeba po prkně. Na podložce zkoušejte chodit do stromečku, vytáčet špičky ven (vypadá to podobně jako u baletek). Bude se jim to pak hodit pro odrážení při jízdě dopředu. Trénujte také stoj na jedné a druhé noze. Pak už to můžete směle vyzkoušet na ledě - přitom držte dítě vždy za ruku, přece jen to klouže.

Učte je pérovat v kolenou, do dřepu a nahoru, přešlapování z nohy na nohu.
První „jízdy“ by se měly odbýt kolem mantinelu, aby se mohlo přidržovat -k rozjezdu stačí pár kroků chůze a pak odraz. Můžete mu samozřejmě pomáhat tak, že je budete tlačit, ale nesmí se o vás opírat zády. Vždy dbejte na správný postoj. Pozor na trup, ten musí zůstat stále v mírném předklonu.

Do jízdy vpřed se dítě odráží od celé hrany brusle, nikdy ne od zoubků. Tuhle chybu dělají jen holčičky, protože brusle pro kluky zoubky nemají. Takové dovednosti jako překládání, jízda vzad či do oblouku jsou už poměrně náročné a zvládnou je obvykle až předškoláci a spíše ve sportovním oddíle.

Čtěte také: Podle čeho vybírat dětské zájmové kroužky?

Další zajímavé články najdete v aktuálním vydání časopisu Maminka.

Témata: Časopis Maminka, Rodina, Vrcholový výkon, NHL, Základní pravidlo, Zimní stadión, Krasobruslař, Malý sportovec, Vodní hladina, Sportovní oddíl, Správný postoj, Kaz

Mohlo by vás zajímat
100 mimořádných fotek z porodu! Podívejte se, jak ho rodiny prožívají
Sex po porodu: Tohle jste možná vůbec nevěděli!
Miminko v manželské posteli? Nedělejte to, varuje tahle máma. Proč?
10 důvodů, proč se v noci stále budí. Není chyba na vaší straně?

Horoskopy

Střelec Ozve se vám spolužák, kterému se vede velmi dobře. Musí vám být jasné, že to není jenom tak. Pozvěte ho…

Jména pro děti

Největší výběr jmen.

Dnes má svátek: Sáva, SábaRegistrace

Pojďte s námi diskutovat, posílat otázky do poradny, nabízet a kupovat dětské zboží v bazárku.

Díky jednoduché registraci máte ke všemu okamžitý přístup.

Newsletter

Týdenní přehled nejdůležitějších zpráv do vaší e-mailové schránky.

  

Předplatné

Aktuální číslo časopisu