Maminka.czBatole

Bude ze mě Picasso?

Kreslí vaše děti rády? Malují, co je napadne, nebo mají všude po pokojíčku „portréty“ vašeho domácího mazlíčka na tisíc způsobů? Ať tak či onak, jejich zájem o výtvarné umění se snažte podporovat. Vyplatí se to...
, Časopis Maminka
22. 7. 2011
Bude ze mě Picasso?

Papír a pastelky jsou vděčnou zábavou malého nezbedy, především když potřebujete uvařit, zavolat si, zkrátka když chcete svého potomka tak trochu „uzemnit“, a přesto nad ním mít dohled.

Malování, kreslení a všelijaké čárání děti prostě milují a je jedno, jak dlouho u něj vydrží. Dejte jim každopádně prostor a do výtvarných počinů je rozhodně nenuťte. Není nad spontánní malůvku vašeho broučka, kterou si tak pyšně pověsíte v rámečku na zeď.

Že jste na ní nepoznala tátu, sousedova psa nebo letadlo? Nevadí. Vaše dítě má prostě svou vlastní fantazii a to, že je psí hlava větší než ta tátova, není podstatné. Děti získávají „kumšt“ i ve zdokonalování svých výtvorů až postupem věku. Kresba se u nich mění v závislosti na vývoji a úzce souvisí s intelektem.

To ale neznamená, že neobratné provedení kresby je příznakem duševní zaostalosti. Vám například zrovna moc nejde řízení auta a přitom excelujete ve vědomostních televizních soutěžích, takže se nesnažte srovnávat svoje zlatíčko s ostatními dětmi.

Babička rybička, dědeček koníček?

To dokazuje i příběh z praxe, kdy vnuci známého dětského psychologa Zdeňka Matějčka nakreslili svého dědu jako koně, což odůvodnili tím, že je stejně tak pracovitý, babička byla znázorněna jako rybka, která plní každé jejich přání. Zkuste i vy požádat své ratolesti, aby vás namalovaly coby jakékoli zvířátko, možná se budete divit, jak vás vnímají. Tatínek mraveneček a maminka jako lev? Třeba je máma domácím generálem a táta je stejně maličký jako ten Ferda Mravenec...

Zajímavé je pozorovat i to, jaké barvy dítě při kreslení preferuje. Podle psychologů je třeba oblíbenost červené barvy normální do šesti let věku, později ukazuje na tendenci k agresivitě a nekontrolovatelnosti emocí. Nadměrné použití modré může zase značit přílišnou sebekontrolu dítěte, stejně tak i zelená, která navíc odráží sociální vztahy. Je na vás vaše zlatíčko až příliš upnuté?

Asi bude hodně používat žlutou pastelku, tato barva totiž souvisí se závislostí na dospělém. Černá barva prozrazuje určitou míru úzkosti. A jak jsou na tom vaše děti? Dětská kresba je důležitým prostředkem vedoucím k poznání osobnosti dítěte. Je nejen zábavou a hrou, ale i snem a realitou.

Prozrazuje mentální úroveň, je prostředkem komunikace a vyjádřením afektivity (duševní rovnováhy). To, co potomek ještě neumí, nebo z určitých důvodů nechce či nemůže vyjádřit slovy, to prozradí jeho kresby. Právě z těchto výtvorů mnohdy poznáte, jestli žije ve světě reálném nebo tom imaginárním...

Další zajímavé články najdete v aktuálním vydání časopisu Maminka.

Témata: Děti, Batole, Časopis Maminka
Mohlo by vás zajímat
Seznamte se s holčičkou, která od narození diktuje módní trendy na Instagramu
Nenechte očkovat dvě vakcíny najednou. Znáte pravidla bezpečného očkování?
Deset rizikových skupin žen, kterým hrozí předčasný porod. Nepatříte mezi ně?
5 čajů, které mohou pít i ti nejmenší

Registrace

Pojďte s námi diskutovat, posílat otázky do poradny, nabízet a kupovat dětské zboží v bazárku.

Díky jednoduché registraci máte ke všemu okamžitý přístup.

Newsletter

Týdenní přehled nejdůležitějších zpráv do vaší e-mailové schránky.

 

Předplatné

Aktuální číslo časopisu