Maminka.czSourozenci

Bude nás o jednoho víc aneb jak připravit staršího sourozence na příchod miminka

Markéta Novák Matějková 14.  3.  2018
Čekáte miminko a máte doma už staršího potomka, kterého chcete na příchod nového člena připravit? V tom případě doporučujeme sáhnout po kreativní knížce s názvem Bude nás o jednoho víc.

Když se mi dostala knížka do rukou, byla jsem nadšená. Sama jsem počtvrté těhotná a kromě nejstaršího osmiletého syna, pro kterého příchod dalšího sourozence nebude úplně novou zkušeností, mám dva mladší syny – dvouletého Matyáška a čtyřletého Adámka. A právě pro tuto věkovou kategorii je tvořivá knížka určená. I když nakonec se do přípravy zapojil i náš školák.

Klepněte pro větší obrázek

Samolepky, malování i povídání

Narozdíl od většiny knížek, které mají pomoci rodičům, aby připravili na příchod sourozence staršího potomka, je tato úplně jiná. Nejde totiž o žádné povídání, ale tvoření. Děti tak můžou do knížky psát, kreslit a lepit přiložené samolepky.

Bude nás o jednoho víc je rozdělena na tři vzájemně na sebe navazující části. Ta první je věnovaná těhotenství, kde se děti nenásilně učí, jak mamince roste bříško a co se v něm právě děje. My jsme momentálně u šestého měsíce a mé syny zaujalo, že miminko v bříšku slyší a vnímá své okolí. Společně tak očekávané sestřičce do knihy nalepili přiložené samolepky hudebních nástrojů a vyprávěli jí pohádku o zlobivém Mikuláškovi, kterou si sami vymysleli. Původně totiž počítali s dalším bráškou :-)

Další část pokračuje narozením miminka, což je ideální k vytvoření pocitu, jak důležitou roli hraje pro miminko starší sourozenec. Tím, že se stále podílí na vytvoření knihy, se necítí být na druhé koleji, ale naopak se zapojuje do péče o mladšího sourozence.

Třetí část je nazvaná Vzpomínky a fotoalbum. Tady již žádné povídání nenajdete, ale zato ji můžete vyšperkovat prvními fotografiemi nového člena rodina.

Sourozenecké konstelace: 8 nevýhod prvorozených

Dárek pro brášku nebo sestřičku

Co mi přijde na této knize úžasné, je to, že ji neodložíte po narození miminka do poličky a už se k ní jen tak nevrátíte. Bude nás o jednoho víc je totiž deníčkem, který bude krásnou vzpomínkou na celé těhotenství a pozdější narození nového člena rodiny. Za pár let si můžete prohlédnout nejen první fotky děťátka, ale také se rozněžnit nad kresbami, které starší sourozenec nakreslil ještě před narozením své sestřičky nebo brášky.

Bonusem celé knihy jsou potom nádherné ilustrace a také skutečnost, že se na jejím vzniku podílela psychoterapeutka, což se odráží zejména v tom, že je vytvořena s citem a je opravdu milá.

Pokud tedy máte doma dítko ve věku od dvou do sedmi let a přemýšlíte, jak ho připravit na příchod sourozence, doporučujeme Bude nás o jednoho víc, které vydává Presco Group.

Lucie Křížková: V dětech jsem se našla, chtěla bych třetí
To s námi bude už napořád?! Ne, tyhle děti ze svého sourozence vážně radost nemají!
6 tipů, jak podporovat hezké sourozenecké vztahy
Témata: Sourozenci, Testujeme s dětmi, Čtenářské testy, Miminko, Výtvarné aktivity, Knihy pro děti, Narození, Presco Group, Hudební nástroj, Nový člen, Skutečnost, Knížka, První fotografie, Věková kategorie, Příchod, Krásná vzpomínka, Druhý kolej, Starý sourozenec, Náš, Jed, Mladý syn, Samolepka, Jak, Nová zkušenost, První fotka
Mohlo by vás zajímat
Sedminásobná máma, ekonomka Markéta Šichtařová: Poslednímu těhotenství jsem se nejvíc divila já sama!
Víchová Tereza
Slavné maminky
Pásový opar u dětí: Proč vzniká, podle čeho ho poznáte a jak se léčí?
Procházková Simona
Zdraví
Intimněji už to nejde: Dítě se poprvé podívalo na svět přímo přes plodové obaly!
Zenklová Veronika
Porod
Na fotkách je vidí celý Londýn: Dost nerealistických očekávání, za své tělo po porodu se nestydíme!, říkají odvážné maminky
Mrázková Dita
Po porodu
Sedm znaků, podle kterých poznáte, že z vašeho dítěte roste psychopat
Kolinová Gabriela
Péče o dítě a jeho výchova
Historie kočárků: S takovými "žihadly" pro miminka se chlubily naše prababičky
Zenklová Veronika
Retro
Dojemné, syrové, lidské. Nahlédněte do největší galerie porodních fotek!
redakce
Porod
Tahle máma zapsala 41 neuvěřitelných důvodů, proč tříletá dcera dostala záchvat vzteku. Pobavíte se
Procházková Simonakog
Mateřství
Veronika Kopřivová se stala maminkou. Co o porodu řekl její přítel?
Formánková Simona
Slavné maminky