Maminka.czNovorozenec

Budete mít cvalíka? Víme, co vše ovlivňuje porodní váhu dětí

Michaela Láchová 2.  1.  2018
Statistiky mluví jasně: Rodí se stále větší děti a je pravděpodobné, že tomu tak bude i nadále. Proč jsou porodnice plné buclatých miminek a co ovlivňuje porodní váhu dítěte?

[Odebírejte NOVINKY Z MAMINKY! Chci newsletter!]

Epidemie císařských řezů

Podle odborného magazínu The Lancet stoupl v posledních dvaceti letech počet dětí s porodní váhou vyšší než čtyři kila až o čtvrtinu. A velmi překvapivě se tento problém týká i rozvojových zemí, jako jsou například africké státy nebo Indie.

S velkou porodní váhou miminek souvisí i stále se zvyšující počet císařských řezů, které porodníci musí provádět. Od roku 2000 se v České republice počet provedených císařských řezů zdvojnásobil a tímto způsobem se teď rodí každé čtvrté dítě.

Odborníci tvrdí, že jsme se ocitli v jakémsi začarovaném kruhu. Novorozenci jsou čím dál tím větší, ale porodní kanály žen zůstávají stejně úzké. Jenže tím, že se císařské řezy provádí ve velkém, porodní kanály se nemusí přizpůsobovat.

Matky tuto informaci předávají svým dcerám a ty pak dalším generacím. Evolučně si tak, podle vědců, zaděláváme na velký problém, kdy se dá předpokládat, že počet císařských řezů bude i nadále stoupat.

To je pořádný cvalík! Maminka porodila šestikilové miminko

Těhotné s nadváhou

Jedním z důvodů, proč jsou porodnice plné cvalíků, je podle vědců nárůst matek s nadváhou nebo přímo obezitou. Novorozenci, kteří se narodí obézním matkám, mají totiž vyšší porodní váhu. Dokázal to rozsáhlý výzkum provedený vloni na univerzitě v Bristolu.

Obézní matky nebo matky, které trpí nadváhou, mají vyšší hladinu krevního cukru v těhotenství a zdá se, že právě mezi ním a vysokou porodní váhou dětí existuje silná souvislost. Oproti tomu ty matky, které mají vysoký krevní tlak, rodí děti s nižší porodní váhou. Přitom ale porodníci upozorňují, že zdravotní rizika (například větší pravděpodobnost vzniku diabetu typu 2) s sebou nesou oba dva extrémy: jak příliš nízká, tak příliš vysoká porodní váha novorozenců.

To, jestli porodíte cvalíka, se dá odhadnout i podle toho, kolik jste v těhotenství přibrala. Pokud je váš těhotenský váhový přírůstek velký, dá se očekávat, že budete mít i velké miminko. Tvrdí to alespoň studie z roku 2012, jejíž výsledky vyšly v odborném magazínu Diabetes Care.

Její autoři sledovali skoro deset tisíc žen, které porodily v letech 2005 až 2010, a zjistili, že ženy, které v těhotenství příliš přibraly, mají o pětašedesát procent větší pravděpodobnost, že porodí děti s nadměrnou hmotností (tedy hmotností vyšší, než má devadesát procent všech novorozených dětí).

Tuto pravděpodobnost ještě navíc zvyšuje těhotenská cukrovka. Protože těhotné ženy, které jí trpí, mají vyšší hladinu krevního cukru. Ten prostupuje skrz placentu a je příčinou nadprůměrného přibývání dítěte na váze.

Těhotenská cukrovka: Počítejte sacharidy a všechno bude v pořádku

Nebojte se cvičení

Samozřejmě není vhodné, aby těhotné ženy držely dietu, ale rozhodně by měly pečlivě sledovat svůj jídelníček a pokusit se vyhnout nadměrnému přibírání na váze. Podle lékařských doporučení by ženy, které už před otěhotněním měly nadváhu, neměly během těhotenství přibrat víc než dvanáct kilogramů a obézní ženy víc než devět kilogramů.

Pokud se bojíte, že budete rodit čtyřkilové miminko a vůbec byste svému nenarozenému dítěti ráda dala do života lepší zdravotní vklad, odborníci vřele doporučují, abyste i v těhotenství sportovala. Jestliže vaše těhotenství nedoprovází žádné komplikace, není důvod vyhýbat se pohybu a naopak přiměřená aerobní aktivita má pro nenarozené děti celou řadu pozitiv.

Děti žen, které v těhotenství přiměřeně sportovaly, mají v budoucím životě menší pravděpodobnost, že se u nich rozvine například cukrovka nebo že se budou potýkat v dospělosti s obezitou.

Zároveň má také aerobní aktivita těhotných žen vliv i na porodní váhu novorozenců. Dokázala to studie provedená v roce 2010 na univerzitě v Aucklandu na Novém Zélandu. Její autoři zjistili, že těm matkám, které v těhotenství alespoň pětkrát týdně cvičily (nepředstavujte si ale žádné kostilámající sportovní výkony; řeč je například o mírném šlapání na rotopedu nebo vycházce v lehce svižnějším tempu), se narodily děti v průměru o sto padesát gramů lehčí.

Přitom ale v žádném případě nešlo o podváhu, ale o zcela normální a zdravou porodní váhu. Možná právě pravidelný pohyb vás může „zachránit“ před porodem příliš velkého dítěte, který je často spojen s komplikacemi.

Známe nejoblíbenější jména miminek v lednu 2017. Jaká to jsou?

Rizika velkých dětí

Následujícím komplikacím mohou příliš velcí novorozenci čelit.

  • Při porodu příliš velkých dětí je mnohem větší riziko takzvané dystokie, což znamená, že dítě zůstane rameny zaklíněné za matčinou stydkou kostí. Při porodu je poté potřeba použít speciálních hmatů a hrozí poškození nervů horních končetin. U novorozenců s normální hmotností je v naprosté většině případů nejširší částí těla, která musí projít porodními cestami, hlava miminka. Ale u příliš velkých dětí mohou být ramena širší než hlavička a riziko dystokie je potom vyšší.
  • Podle odborníků hrozí u porodu dětí, které váží víc než čtyři kila, mnohem větší riziko komplikací, jako jsou například krvácení nebo příliš dlouho trvající porod, který je potřeba ukončit císařským řezem.
  • U dětí s vysokou porodní váhou existuje větší pravděpodobnost, že se v budoucnosti budou potýkat s obezitou, cukrovkou nebo kardiovaskulárními problémy.
  • Po porodu dětí vážících víc než čtyři kila je u matek vyšší riziko výskytu poporodního krvácení.
Z dělohy rovnou do pokojíčku? 7 důvodů, proč je lepší spát v jedné místnosti s miminkem

Mýty o velkých dětech

I když se to o velkých miminkách tvrdí, není to pravda.

Mýtus: To, že je dítě příliš velké, se vždy pozná na ultrazvuku.

Samozřejmě, že lékař může odhadnout, kolik přibližně bude dítě vážit, ale jedinou stoprocentní jistotou je až zvážení po porodu. I když je ultrazvuk skvělou diagnostickou metodou, nejpřesnější měření poskytuje v prvním trimestru těhotenství.

Ve třetím trimestru se odhad porodní váhy miminka s pomocí ultrazvuku liší o deset až patnáct procent. Podle některých zdrojů dokonce i o víc.

Mýtus: Pokud mám těhotenskou cukrovku, budu mít velké dítě.

Je pravda, že těhotenská cukrovka riziko narození velkých dětí zvyšuje, ale rozhodně neplatí, že vede automaticky k narození miminka s vysokou porodní váhou. Podle lékařských statistik mají ženy s těhotenskou cukrovkou čtrnáctiprocentní pravděpodobnost, že porodí dítě vážící přes čtyři kilogramy.

Třem procentům žen s těhotenskou cukrovkou se potom narodí děti těžší než čtyři a půl kilogramu.

Mýtus: Velké děti se vždy musí rodit císařským řezem.

I když je při porodu velkých dětí skutečně vyšší riziko, že skončí císařským řezem, existuje spousta žen, které porodí přirozeným způsobem i dítě s nadměrnou porodní váhou. A bez jakýchkoli komplikací. Vyšší porodní váha miminka neznamená automaticky císařský řez. Faktorů, které ovlivňují průběh porodu, je celá řada a porodní váha je pouze jedním z nich.

VIDEO: Jaká rizika hrozí dětem, které na svět přišly císařským řezem?

Zkušenosti maminek s porodnicemi po celé ČR
Hypnoporodní techniky pomáhají k uvolněnému porodu, říkají lektorky Katka a Petra
Co hrozí miminku, když v těhotenství kouříte? Vývojové vady i předčasný porod!
Témata: Těhotenství, Porod, Časopis Maminka, Novorozenec, Miminko, Indie, Vývojové vady, Nenarozené dítě, Velké riziko, Kardiovaskulární problém, Zdravotní riziko, Budoucí život, Epidemie, Naprostá většina, Obézní žena, Těhotenská cukrovka, Aerobní aktivita, Velký problém, Porodní kanál, Pór, Porodní cesta, Poporodní krvácení, Studie provedený, Nadměrná hmotnost, Přirozený způsob