[Odebírejte NOVINKY Z MAMINKY! Chci newsletter!]
Příčina je podle lékařů zřejmá - paradoxně za ní stojí zvyšující se počty párů, které mají problémy s početím, a léčba neplodnosti.
Není to žádné zdání, nýbrž prostý fakt: dvojčata se dnes rodí častěji než dřív! "Zatímco ještě před deseti patnácti lety byla četnost dvojčat asi 1:80, postupně vzrostla zhruba na dvojnásobek, tedy asi 1:50," říká doc. MUDr. Antonín Pařízek, CSc., vedoucí lékař porodnické kliniky 1. lékařské fakulty Univerzity Karlovy a Všeobecné fakultní nemocnice v Praze. Proč přibývá matek, kterým se rodí dvojčata a trojčata? Nárůst je podle Antonína Pařízka především důsledkem léčby neplodnosti.
"Rodí se nejčastěji dvojvaječná dvojčata, která vznikají oplodněním dvou různých vajíček, a to především v souvislosti s umělým oplodněním, kdy aplikace dvou embryí zvyšuje pravděpodobnost úspěchu této metody," vysvětluje lékař.
Dvojčata mohou být buď jedno-, nebo dvojvaječná, přičemž dvouvaječná bývají až čtyřikrát častější. Vznikají ze samostatných buněk, mají vždy samostatnou placentu i obaly. Dvojčata se častěji rodí vícerodičkám a starším ženám. "Určitou roli hraje i dědičnost - dědí se dvojvaječná dvojčata, vlastně sklon k vypouštění více zralých vajíček během jednoho cyklu, a to z matčiny strany. Čím je žena starší a čím více předchozích porodů prodělala, tím větší je pravděpodobnost, že bude mít dvojčata. Zajímavé také je, že matky vegetariánky mají až pětkrát menší pravděpodobnost početí dvojčat než ženy živící se živočišnou potravou. Přesná příčina vzniku jednovaječných dvojčat zatím známá není," říká Klára Rulíková, zakladatelka Klubu dvojčat a vícečat.
Vidět maminku s dvojčaty v kočárku nebo si přečíst o celebritách chlubících se dvěma dětmi, připadá mnohým ženám roztomilé. Na internetu se pak množí dotazy "jak to udělat, abych měla dvojčata". Jenže dvojitá nadílka (ať ještě v bříšku nebo už na světě) je dost komplikovaná, byť si to mnoho žen neuvědomuje. "Chtít dvojčata je holý nesmysl. Pro ženu znamená těhotenství dvojčat a vícečat obrovskou zátěž. Bývají to vždycky riziková těhotenství, problém bývá i u dětí, které se rodí nedonošené, a s tím přichází řada komplikací," říká Antonín Pařízek. Už na začátku těhotenství se může stát, že jeden ze zárodků se v rané fázi přestane vyvíjet, zanikne nebo odumře.
I to je důvod, proč každé vícečetné těhotenství považujeme vždycky za rizikové. Zkrátka a dobře už jenom proto, že je vícečetné. "Žena, která očekává vícečata, musí chodit do poradny pro rizikové těhotenství. V začátcích těhotenství hrozí zvýšená potratovost, u dětí se častěji objevuje vrozená vývojová vada. Žena může snáz dostat těhotenskou cukrovku, může mít zvýšený tlak. Také možnost předčasného porodu je mnohem vyšší," tvrdí Antonín Pařízek. Přestože každý porod dvojčat je specifi cký, 3/4 vícečat přichází na svět císařským řezem.
Klára Rulíková je matkou patnáctiletých dvojčat. Když její děti přišly v roce 1993 na svět, byly informace o vícečetných těhotenstvích i porodech nedostatkovým zbožím. Jako lektorka angličtiny se po nich pídila v zahraničí. Překládala letáčky, brožury, knížky, až se jednou náhodou dostala ke Klubu dvojčat a vícečat, který nabízel maminkám možnost sdělovat si své zkušenosti a řešit problémy v těhotenství i ty po porodu společně. Kláru projekt nadchnul a založila stejný klub i v České republice. I na jeho existenci je možné pozorovat, jak moc se všechno kolem dvojčat a vícečat změnilo, nejen jejich zvyšující se počet.
"Před patnácti lety neexistovala žádná literatura, která by nám dala alespoň základní informace o tom, co nás čeká. Dvojčat se rodilo málo. Za svůj tříměsíční pobyt v nemocnici jsem potkala jen dvě maminky s dvojčaty - jedna porodila den po mém přijetí, druhá byla přijata dva dny před mým porodem," vypráví.
"Nebyl internet, neměly jsme kontakty na jiné maminky, byly jsme raritou. V nemocnici se na nás chodili dívat medici, na ulici nás zastavovali cizí lidé... Nebyl žádný výběr kočárků (na objednaný se čekalo až tři týdny), nebyly bezbariérové vstupy do obchodů, MHD, k lékařům... Dnes je k dispozici množství informací, maminky s dvojčaty zakládají pobočky Klubu dvojčat, vedou internetové obchody se zbožím pro dvojčata, píšou diplomové práce na toto téma. Snad už tedy nebudeme vnímány jako rarita, ale budeme brány vážně i s našimi specifickými potřebami," doufá.
Když jsou dvojčata na světě, je to zátěž fyzická i psychická, a tak není od věci se na ni připravit. Plánování (hlavně po praktické stránce) se jeví jako nezbytné, abyste se později nesesypala. Dvakrát utišit pláč, dvakrát krmit, dvakrát uspávat. Dvakrát nakupovat (za jeden rodičovský příspěvek) a vyrovnat se s tím, že každému z dětí se nebudete moct věnovat tak, jak to může dělat maminka jednoho dítěte. Na druhou stranu, mít dvojčata (pochopitelně to platí i pro víc dětí) má své výhody.
"Děti k sobě mají odmalička blíž, vždyť spolu vyrůstali devět měsíců v jedné děloze. Často se mluví o tom, že jednovaječná dvojčata k sobě mají velmi blízko (mají identickou DNA) a dvojvaječná dvojčata jsou jako normální sourozenci. Z hlediska genetiky tomu tak určitě je, ale psychicky k sobě mají velmi blízko i dvojvaječná dvojčata. Nejen z toho důvodu, že spolu vyrůstala v maminčině bříšku, ale vyrůstají spolu odmalička. Pokaždé mají vedle sebe někoho stejně starého, s kým se mohou poměřovat, soupeřit, ale i spolupracovat. Vzájemná ‚závislost‘ se projevuje i u dvojvaječných dvojčat," ujišťuje Klára Rulíková.
Není to na škodu: Děti odmalička vědí, že nejsou na světě samy, učí se řešit neshody a obhajovat si svá práva. Nejsou osamělé, opuštěné, nebývají rozmazlené (rodičům na to nezbývá čas) a díky omezenému rodinnému rozpočtu bývají skromnější.
Vícečetných těhotenství je v současnosti díky praktikám asistované reprodukce mnohem více, než by odpovídalo běžné frekvenci v populaci, tedy že se dvojčata narodí jednou za osmdesát či devadesát porodů. Lékaři chtějí narození více dětí současně eliminovat, a tak při umělém oplodnění zavádějí ženě do dělohy oproti dřívějším čtyřem či pěti pouze dvě embrya, v některých zemích Evropy dokonce už jen jedno!
Při umělém oplodnění dvěma embryi se může stát, že se jedno vyvíjí normálně, z druhého se pak mohou vyvinout jednovaječná dvojčata. Zavedení jednoho embrya do dělohy by mělo vést k porodu jen jednoho dítěte. Nechme se překvapit, kolik dvojčat budeme vozit v kočárcích třeba za deset let.